جلالی:

۵۸ شرکت دانش‌بنیان در استان سمنان تایید شده اند

شناسهٔ خبر: 2567130 -
شاهرود - رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان گفت: کارگزاری «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» این پارک، ۵۸ شرکت دانش‌بنیان استان را تایید کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید محمد اسماعیل جلالی بعداز ظهر یکشنبه در جلسه «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی» در محل پارک علم و فناوری استان سمنان در شاهرود ضمن اشاره به تاریخچه مختصری از شکل‌گیری پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان افزود: در سال‌های ابتدایی مطرح شدن بحث ایجاد این شرکت‌ها مقرر شده بود هر شرکتی عضو پارک علم و فناوری باشد به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شود. اما در سال‌های اخیر این تعریف تغییر کرده و تنها به شرکت‌هایی دانش بنیان اطلاق می‌شود که توسط «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تایید شده باشند.

وی همچنین تصریح کرد: بدین ترتیب شرکت‌هایی می‌توانند از مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کنند که توسط کارگزاری‌های این کارگروه تایید شده باشند.

این مقام مسئول با اشاره به کارگزاری «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» در پارک علم و فناوری استان سمنان (شامل پارک‌های علم و فناوری استان سمنان، مازندران، گلستان و دانشگاه سمنان)، افزود: این کارگزاری تاکنون ۸۹ شرکت دانش‌بنیان را تایید کرده که ۵۸ شرکت از این تعداد مربوط به استان سمنان بوده است.

جلالی قانون معافیت‌های مالیاتی و گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان را از مهمترین حمایت‌های دولت از این شرکت‌ها برشمرد و گفت: با اجرای این قانون شرکت‌های دانش‌بنیان از معافیت‌‌های مالیاتی و گمرکی، همانند شرکت‌های فعال در مناطق ویژه اقتصادی برخوردار می‌شوند.

وی اضافه کرد: ماده سه قانون حمايت از شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان به شرکت‌هایی اشاره دارد که توسط کارگزاری‌های «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و نظارت بر اجرا» تایید شده اما در پارک علم و فناوری عضو نیستند.

رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان اضافه کرد: لیست این شرکت‌ها برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان به صورت یکجا از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امور مالیاتی وزارت اقتصاد و امور دارایی اعلام خواهد شد.

جلالی تصریح کرد: همچنین ماده ۹ این قانون به شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علم و فناوری اشاره دارد که تمام تولیداتشان در محدوده جغرافیایی این پارک‌ها انجام می‌شود که این شرکت‌ها از نرخ مالیاتی صفر بهره‌مند می‌شوند.

وی شرکت‌های واجد شرایط در استان سمنان برای استفاده از قانون حمايت از شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان را چهار شرکت عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود با توجه به این قانون، درخواست عضویت در پارک‌ها افزایش یابد.

معاون مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان نیز در این نشست ضمن اعلام اینکه اداره امور مالیاتی نگاه مثبتی به این قانون داشته و آن را حق شرکت‌های دانش‌بنیان می‌داند، گفت: باید به این نکته توجه شود که تنها کالاهایی مشمول معافیت این قانون می‌شوند که نام آن‌ها در «فهرست کالاهای دانش بنیان» قرار داشته باشد.

فرهاد واعظیان یادآور شد: شرکت‌های دانش‌بنیانی که قصد استفاده از معافیت‌های این قانون را دارند حتما باید اظهارنامه مالیاتی را پر کرده باشند.

معاون مدیر کل و سرپرست اداره امور مالیاتی شاهرود نیز در ادامه این جلسه ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای حسابداران شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: این کارگاه‌ها می‌تواند به شرکت‌ها برای نحوه صحیح پرکردن دفاتر و اظهارنامه‌های مالیاتی کمک کند.

کیومرث محمدی اضافه کرد: اعتقاد داریم حاصل کار شرکت‌های پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان برای جامعه مفید خواهد بود.

حسین امیرحسینی، معاون مدیرکل و رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شاهرود در مورد معافیت‌های این بیمه و نیز سید امیرحسن یاسینی، رئیس اداره استاندارد شاهرود در مورد نحوه دریافت استاندارد برای محصولات تولیدی شرکت‌های دانش‌بنیان توضیحاتی ارایه کردند.

در پایان جلسه مدیران‌عامل و نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان پرسش‌های خود را مطرح و پیرامون آنها بحث و تبادل نظر شد.

همچنین مقرر شد تا پایان اردیبهشت ماه جاری و با حضور کارشناسان اداره امور مالیاتی شاهرود، کارگاه آموزشی برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های مسقر در پارک علم و فناوری استان سمنان و شرکت‌‌‌های دانش‌بنیان استان در محل این پارک برگزار شود.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
3 + 2 =