بازدید اعضای خبرگزاری مهر استان سمنان از خانه سالمندان شاهرود

شاهرود - اعضای خبرگزاری مهر استان سمنان همزمان با سالروز میلاد فرخنده فاطمه زهرا (س) و روز زن در خانه سالمندان شهرستان شاهرود، حضور یافتند.

به گزارش خبرنگار مهر، خانواده مهر امروز میهمان خانواده پر مهری بود که از عشق لبریز و از ایمان مالامال هستند عزیزانی که با همه سکوت، در دلهاشان فریادی نهفته است از جنس نور، از جنس مهربانی و از جنس عشق مادرانه.

چه بسیارند مادرانی که با وجود ناملایمات و نامهربانی های فرزندان در پاسخ سوال چه برای فرزندانت می خواهی، می گوید سلامتی و موفقیت و چه بسیارند مادرانی که آخرین دیدار فرزندان و نوه هایشان را به یاد نمی آورند اما هنوز با عشق برای فرزند، آرزوی سعادت و سلامت می کنند.

این چه شور و عشقی است که یک تنه می شود همه نور و عشق به فرزند، تنی که حتی به یاد نمی آورد امروز چه روزی است اما خوب می دانند که فرزند امروز نیز نخواهد آمد و باید در کنج تنهایی شان این طلوع را نیز به غروب برسانند.

به چشمانشان که می نگری سخن هایشان گویاست، لازم نیست سخن بگویند تا بدانی چه در دل دارند کافی است یکبار به عمق چشمانشان بنگری تا بفهمی می خواهد فریاد بزند کو فرزندی که وقتی بر زمین می خورد گویا بر قلبم خراشی و با تبش در جانم آتشی می افکند اما حال که در حصر بیماری هستم ... نیست!.

شاهرود

برخی دیگر از انتظار می گویند با زبان بی زبانی فرزند را طلب می کنند و در شور دیدار نوه و خویشان می سوزند شاید با خود می اندیشند این هم از بد روزگار است که اکنون سرای سالمندان، سرای من است شاید روزی جای من ... جای تو و یا جای ما باشد؟

شاید نتوان در وصف خوبی هایشان کلامی بیان کرد اما در راستای بیان مقامشان همین بس که شبی شخصی بایزدی بسطامی زادالعارفان را در خواب دید و از وی پرسید چگونه به این مقام رسیدی، وی گفت شبی برای مادرم آب آوردم و وقتی رسیدم او را خفته یافتم، پس تا صبح بر بالین وی طاقت آوردم از آن روی دعای مادرم در هنگام بیداری همواره همراه من است.

کمک های مردمی راهشگای خانه سالمندان است

رئیس هیئت مدیره خانه سالمندان شهرستان شاهرود در خلال این بازدید با اشاره به کمک های مردمی به این مرکز، گفت: تنها ۳۵ درصد از اعتبارات این سرا از بخش دولتی تامین می شود و مابقی از سوی کمک های مردمی تامین می شود.

حسین نظریان بیان داشت: خانه سالمندان شاهرود بیش از ۴۳۰ میلیون ریال در ماه هزینه دارد که عمده امور مربوط به این مکان با عنایت خداوند متعال از سوی کمک های مردمی تامین می شود.

وی افزود: این مرکز در زمینی به مساحت ۱۰هزار متر مربع و هشت هزار متر ساختمان در دو فاز احداث شده که فاز نخست آن در اواخر دهه ۷۰ و فاز دوم آن در چهار طبقه، سه هزار و ۴۰۰ متر مربع و هشت سوئیت مجهز و با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال توسط کمک یک خیر نیکوکار همزمان با ولادت حضرت امیرالمومنان علی (ع) در سال ۸۹ افتتاح شده است.

این مقام مسئول، با اشاره به اقدامات سرای سالمندان شاهرود در راستای ارتقاء سطح زندگی و بهبودی سالمندان، گفت: نیروهای متخصص به این خانه بسیار کمک می کنند همچنین وجود یک پزشک ثابت به صورت ویزیت دو بار در هفته در کنار پرستاران، کار درمانی، گفتار درمانی، فیزیوتراپی، کارشناس تربیت بدنی و کارشناس تغذیه از دیگر امکانات بهداشتی، پزشکی هستند.

نظریان خاطرنشان کرد: همچنین طرح ویزیت در منزل به صورت رایگان و با شناسایی۵۰ سالمند نیازمند به کمک های درمانی به صورت ماهانه توسط این مرکز انجام می شود.

وی ادامه داد: دیگر طرحی که در آینده به اجرا در خواهد آمد، طرح موسوم به مراقبان در منزل است که در طول این طرح ۱۰ نیروی متخصص با آموزش های تخصصی به ۴۰ سالمند به صورت روزانه سه ساعت، خدمات بهداشتی، پزشکی و ... ارائه می کنند.

شاهرود

پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد رشته پرستاری سالمند در شاهرود

مسئول خانه سالمندان شاهرود درباره پذیرش دانشجو در رشته پرستاری سالمند در مقطع کارشناسی ارشد، بیان داشت: با مکاتبات به عمل آمده توسط دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و وزارت علوم، تحقیقات و فناورزی، رشته کارشناسی ارشد پرستاری سالمند در شاهرود راه اندازی شده است.

نظریان با اشاره به امکانات پژوهشی موجود در خانه سالمندان برای پذیرش دانشجو، گفت: دو مکان برای تدریس و استراحت دانشجویان در نظر گرفته شده است لیکن به گواه بازدید بازرسان وزارت علوم، شرایط خانه سالمندان و دانشگاه علوم پزشکی شهرستان برای پذیرش دانشجو در رشته پرستاری سالمند مهیا است.

وی ادامه داد: مزیت این طرح برای خانه سالمندان شاهرود نیز در این است که همیشه سه تن کارشناس رشته پرستاری در این مرکز موجود هستند و می توانند به ما در یاری رسانی به سالمندان کمک کنند.

این مقام مسئول با اشاره به استخدام یک کارشناس تربیت بدنی در خانه سالمندان شاهرود، گفت: برای نخستین بار در کشور کارشناس تربیت بدنی برای ورزش درمانی سالمندان در این مرکز استخدام شده است.

نظریان خاطرنشان کرد: این امر، ماحصل انجام پژوهشی در رابطه با تاثیرات ورزش در مکانیزم بدنی سالمندان توسط دانشگاه شاهرود بود که با مشاهده آثار و نتایج ورزش درمانی در بین سالمندان، مسئولان نسبت به استخدام یک کارشناس تربیت بدنی در این مرکز متقاعد شوند.

وی افزود: همچنین خانه سالمندان شاهرود با دانشجویان رشته روباتیک دانشگاه شاهرود در زمینه انجام تحقیقاتی برای بهبود شرایط واکر، ویلچر و سایر ادوات کمک درمانی مورد نیاز سالمندان همکاری دارد.

شاهرود

واژه هایی چون ایثار و صبر در مقابل مادران به زانو در آمده اند

مسئول خبرگزاری مهر استان سمنان نیز در این دیدار ضمن تبریک ایام ولادت فاطمه زهرا(س) و روز زن، گفت: روز مادر فرصت مناسبی برای دیدار آنانی است که واژه هایی چون ایثار و صبر در مقابل آنها به زانو درآمده اند و متاسفانه بخشی از آنها در سرای سالمندان زندگی می کنند.

محمدحسن مقدم نیا با اشاره به زحمات کارکنان آسایشگاه سالمندان شاهرود، بیان داشت: مراقبت های ویژه از سالمندان در این مرکز به نحو احسن انجام می شود اما نیاز مادران سالمند در این برهه زمانی تنها دیدار خانواده ها و فرزندانشان است.

وی ادامه داد: کمک خیران در بهبود شرایط خانه سالمندان شاهرود قطعا تاثیر بسزایی دارد اما برای مادران و پدران غالبا فراموش شده این مرکز درمانی جز دیدار فرزند، نوه، خانواده و آشنایان وجود ندارد.

مدیر روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان همچنین با اشاره به گرامیداشت مقام مادر بیان داشت: مادر را می توان بزرگترین واژه در توصیف عشق دانست لیکن دیدار از مادران سالمند می تواند همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)، شادی دل های این عزیزان را به همراه داشته باشد.

مقدم نیا تاکید کرد: در همه ادیان الهی به خصوص در دین مبین اسلام نیز مقام مادر تا بدانجا تعالی پیدا کرده که کمتر کلمه ای می تواند در توصیف مقام والای مادر بگنجد.

  در نهایت یکبار دیگر با فرارسیدن بهار، دلهامان از عطر روزهای ولادت بانوی بزرگ اسلام اسوه زنان دو عالم لبریز است پس خوشا به حال افرادی که در این بهار فاطمی، یادی از مادرهایشان کرده اند و خوشا به حال افرادی که هنوز مادری در قید حیات دارند.

شاهرود

خوشا به حال افرادی که امسال فرصت این را دارند که یکبار دیگر به صورت مادر نگاه کرده و شاخه گلی را که در پشت پنهان کرده اند، را نثار محبت هایش کنند.

شاید این مهمترین لحظه زندگی را افرادی که از بهار پیش تا کنون مادر خود را از دست داده اند به خوبی درک کنند، چراکه سال پیش آنان نیز در همین روزها گلی به مادر خود تقدیم کردند و امسال تنها عطر حضورش را می توانند احساس کنند و شاید بر سر مزار مادر شاخه گل را نثار کرده و با اشک بگویند ... مادرم روزت مبارک.

کد خبر 2529943

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =