برنامه مقابله با سقوط قیمت نفت/ بودجه بدبینانه هم تدوین کردیم

رئیس سازمان مدیریت نسخه و برنامه کاربردی دولت در صورت سقوط آزاد قیمت نفت در سال ۹۴ را تشریح کرد و گفت: دو بودجه سایه برای دو شرایط متفاوت اقتصادی برای سال‌جاری نوشته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت شامگاه گذشته گردهمایی کارآفرینان مهندسان پلیمر و شیمی ایران از تدوین بودجه سایه در دولت خبر داد و گفت: سال جاری متناسب با نوسان قیمت نفت و احتمال لغو کامل تحریم ها چند بودجه سایه نوشته شده است.

سخنگوی دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه سال گذشته متناسب با نوسان قیمت جهانی نفت چهار سناریوی قیمت نفت بشکه ای ۴۰، ۵۰، ۶۰ و ۷۲ دلار در قالب پیش نویس بودجه سال ۹۴ تهیه و تدوین شد، تصریح کرد: برای سال جاری هم بودجه سایه متناسب با کاهش و یا افزایش قیمت نفت نوشته شده و در صورت لزوم مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با تاکید بر اینکه در یکی از سناریوهای بودجه ای سال جاری وضعیت بدبیانه قیمت نفت هم تهیه شده است، تاکید کرد: بر این اساس، در صورتی که قیمت نفت به سطوح پائین سقوط کند، با هماهنگی درآمدهای حاصل از فروش نفت، مالیاتی و گمرکی امکان اداره کشور فراهم شده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه در کنار تدوین بودجه بدبیانه نفتی یک سناریوی بودجه ای در صورت لغو کامل تحریم‌ها هم تهیه شده است، اظهارداشت: دولت خود را برای هر گونه تغییر در شرایط اقتصادی آماده و تجهیز کرده است.

این عضو کابینه دولت با یادآوری اینکه در بودجه سایه لغو تحریم‌ها با توجه به آزادسازی منابع مالی، تسریع در نقل و انتقال منابع مالی و تسهیل در شرایط صادرات کشور سناریوهای مختلف اقتصادی پیش بینی شده است، تاکید کرد: همچنین در بودجه سایه و بدبینانه نفتی هم سناریوهای محدود شدن درآمدهای نفتی و کسری منابع مالی و اعتباری مورد توجه قرار گرفته و نسبت به آن برنامه ریزی شده است.

نوبخت با اشاره به تبیین راهکارها و اولویت‌های اقتصادی کشور در دو حالت سقوط آزاد نفت خام و لغو کامل تحریم‌ها، یادآور شد:  پیش بینی می شود با تدابیر اندیشیده شده، امکان تداوم رشد اقتصادی در سال جاری هم فراهم شود.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی کشور در ٩ ماه سال گذشته حدود ٣,٨ درصد بوده است، گفت: پیش بینی می شود تا پایان سال جاری امکان رشد ۴ درصدی اقتصادی در کشور فراهم شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در ادامه از تهیه و تنظیم برنامه ششم توسعه در سال ٩٤ خبر داد و تصریح کرد: پیش نویس برنامه ششم توسعه در حالی تدوین می شود که تنها ٢٥ درصد از اهداف برنامه پنجم توسعه محقق شده است.

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر اینکه حداکثر ٢٥ درصد از اهداف برنامه پنجم توسعه محقق شده است، خاطرنشان کرد: سال جاری سال پایانی برنامه پنجم توسعه است و دولت خود را آماده تدوین و تنظیم برنامه ششم توسعه در سال ٩٤ کرده و تلاش می شود برنامه ششم بر اساس واقعیت‌ها و شرایط موجود کشور نوشته و از آوردن احکام بی مورد در قانون برنامه ششم جلوگیری شود.

کد خبر 2534896

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =