یادداشتهای سردبیر روزنامه اطلاعات در یک کتاب

گزیده یادداشت های سربیر روزنامه اطلاعات در سالهای 84 تا 93 با نام فضیلت نقد شامل 240 مقاله منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، معلمي در روستايي دورافتاده از استاني دوردست موهايش را به خاطر همراهي با شاگرد سرطاني‌اش مي‌تراشد و فرداي آن روز همه دانش‌آموزان، سر تراشيده سر كلاس مي‌آيند. معلم ديگري در استاني محروم، كليه‌اش را هديه مي‌كند به شاگرد فقيرتر از خودش. آتش‌نشاني گمنام، هنوز نخستين جشن تولد كودكش را نگرفته خود را به هنگامه هراسناك آتش و دود مي‌زند و بي‌اعتنا به سخن شعارپيشگان بي‌عمل، جانش را به دختر كوچك معصوم هديه مي‌كند.

دو جوان تنومند با رد پاي چاقو بر گونه و گردن، بر موتوري مي‌غُرند و در تاريكاي صبحدم، همه هستي پيرزني تازه‌رسيده به شهر را، كه براي مداواي دخترش آورده، يكجا مي‌ربايند تا خرج شيشه و شب‌نشيني و شراب كنند و چند خيابان آن سوتر، راننده فقير تاكسي، بسته‌هاي پول‌هاي جا مانده در ماشين را، بي‌انديشة‌ جهيزيه دختر و مداواي همسر، با تقوا و استغنا به صاحبش برمي‌گرداند...

چوپاني به پيكر سوخته زني بر مي‌خورد كه بعدها پليس مي‌فهمد يكي ديگر از قربانيان آدم‌ربايي و آزار و قتل و سوزاندن است كه صبحي از خانه درآمده و سوار بر ماشين عبوري شده و ديگر بازنگشته و چشمان عزيزانش را در انتظار و خون نشانده است...

پيري گمنام و بي‌ادعا، در روستايي دور با چشماني كم‌نور و قامتي خميده و دستان چروكيده، همه وزنش را روي چوب عصا مي‌اندازد تا دست بر ديوار نگيرد و ناخواسته ديوار خشتي را نسايد و حقي را از صاحب ديوار ضايع و زايل نكند يا ناغافل دانه‌اي از لب موري برنگيرد و آن سوتر، مديري متظاهر، ميلياردها ثروت ملت را برمي‌دارد و در كشوري دوردست قصر مي‌سازد يا كرورها پول ملي نفت را در حساب شخصي مي‌ريزد و گردن فراز مي‌دارد و ناز بر فلك و فخر بر ستاره مي‌كند... .

کتاب مقالات روزنامه اطلاعات

آن سو، رهبري خود را سپر مردمش مي‌كند كه فدا شود و آن سوتر رهبراني همه مردم را سپر تاج و تخت خود مي‌كنند تا مردم فنا شوند و آنها بمانند.

پرشمار است اتفاقاتي از اين دست كه برخي‌شان فرشتگان ساجد انسان را سرافراز مي‌كند و خيلي‌هاشان شيطان طاغي و عاصي را گردن‌فراز...

در ميانه اين ميدان، چه مي‌توان كرد جز گفتن و سنگ سراچه دل به الماس آب ديده سفتن، يگانه ساز و برگ ما كه نه سياستمداريم و نه قانونگذار و نه قاضي و نه مجري و نه ميانجي و نه منجي، محك زدنِ احوال و اقوال و افعال است و پاسداشت شبچراغ اميد و زنده داشتن شمع تابنده و آيينة بازتابندة نقد.

نقد ناب، گوهر كمياب و دُرّ ديريابي است كه در اين ملك و ديار غريب و مهجور مانده است، از بس رقابت‌هاي سياسي و حسادت‌ها و طمع‌ورزي به پست و مقام و جاه و جلال و ثروت و مكنت و قدرت را به جاي نقد جا زده‌اند و در هر گروه و رسته و حزب و دسته و رسانه و مجلس و انجمن، تخريب و تخطئه ديگران را به قصد تحسين و تقديس خود، در قالب مظلوم نقد ريخته‌اند و جاه‌طلبي و قدرت‌انديشي و آزمندي خويش را براي سر پوشاندن، در جامه و زرورق نقد پيچانده‌اند، كه نقد ناب را از نقدهاي دروغين و كينه‌ورزانه و منفعت‌خواهانه به سختي مي‌توان تميز داد.

کتاب «در فضیلت نقد» حاوی ۲۴۰ مقاله در حوزه های فرهنگ، اجتماع، اقتصاد و سیاست با نگاهی متفاوت و صریح است. این اثر در قطع وزیری در ۵۸۲ صفحه و با بهای ۲۰۰۰۰ تومان به بازار نشر عرضه شده است.

این کتاب مشتمل بر گزیده یادداشت های علیرضا خانی سردبیر روزنامه اطلاعات در سالهای ۸۴ تا ۹۳ است که در چهار بخش فرهنگی، جامعه، اقتصاد و توسعه و سیاست تهیه و تدوین شده است. این دفتر تلاش و تقلایی است برای به یادآوردن و  در یاد ماندن بخشی از تاریخ عصر ما از منظر تحلیل و تفسیر وقایع و نیز نشان دادن و نشانه گذاری نقش و مشی تکلیف مدارانه و دلسوزانه مطبوعات در کنش و واکنش با جامعه و جاکمیت با هدف اثر گذاری بر جهت گیری و چکش کاری سیاست ها و رفع کژی ها و صیقل زنگارها و نقد ناشایسته ها و حمایت از بایسته ها و نهیب زدن غفلت ها و فراموشی ها و ... از این رو هم تاریخچه مطبوعات است و هم آیینه تحولات.

 

کد خبر 2564966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =