تدوین سیاستهای توسعه باندپهن در کشور/ حمایت از دیتاسنترهای داخلی

معاون مرکز ملی فضای مجازی از تدوین سیاستهای توسعه باندپهن درکشور و دستورالعمل حمایتی از ایجاد دیتاسنترهای داخلی درکمیسیون عالی تنظیم مقررات این مرکز خبرداد و گفت: این مصوبات در صف تصویب شورایعالی است.

سعید مهدیون در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برنامه های مرکز ملی فضای مجازی برای سیاستگذاری و قانونگذاری در عرصه باندپهن در کشور اظهار داشت: هم اکنون مدل های قیمتگذاری پهن باند تدوین شده و در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی به تصویب رسیده است.

وی با بیان اینکه این مصوبه باید به تصویب نهایی شورایعالی فضای مجازی برسد، افزود: این مصوبه هم اکنون در صف مصوبات شورایعالی قرار داد.

مهدیون سیاستگذاری برای حمایت از رشد و توسعه مراکز داده داخلی - دیتاسنتر- را از دیگر برنامه های در دست انجام مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: این سیاستهای حمایتی پس از تصویب در کمیسیون عالی، در صف تصویب شورایعالی فضای مجازی قرار می گیرد.

معاون مرکز ملی فضای مجازی، با اشاره به تدوین سیاستهای کلی توسعه باندپهن در کشور خاطرنشان کرد: با وجود این مصوبه، قیمتگذاری باندپهن در کشور مطابق مدل قانونی انجام می شود. چرا که باندپهن صرفا دسترسی و ارتباط نیست و طبق مدل و تعاریف سازمانهای بین المللی، پهن باند یک اکوسیستم است که تعاریف و اجرا مختلف دارد.

وی ارائه محتوای بومی، دسترسی مردم، تولیدکنندگان محتوا، عرضه کنندگان خدمات و اپراتورها را از اجزا این زنجیره برشمرد و گفت: باید تعرفه گذاری در این بخش طوری باشد که تمامی بازیگران این اکوسیستم را شامل شود.

مهدیون با تاکید براینکه در این زمینه مدلی را نهایی کرده و در انتظار تصویب شورایعالی فضای مجازی هستیم افزود: در مورد دیتاسنترها علاوه بر تعرفه گداری، دستورالعملی دیده ایم که طبق آن دولت باید برای مراکز داده داخلی تسهیلاتی قائل شود؛ همچنین در این دستورالعمل بندهای مختلف سیاستی برای رشد و توسعه دیتاسنترها طبق شاخص ها و رتبه بندی ها دیده شده است.

معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر برنامه های حمایتی برای میزبانی و رشد دیتاسنترها در داخل کشور با هدف دسترسی ارزان و راحت مردم به محتوای بومی فضای مجازی گفت: آیین نامه راه اندازی مرکز تبادل ترافیک اینترنتی (IXP) و نیز مراکز پراتوری شبکه توزیع محتوا (CDN) به عنوان زیرسیستم های توسعه دیتاسنترها در کشور در سال ۹۱ و ۹۲ در مرکز ملی فضای مجازی تدوین شده بود اما به دلیل داشتن نواقصی، اجرایی نشد؛ به همین دلیل در راستای اجرای کامل این دو طرح و بهبود وضعیت عملیاتی آن با بررسی و آسیب شناسی مشکلات آیین نامه قبلی، سیاستهای جدیدی برای این دو طرح تدوین و در صف شورایعالی فضای مجازی برای تصویب قرار دارد.

کد خبر 2530038

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =