ظریف:تحریمها تنها توسط مردم شکست خورد/فقط خدا را ابرقدرت می دانیم

وزیر امور خارجه در جمع ایرانیان مقیم قزاقستان با بیان اینکه تحریم ها را مردم شکست دادند گفت:اینکه فکر می کنید ما تحریم ها را شکست دادیم اشتباه می کنید ما صرفا ساز و کارهای رفع تحریم را پیدا کردیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به قزاقستان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در روز دوم سفر خود به قزاقستان در صبحانه کاری با ایرانیان مقیم این کشور با بیان اینکه امروز در یک شرایط ویژه منطقه ای و بین المللی قرار داریم اظهار کرد: امروز در حالی که افراط و خشونت و برداشت های منحرف از پیام رحمانی اسلام با دخالت بیگانگان و افراد سیاسی و کوتاه بینی برخی رهبران اسلامی فاجعه و جنایت خلق می کند کشور ما به سمت اعتدال و تعامل در حرکت است.

وی افزود: مردم ما با تحمل فشارها توانستند نشان دهند که تحریم ها نمی تواند مردم را از حاکمیت جدا کند و اگر این مهم نبود ما نمی توانستیم مقابل ۶ قدرت جهانی بایستیم.

ظریف در ادامه گفت: البته ما جز خداوند را ابرقدرت نمی دانیم و چون به این باور اعتقاد داریم جرات می کنیم در مقابل ۶ قدرت جهانی ایستادگی کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: حرکت جمهوری اسلامی به سمت اعتدال شرایط ویژه ای را برای ما ایجاد کرده است که همه آن را مرهون مردم هستیم چراکه آنها همه فشارها را تحمل کردند و تحریم ها را با مقاومت خود شکستند و با حضور در پای صندوق های رای به دنیا نشان دادند که این مردم را نمی شود از آرمان ها، کشور و انقلاب جدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر این واقعیت نبود و این مردم نبودند و حضور پیدا نمی کردند و نشان نمی دادند که تحریم ها نمی تواند مردم را از حاکمیت جدا کند امروز یارای ایستادگی در مقابل قدرت های جهانی نداشتیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه من اهل شعار نیستم اما شما باید در مذاکرات اهل بده و بستان باشید تاکید کرد: در این مذاکرات ما برخی دیدگاه ها و خواسته های آنها را پذیرفتیم البته آنقدر که احساس می کردیم با مبانی، امنیت و منافع ملی ما مغایرت ندارد.

ظریف با بیان اینکه ما از ابتدا اعتقاد داشتیم که برنامه هسته ای ما صلح آمیز است و ما از ابتدا به این معتقد بودیم که جز این نمی تواند باشد چراکه تولید سلاح هسته ای را خلاف شرع، انسانیت و اخلاق می دانستیم.

وی ادامه داد: ما کشوری هستیم که در سال سوم جنگ تحمیلی عراق علیه ما سلاح شیمیایی استفاده کرد و ما این موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع دادیم اما آنها حتی حاضر به شنیدن آن نبودند و زمانی که در مذاکره یکی از وزرای خارجه خیلی صحبت از شورای امنیت سازمان ملل می کرد همین موضوع تاریخی را به او یادآور شدم.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد: مردم و نظام ما آن زمان علیه مردم عراق از سلاح شیمیایی استفاده نکردند با اینکه امکان آن را داشتند و ما امروز هم دنبال سلاح هسته ای نیستیم بنابراین ما می توانیم به دنیا ثابت کنیم که اتهام جنگ افروزان علیه ایران دروغ است. آنها دنبال هراس افکنی و مقابله با ایران هستند، دنبال ترویج سیاست های ظالمانه و سرکوب گرایانه خودشان هستند که آن را در پوشش ایران هراسی دنبال می کنند.

وی با بیان اینکه ما می توانیم برخلاف همه فشارهای ۱۰ تا ۱۲ ساله اخیر که بر ما وارد کردند که از انرژی هسته ای دست برداریم خواسته ها و حقوق خود را محقق کنیم گفت: امروز هم برنامه غنی سازی، هم تحقیق و توسعه، هم راکتور اراک، هم فردو و هم برنامه هسته ای را خواهیم داشت که تمام این واقعیات عدم جدایی مردم و نظام را حکایت می کند.

ظریف تحریم ها را در واقعیت شکست خورده دانست و گفت: اینکه فکر می کنید ما تحریم ها را شکست دادیم اشتباه است بلکه مردم تحریم ها را شکست دادند. ما امروز ساز و کارهای رفع تحریم ها پیدا می کنیم نه اصل رفع تحریم ها را.

وی افزود: سیاست های رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی کشور را به سوی رفع تحریم ها سوق داد و امروز حمایت ها و پشتیبانی های ایشان بیشترین پشتوانه را برای ما ایجاد کرده است.

ظریف در ادامه با تاکید بر اینکه برای ما موضوعات منطقه ای در اولویت اصلی سیاست خارجی قرار دارد خاطرنشان کرد: شما هر میزان در سطح جهانی قدرت داشته باشید امنیت شما را منطقه شما تامین می کند. آنچه که ما در یک سال و نیم گذشته به دنبال آن بودیم برداشتن موانعی است که بتوانیم با دنیا و منطقه روابط معقولی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در این روابط ابزارهای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها ابزار سیاسی است. امروز منطقه ما حوزه حضور فرهنگی ماست حضور فرهنگی حافظ و مولانا در این منطقه ابزار قدرت است نه یک قدرت هژمونی بلکه قدرت معنوی چراکه قدرت معنایی بسیار کارآمد است اما باید از این امکان استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: حضور در بازارها و دانشگاه های کشورهای همسایه به تقویت روابط ما با این کشورها و صلح و امنیت منطقه ای کمک می کند.

ظریف با بیان اینکه ما نیازمند یک ساز و کار جامع همکاری با کشورهای منطقه ای هستیم گفت: ما با دوستان آسیای میانه خود هیچ اختلافی نداریم و اولین کسانی بودیم که از کشورهای استقلال یافته این منطقه حمایت کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اولین پیش بینی فروپاشی جماهیر شوروی را امام خمینی (ره) کرده بود چراکه در سیاست های انقلابی ما قدرت نظامی تنها مولفه ماندگاری در قدرت نیست.

وی ابراز امیدواری کرد: وزارت امور خارجه بتواند به کارآفرینان خدمت کند و موانع و مشکلات موجود را بردارد.

ظریف تاکید کرد: با رفع تحریم ها بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد اما نباید تنها منتظر رفع تحریم ها باشیم چراکه باید ابزار تحریم ها را ناکارآمد کنیم. غربی ها این باور را داشتند که تحریم ها یک سرمایه است ولی تحریم ها برای ما یک هزینه خواهد بود.

 

کد خبر 2532972

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =