کاهش ۴۸ درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی

مرکز آمار ایران اعلام کرد در نیمه نخست سال ۹۳ صدور پروانه احداث ساختمان در تهران نسبت به نیمه قبل ۵۶ درصد و تعداد پروانه‌های احداث ساختمان در کشور نیز در این مدت ۴۸ درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آمار مرکز آمار ایران شهرداری تهران  نیمه اول سال گذشته ۵۸۶۱ پروانه ساختمانی صادر کرد که ۵۸۲۶ پروانه (۹۹.۴ درصد) مربوط به احداث ساختمان و ۳۵ پروانه (۰.۶ درصد) مربوط به افزایش بنا بوده است.

این تعداد پروانه احداث ساختمان (پروانه ساختمان و تخریب و نوسازی) صادرشده حدود ۱۰.۲ درصد از کل پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های کشور را تشکیل می‌دهد.

پروانه‌های احداث ساختمان نسبت به نیمه  قبل حدود ۵۶ درصد کاهش داشت، بیشترین سهم از پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در شهر تهران مربوط به شهرداری منطقه ۴ با صدور ۵۷۵ پروانه (۹.۹ درصد) و کمترین سهم مربوط به شهرداری منطقه ۲۱ با ۱۲۰ پروانه (۲.۱ درصد) بوده است.

مجموع مساحت زیربنای تعیین شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های شهر تهران حدود ۹۱۱۸.۳ هزار مترمربع بوده است که ضمن کاهش ۴۸.۵ درصدی نسبت به نیمه قبل حدود ۲۶ درصد از مجموع کل زیربنای تعیین‌شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های کشور را تشکیل می‌دهد.

با توجه به تعداد پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده و مساحت زیربنای متناظر با آن‌ها متوسط مساحت زیربنای هر پورانه احداث ساختمان صادر شده حدود ۱۵۶۵ مترمربع محاسبه شده است.

تعداد واحد مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های تهران بالغ بر ۴۸۸۳۷ واحد بوده است. این تعداد واحد مسکونی، ۲۶.۳ درصد از کل واحدهای مسکونی در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های کشور است که نسبت به نیمه قبل ۵۳.۹ درصد کاهش داشته است.

همچنین در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری تهران، بیشترین سهم مربوط به شهرداری منطقه ۵ با ۵۲۶۶ واحد مسکونی (۱۰.۸ درصد) و کمترین سهم مربوط به شهرداری منطقه ۲۱ با ۹۵۸ واحد مسکونی (۲درصد) بوده است.

متوسط تعداد واحد مسکونی پیش‌بینی شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده حدود ۸.۴ واحد مسکونی محاسبه شده است.

مجموع مساحت زمین پروانه‌های صادرشده برای احداث ساختمان حدود ۱۹۰۶.۳ هزار مترمربع بوده است که ضمن کاهش ۵۱.۷ درصدی نسبت به نیمه قبل حدود ۹.۲ درصد از مجموع کل زمین تعیین شده در پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌های کشور را تشکیل می‌دهد. با توجه به تعداد پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده و مساحت زمین متناظر با آن‌ها متوسط مساحت زمین در هر پروانه احداث ساختمان ۳۲۷ مترمربع بوده است.

اطلاعات حاصل بیانگر این مطلب است که از مجموع پروانه‌های احداث ساختمان صادر شده از سوی شهرداری‌ها شهر تهران حدود ۱.۳ درصد برای احداث ساختمان‌های یک طبقه، یک درصد برای احداث ساختمان‌های دو طبقه ۱.۵ درصد برای احداث ساختمان‌های سه طبقه، ۵.۱ درصد برای احداث ساختمان‌های چهار طبقه و ۹۱.۲ درثد برای احداث ساختمان‌های ۵ طبقه و بیش‌تر صادر شده است.

کاهش ۴۸ درصدی صدور پروانه ساختمانی در کشور

بر اساس نتایج حاصل در نیمه اول سال ۱۳۹۳ تعداد ۶۴۱۸۶ پروانه ساختمانی توسط شهرداری‌های کشور صادر شد. از کل پروانه‌های صادر شده، تعداد ۵۷۳۶۴ پروانه (۸۹.۴ درصد) مربوط به احداث ساختمان و ۶۸۲۲ پروانه (۱۰.۶ درصد) مربوط به افزایش بنا بوده است.

پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به سال گذشته ۴۷.۹ درصد کاهش داشته است، که تعداد ۶۳۲۴۱ پروانه (۹۸.۵ درصد) به تقاضای بخش خصوصی، ۴۸۶ پروانه (۰.۸ درصد) به تقاضای بخش تعاونی و ۴۵۹ (۰.۷ درصد) به تقاضای بخش دولتی صادر شده است.

با مروری بر فراوانی نسبی پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان در هریک از استان‌های کشور مشاهده می‌شود که استان تهران با مقدار ۸۳۱۴ پروانه (۱۴.۵ درصد) بیشترین و استان ایلام با مقدار ۳۰۷ پروانه (۰.۵ درصد) کمترین میزان صدور را داشته‌اند.

در نیمه اول سال ۱۳۹۳، مساحت زیربنای تعیین‌شده در پروانه‌های ساختمانی صادره از سوی شهرداری‌های کشور بالغ بر ۳۷۶۶۲.۱ هزار مترمربع بوده است.

حدود ۳۵۱۰۹.۱ هزار مترمربع (۹۳.۲ درصد) از مساحت زیربنای پروانه ها مربوط به پروانه‌های احداث ساختمان و ۲۵۵۳ هزار مترمربع (۶.۸ درصد) مربوط به پروانه‌های افزایش بناست که مساحت زیربنای پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به سال گذشته ۵۱.۶ درصد کاهش داشته است. به این ترتیب، متوسط مساحت زیربنای پروانه‌های صادر شده برای احداث ساختمان نسبت به سال گذشته ۵۱.۶ درصد کاهش داشته است.

متوسط مساحت زیربنای تعیین‌شده در هر پروانه ساختمانی ۵۸۷ مترمربع، در هر پروانه احداث ساختمان ۶۱۲ مترمربع و در هر پروانه افزایش بنا ۳۷۴ مترمربع محاسبه شده است.

از کل زیربنای تعیین شده در پروانه‌های ساختمانی صادره از سوی شهرداری‌های کشور در حدود ۳۴۹۹۳.۵ هزار مترمربع (۹۲.۹ درصد) به تقاضای بخش خصوصی، ۱۰۹۰.۳ هزار مترمربع (۲.۹ درصد) به تقاضای بخش تعاونی و ۱۵۷۸.۳ هزار مترمربع (۴.۲ درصد) به تقاضای بخش دولتی صادر شده است.

کد خبر 2532191

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =