فرسودگي كابل ها و سيم كشي نامناسب عامل اصلي وقوع آتش سوزي درمنازل مسكوني

فرسودگي كابل هاي برق و سيم كشي غير استاندارد عامل اصلي بيشترين وقوع آتش سوزي در منازل مسكوني بوده و پس از آن بالاترين آمار حريق ها مربوط به وسايل گاز سوز و آتش بازي كودكان است.

سيروس زاجكاني رييس ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر ضمن اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: با توجه به غير اصولي بودن سيم كشي اغلب ساختمان ها و فرسودگي كابل ها در اغلب موارد استفاده بيش از حد از وسايل برقي و تحميل بار اضافي بر آنها باعث ايجاد جرقه و در نهايت آتش سوزي در ساختمان مي شود ، لذا بهتر است شهروندان ضمن رعايت نكات ايمني در هنگام ساخت و ساز از تحميل بار اضافي به كابل ها نيز خودداري كنند.

وي در ادامه افزود: در رابطه با آتش سوزي هاي ناشي از انتشار گاز نيز همجواري وسايل گاز سوز با مواد قابل اشتعال يا خراب بودن اين وسايل ، عدم استفاده از بست ها و رابط هاي استاندارد و مناسب و نشست شيلنگ هاي رابط بين وسايل گاز سوز با منبع گاز موجب انتشارگاز در منازل و درنتيجه وقوع حريق مي شود.

رييس ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني تهران بزرگ ادامه داد: نصب دستگاه ترموكوپل بر روي سيستم هاي گازي و وسايل گاز سوز در پيشگيري يا كاهش حوادث آتش سوزي ناشي از انتشار گاز بسيار موثر است؛ زيرا به هنگام خاموش شدن شعله مسير جريان گاز نيز به طور اتوماتيك بسته مي شود. 

زاجكاني همچنين با هشدار به خانواده ها در خصوص مراقبت از فرزندان و دور كردن وسايل آتش بازي از دسترس آنها خاطرنشان كرد: بخش اعظم  ماموريت هاي سازمان آتش نشاني ، حريق هاي ناشي از بازي كودكان با وسايل آتش زا است در حاليكه آموزش كودكان توسط خانواده ها جهت استفاده صحيح و مناسب از وسايلي مانند كبريت و وسايل گاز ضمن كاهش آمار آتش سوزي ها، بسياري از هزينه هاي مالي و انساني را نيز كاهش مي دهد.

وي در خاتمه خواستار توجه و دقت شهروندان نسبت به هشدارهاي كارشناسان امر در زمينه حريق يا ديگر حوادث خاطر نشان كرد: بسياري از مردم اعتقاد دارند كه با خطر و موارد خطرساز آشنايي لازم را دارند ، ولي باز هم دست به اقدامات خطر ساز و خطا هاي فاحش مي زنند ، لذا ضمن آشنا سازي مردم با موارد ايمني بايد فرهنگ  استفاده درست از امكانات و وسايل مختلف را نيز در بين شهروندان بالا برد. 

کد خبر 25324

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =