مراسم جشن میلاد حضرت علی (ع) درخارج از کشور برگزار شد

مراسم جشن میلاد نخستین اختر فروزان امامت و ولایت، مولی الموحدین حضرت امام علی (ع) از سوی نمایندگی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور با حضور پیروان و ارادتمندان خاندان اهل بیت برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم جشن میلاد نخستین اختر فروزان امامت و ولایت، مولی الموحدین حضرت امام علی(ع) از سوی نمایندگی های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور با حضور پیروان و ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و ایرانیان مقیم برگزار شد.این مراسم در كشورهای ذیل برگزار شد.

روسیه

ایرانیان و دوستداران اهل بیت در مسکو، در مسجد خاتم الانبیاء این شهر، میلاد امام عدالت و پرهیزکاری امیرالمومنین علی (ع) را گرامی داشتند.

در این مراسم که با حضور شمار زیادی از هموطنان ایران و دیگر دوستداران خاندان نبوت و امامت همراه بود ، پس از نماز مغرب و عشاء و تلاوت ایایت از قرآن کریم ، حجه الاسلام و المسلمین آزاد در سخنان خود با شرح سجایای اخلاقی امیرالمومنین علی(ع) ، عدالت و اخلاق را دو گوهر اصلی دینداری و تقوی دانست که هم در سیره پیامبر اکرم(ص) مورد تأکید قرار گرفته و هم امیرالمومنین علی علیه اسلام اسوه و نمونه کامل آن است.

در ادامه مدیحه سرایی و مولودی خوانی توسط سعید کریمی دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در مسکو انجام پذیرفت و در ادامه برنامه هدایای بانوان مسما به نام های فاطمه وزهرا که در مراسم میلاد حضرت زهرا و روز زن اسامی آنان جمع آوری شده بود توسط رضا ملکی رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه اهداء شد.

آذربایجان

مراسم جشن باشکوه میلاد مولی الموحدین حضرت علی(ع) و روز پدر با حضور پاک آئین، سفیر ج. ا. ایران در آذربایجان، ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران در باکو، علیرضا بهبودی وابسته فرهنگی و جمع کثیری از شیفتگان امامت و ولایت آذری در خانه فرهنگ شهریار رایزنی فرهنگی ایران در باکو برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید شروع و در ادامه  کلیپی در مدح و ثنای حضرت علی(ع) برای حضار پخش گردید.

سپس ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران در سخنان کوتاهی ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر به تمامی حضار و شیعیان جهان، حضرت علی(ع) را شناسنامه شیعیان جهان خواند و گفت در جهان، ما شیعیان را با حضرت علی(ع) می شناسند.

وی در ادامه ضمن اشاره به شعر معروف «علی ای همای رحمت»  استاد محمد حسین شهریار گفت: جایگاه حضرت علی(ع) آنچنان رفیع و بلند مرتبه است که نویسندگان دیگر ادیان و مذاهب نیز در تألیفات خود به بزرگی شخصیت حضرت علی(ع) اعتراف کرده اند.

ابراهیمی حدیثی از امام رضا(ع) خواند که می فرمایند: " بِرُّ الوالِدَینِ واجِبٌ وإن كانا مُشركَینِ ولا طاعَةَ لَهُما فی مَعصِیةِ الخالِقِ" نیکی و احسان به پدر و مادر و فراهم کردن خشنودی آنان حتی اگر كافر باشند واجب است به طوریکه سعادت دنیا و آخرت را به همراه می آورد، تنها در یک مورد مخالفت با پدر و مادر جایز است و آن در صورتی است که پدر و مادر فرزند را به شرک و گناه  فرا خوانند.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو گفت: جایگاه و منزلت هیچ یک از صحابه در نزد پیامبر اکرم(ص) به اندازه حضرت علی(ع) نبوده و پیامبر عظیم الشأن اسلام همواره در روایات و احادیث متعدد به این مهم اشاره فرموده اند.

وی در پایان ضمن تبریک مجدد این روز بزرگ به تمامی شیعیان علی الخصوص، برای آنان آرزوی سلامتی و موفقیت نمود.

در ادامه برنامه پاک آئین سفیر ایران در آذربایجان سالروز میلاد حضرت علی(ع) و روز پدر را به تمامی شیعیان جهان تبریک گفت و از رایزنی فرهنگی ایران در باکو جهت برپایی این جشن باشکوه تشکر و قدردانی نمود.

وی در ادامه وحدت را لازمه شرایط کنونی جهان و عامل سربلندی کشورهای جهان اسلام دانستند و گفتند: مشکلات اخیر جهان اسلام بخاطر عدم وحدت و یکپارچگی کشورهای اسلامی با یکدیگر است.

 ایشان در ادامه به ایه شریفه ۱۰۳ سوره مبارکه ال عمران که می فرمایند: " وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا"  وحدت را ریسمان الهی نامیدند.

وی در ادامه افراط گرایی را نتیجه عدم وحدت و تفرقه بین  کشورهای اسلامی دانستند که این امر در دستور کارمستقیم امروز کشورهای غربی قرار گرفته است بطوریکه اکنون در یمن و عراق شاهد کشت و کشتار و خونریزی های  وحشیانه بدست سربازان در کشوری  باصطلاح اسلامی که خود را خادم الحرمین می داند، هستیم.

وی در پایان حضرت علی(ع) را مقتداو پیشوای مردم ایران و آذربایجان خواند و گفت تا زمانیکه عشق ومحبت به اهل بیت علیهم السلام بین دو ملت ایران و آذربایجان وجود داشته باشد دشمنان نمی توانند خدشه ای به روابط  این دو کشور وارد نمایند.

در ادامه کربلایی فرید محمدی، کربلایی فرمان، عادل اکبراف، کربلایی الخان رشیداف از مداحان و شاعران اهل بیت علیهم السلام قطعاتی در مدح و ثنای حضرت علی(ع) برای حضار اجرا نمودند.

در پایان گروه تئاتر منتظر وابسته به خانه فرهنگ شهریار نمایشی کمدی با عنوان " مهمانانی از شهر در روستا " را اجرا نمود که مورد توجه حضار قرار گرفت.

سنگال

به همت رایزنی فرهنگی ایران مراسم جشن باشکوهی با حضور ایرانیان مقیم داکار واعضا ومسئولین نهاد های ایرانی در مرکز فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید ابتدا حسن ذاکری رایزن فرهنگی كشورمان ضمن خوش آمد گویی وتبریک این مناسبت مهم برای همه محبین اهل البیت(ع) ونیز پدران ایرانی آرزوی سلامت وموفقیت نمود.

وی سپس اشعار متنوعی در مدح وثنای امام اول شیعیان قرائت نمود. سپس حجت الاسلام والمسلمین سید مرادی نماینده جامعة المصطفی در داکار طی سخنانی به تشریح ویژگی های این امام همام از ولایت تا شهادت پرداخت وبا اشاره به انحصار تولد در کعبه به امام علی(ع) که با شهادت او در محراب مسجد تکمیل شد. به حوادث لیلة المبیت ونیز جنگ خندق وسایر جانفشانی های آن حضرت در رکاب پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) اشاره نمود و در کنار همه این موارد مقام ومنزلت علمی علی(ع) را نیز برای حضاربیان نموده و اشاره داشت که این برتری ها را موجب فخر وکمال شیعه است.

در پایان سید محمد موسوی نیز دکلمه وشعری را دروصف امام اول شیعیان  اجرا نمود که مورد استقبال قرار گرفت.

مراسم در موسسه العمل والتلاقی داکار

به همین مناسبت مجلس جشن باشکوه دیگری نیز توسط موسسه العمل والتلاقی در محل حسینیه این موسسه با مشارکت وحضور رایزن فرهنگی و لبنانیها وایرانیان مقیم داکار برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی شیخ حسین حیدر عالم لبنانی ونیز مداحی واجرای برنامه های سرود وشعر خوانی دانش آموزان خردسال همراه بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

برگزاری مراسم در نماز جمعه مسجد شیعیان

همزمان با اعیاد رجبیه و میلاد امام علی(ع) شخ عبد الرحمن با امام جمعه وجماعت مسجد اهل البیت درویش خطبه های نماز خود را به این مناسبت و نیز اعتکاف ونیز تحلیل آخرین وضعیت مسلمانان در کشور یمن و ضرورت حمایت همه جانبه قاطبه مسلمانان از مردم یمن اختصاص داد.

تاجیکستان

به مناسبت میلاد حضرت علی(ع) و روز پدر جشن با شکوهی با  همکاری رایزنی فرهنگی ، مجتمع آموزشی امام جعفر صادق(ع) و سفارت در محل مسجد حضرت ولیعصر(عج) سفارت کشورمان و با حضور اعضای سفارت، دانشجویان، معلمان، تجارو خانواده آنان و گروهی از تاجیکان و افاغنه علاقمند برگزار گردید. شروع مراسم با اقامه  نماز جماعت مغرب و عشا آغاز شد.

ببعد از اقامه نماز تعدادی کلیپ مولودی ازمداحان عزیز کشورمان برای حضار پخش گردید. سپس ابراهیم زاده  از دبیران محترم مجتمع امام جعفر صادق(ع) در مدح حضرت(ع) مولودی خوانی نمودند.

در ادامه مجری برنامه دادخواه از دبیران مجتمع امام جعفر صادق(ع) قطعاتی شعر با موضوع حضرت علی(ع) و پدر برای حضار قرائت نمودند.

در ادامه فغانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در ابتدا ضمن تبریک میلاد مولود کعبه به پیشگاه حضرت ولیعصر(عج)، تبریک این روز عزیز و روز مرد و تبریک همزمان به مناسبت روز معلم بیان کردند حضرت علی شاه مردان است.

وی گفت: بزرگترین معلم تاریخ زیرا که بزرگترین شاگردان را تربیت کرده است، گنجینه الهی است و بیان فوق بشر و دون بیان الهی که مزین است به علم و عمل او حتی در کار آفرینی نیز یکه تاز زمان خود است چرا که با ایجاد نخلستانها هم اشتغال ایجاد می کرد وهم تولید، حضرت علی(ع) ابوالعجایب است زیرا فضایلی در ایشان جمع شده که در افراد عادی غیر ممکن است. حضرت محمد(ص ) در وصف حضرت علی(ع) می فرماید: اگر همه ی درختان قلم، همه دریاها مرکب و همه آسمان و زمین دفتر گردند بازهم نمی توان همه فضایل علی را نوشت، او یگانه مولود کعبه است و بهترین پدر بهترین پسرها و همسر بهترین زن عالم و تنها دو تن از شاعران فارسی زبان اند که از همه بهتر در وصف حضرت علی(ع)  اشعاری بیان داشته اند یکی مولانا و دیگری شهریار.

سپس دانش آموزان مجتمع امام صادق(ع) علی صفرپور در مدح حضرت علی(ع )مولودی خوانی نمود و خانم پرنیان پارسیان نیز دیکلمه ای برای روز پدر ارائه نمودند.

در ادامه برنامه چند سوال توسط مجری  ازسخنان سفیر کشورمان پرسیده شد و به ۵ نفر که پاسخ صحیح دادند هدایایی از طرف رایزنی اهدا شد.

درپایان برنامه پارسا سرپرست محترم رایزنی فرهنگی ضمن تبریک میلاد حضرت علی(ع) و روز پدر ابتدا از حضور کلیه مهمانان  تشکر نموده و با توجه به تقارن روز ولادت حضرت علی(ع) با روز معلم ازآقایان دادخواه و ابراهیم زاده ازمعلمان مجتمع امام جعفر صادق(ع) که به ترتیب با اجرای خوب در برنامه ها و مداحی مناسبتهای مختلف در طول یکسال اخیر بیشترین همکاری را با رایزنی فرهنگی داشتند با اهدا لوح وهدیه تقدیر نمودند.

پاكستان(لاهور)

به مناسبت میلاد با سعادت مولی الموحدین، مولود کعبه، حضرت امام علی(ع) توسط خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور شب شعر و جشن با همکاری شواری بین المللی سیرت در سالن امام رضا(ع) خانه فرهنگ ج.ا.ا لاهور برگزار شد.

مراسم ابتدا با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز و سپس مداحان و شاعران برجسته ای چون وسیم عباس، سید فراست بخاری، سید طاهر ناصر علی، عرفان ساحل، سجاد حیدر، حسنین محسن، خانم طاهره جبین، طارق چغتایی، فخر عباس، عرفان صادق، واجد امیر، محمد علی، جاوید قاسم، آقا عباسی، سید اعجاز رضوی، سید زاهد هاشمی، اشرف جاوید، توفیق احمد انصاری، عارف منصور، علی ظهیر منحاس و پرفسور حسن عسکری کاظمی اشعاری بسیار زیبا در شان امیر المومنین حضرت علی (ع) قرائت و حاضرین محفل را به وجد آوردند.

سید علی رضا کاظمی رئیس شواری بین المللی سیرت و شاعر مشهور شیعه به عنوان مجری  مراسم اشعاری بسیار زیبا در شأن مولی الموحدین حضرت امام علی (ع) از شعرای بزرگ پاکستان قرائت نمودند.

اکبر برخورداری وابسته فرهنگی ورئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور ضمن تبریک و تهنیت میلاد با سعادت مولود کعبه به تمامی مسلمانان جهان بالخصوص مردم پاکستان و ضمن تقدیر و تشکر از تمامی مهمانان در خصوص شرکت در این مراسم پرنور و پرشکوه گفت زبان قادر به  بیان فضائل مولا علی (ع) نیست.

وی با اشاره به سخنان بزرگان اهل سنت چون ابن ابی الحدید معتزلی و شافعی یکی از ائمه اهل سنت و... گفت: زمخشری از علمای بزرگ اهل سنت می گوید "چه بگویم در باره مردی که فضایل او را دشمنانش از راه کینه جویی و حسد انکار کردند و دوستانش از ترس و بیم پنهان داشتند و باز ازین میان آنقدر فضیلتهای وی انتشار یافت که خاور و باختر را فرا گرفت.

وی در پایان شعری که مولای روم در وصف علی(ع) سروده بود را قرائت کرد.

پاكستان(کویته)

با همكاری خانه فرهنگ در کویته، مراسم باشکوهی به مناسبت ولادت باسعادت حضرت امام علی(ع) درشب ولادت آن بزرگواران با حضور یحیوی سرکنسول محترم وکلیه مامورین اعزامی به همراه خانواده هایشان، در محل سرکنسولگری ایران برگزار گردید.

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم توسط سید ابوالفضل حسینی مسئول خانه فرهنگ، طی سخنانی  فرخنده میلاد با سعادت حضرت علی(ع)، روز پدر و روز معلم را به شرکت کنندگان بخصوص معلمین عزیز تبریک گفتند و در ادامه با قرائت اشعاری در وصف حضرت علی(ع) ومولودی خوانی دقایق شادی را برای همکاران فراهم آوردند.

درادامه برنامه یحیوی سرکنسول كشورمان طی بیاناتی میلاد حضرت علی(ع)،روز پدر و روز معلم را تبریک گفتند و با استفاده از روایات به ویژگیها و جایگاه وشخصیت بالای امام علی (ع) پرداختند و در خصوص جایگاه و اهمیت معلم وشغل معلمی بیاناتی ایراد نمود.

در خاتمه هدایایی به رسم یاد بوداز طرف سرکنسولگری به پدران محترم ومعلمین اعزامی اهداء شد.

چین(پكن)

به مناسبت فرار سیدن میلاد مسعود امام اول شیعیان حضرت علی(ع) مراسم جشنی در نمازخانه ایران در پکن برگزار شد.

در این مراسم که با حضور اعضای سفارت,نمایندگان نهادها ،دانشجویان و خانواده هایشان برگزار شد ابتدا نماز مغرب و عشا به جماعت اقامه گردید و سپس دعای پر فیض کمیل قرائت شد.

در ادامه برنامه ،حجت الاسلام شریعتی در باره سفارش های اخلاقی حضرت علی(ع)در نهج البلاغه سخنرانی کرد و  یکی از مداحان  اهل البیت(ع) با قرائت شعر و سرود به ذکر مناقب و فضایل حضرت پرداخت.

چین (شانگهای)

به همت نمایندگی فرهنگی ایران در شانگهای مراسم جشنی به مناسبت خجسته میلاد مولی الموحدین، امیرالمومنین، حضرت علی بن ابیطالب(ع) و روز پدر در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

 در این مراسم کارمندان ارگان های رسمی و غیر رسمی جمهوری اسلامی ایران جمعی ازاعضای شورای بازرگانان و ایرانیان مقیم و دانشجویان بهمراه خانواده خود حضور داشتند. در ابتدای مراسم دعای روحبخش کمیل خوانده شد و پس آن دانش آموزان مدرسه جمهوری اسلامی ایران در شانگهای سرود زیبایی در وصف آن حضرت اجراء کردند.

درادامه رضایی اولین سخنران این مراسم  به ایراد سخن درباره ویژگی های مولا از منظر شعرا پرداخت.

وی گفت: مدح و منقبت مولای متقیان همواره یکی از درونمایه های شعر تعلیمی فارسی بوده است و کمتر شاعری را می توان یافت که به منقبت و مدح ایشان توجه نکرده باشد.

وی اظهار کرد: بررسی مجموع  مدایح حضرت علی(ع) نشان می دهد سرایندگان به بسیاری از  ویژگی های اخلاقی ، رفتاری و زندگی ایشان توجه داشته اند که از جمله آنها علم،صبر،شجاعت تقوا و... بوده است".

سپس مولودی خوانی توسط دو تن از دانشجویان ایرانی اجراء شد که حال و هوای خوبی را به مجلس داد.

در ادامه برنامه بهنام آزاد وابسته فرهنگی  ایران در شانگهای ضمن خوشامدگویی و تبریک این روز در خصوص مقام و منزلت آنحضرت مطالبی را بیان داشت.

وی ضمن اشاره به مدینه فاضله فارابی به ویژگیهای رهبر در آن پرداخت و در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "هیچ حاکم و رهیری نه پیش و نه پس از او کسی همانند حضرت علی (ع) صفات ،ویژگیها و فضیلت های برجسته  آن امام را نخواهد داشت. "آزاد با خواندن بخش هایی از عهدنامه آن حضرت به مالک اشتر سخنانش را به پایان برد.

افغانستان (كابل)

انجمن فرهنگی واجتماعی مدثر جشنی را تحت عنوان (علی(س) نماد وحدت امت اسلامی) برگزار نمود.

در این جشن با شکوه ابتدا آیاتی چند از کلام الهی تلاوت سپس سخنرانان پیرامون موضوع علی(ع) نماد امت وحدت اسلامی به ایراد سخن پرداختند.آنان زندگی علی(ع) سه قسمت دانسته قبل از اسلام که در کنار پیامبر بودند و بعد از اسلام که در تمام لحظات زندگی پیامبر چه در مکه و چه در مدینه در زمان جنگ و غیر جنگ  همراهی آن حضرت را داشتند و همیشه حزن و اندوه را از چهره پیامبر میزدودند و مهمترین دوران زندگی علی (ع) بعد از ارتحال پیامبر بود که با عنایت به سفارشهای مکرر پیامبر اسلام و حدیث منزلت و داستان عید غدیر خم حق مسلم آن حضرت غصب شد ولی به خاطر حفظ اصل اسلام نه تنها از حق خود گذشت که حتی با مخالفین نیز مدارا نمود .اگر ما مسلمانان بخواهیم اصل اسلام حفظ بماند باید بسیاری از حقوق مسلم شخصی خود و گاهی به خاطر مصالح اسلام با دشمنان و مخالفین به مدارا رفتار کنیم.

اتیوپی

مراسم جشن ولادت با سعادت حضرت امام علی(ع)، با حضور رایزن فرهنگی ، شیعیان تجار مهاجراز شیعیان پاکستانی،هندی،لبنانی و سوری و تجار ایرانی مقیم آدیس آبابا در حسینیه شیعیان در منطقه مگانانیای آدیس آبابا با اجرای برنامه های متنوع اعم از سخنرانی به زبان انگلیسی ،فارسی و اردو در خصوص شخصیت برجسته امیرمومنان امام علی(ع) ، به همراه مدح خوانی و اجرای برنامه سرود برگزار شد.

کد خبر 2566819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =