مهر گزارش می‌دهد؛

گودبرداری درکنار اثرتاریخی۱۰۰۰ساله/میراث:در صورت ریزش جوابگوهستیم

شناسهٔ خبر: 2567317 -
اصفهان - سونامی تخریب آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان گلپایگان به بیخ گوش اداره میراث فرهنگی این شهر رسید و شمارش معکوس برای تخریب آثار باقیمانده آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بنای مناره آجری سلجوقی در زمره بلندترین مناره‌های قرن پنجم هجری قمری و دارای دو در است و در درون آن پلكانی تعبیه شده است. قسمت‌های پایین و بالای مناره دارای كتیبه آجری است كه این كتیبه به خط كوفی نوشته شده و فاقد تاریخ و متن كتیبه آن از آیات كلام‌الله مجید است.

این مناره با قدمتی ۱۰۰۰ ساله در برابر عوامل طبیعی (زلزله، باد، باران، سرما و گرما) سرفراز برجای مانده و از جمله بلندترین مناره‌های ایران است که از طریق دو راه پله دورانی با ۶۴ پله به بالای مناره می‌توان صعود كرد.

به گفته رضا بیات، یکی از دوستداران میراث فرهنگی شهرستان گلپایگان مناره گلپایگان از زمان سلجوقیان است و برخی ساختمان آن را با ساختمان مسجد جامع و بازار چهارسوق گلپایگان همزمان می‌دانند.

وی با اشاره به اینکه مردم شهر گلپایگان تا حدود ۴۰ سال قبل خاك دستی خود را از اطراف مناره تامین می‌کردند، ادامه داد: در اطراف این مناره  قطعه‌های ظروف سفالین شكسته نیز دیده می‌شد و آن محل را چاله‌های پامناره می‌گفتند.

مناره گلپایگان

این دوستدار میراث فرهنگی که معتقد است مناره سلجوقیان گلپایگان به عنوان راهنمایی برای كاروانیان بوده است، افزود: بالای این مناره چراغ‌هایی را می‌كرده‌اند و از این طریق کاروانیان راه خود را پیدا می کردند.

وی اضافه کرد: بعد از خیابان‌كشی چون خیابان چند متری از جاده قافله فاصله پیدا كرد، زمین‌های اطراف مناره را با قسمتی از جاده قدیم به مالكین آن محدوده واگذار کردند.

بیات قرار گرفتن ساختمان نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گلپایگان و واحد حفاظت سازمان، در مجاورت مناره سلجوقی را باریکه نور امیدی برای حفظ این اثر تاریخی ارزشمند دانست و گفت: در نگاهی اجمالی می‌توان امیدوار بود که استقرار این نمایندگی در کنار این مناره می تواند قوت قلبی برای دوستداران میراث فرهنگی باشد و اما این در حالی است که این روزها خبرهایی ناشی از بی کفایتی در نگهداری از این اثر تاریخی به گوش می‌رسد.

حریم آثار تاریخی در گلپایگان حفظ نمی‌شود

وی با اشاره به گودبرداری ۷ متری در چند قدمی مناره ۱۰۰۰ ساله سلجوقیان در گلپایگان، بیان داشت: این اقدام در ادامه تخریب و نابودی آثار فاخر فرهنگی و تاریخی شهرستان گلپایگان، پس از گودبرداری در پایه‌های شرقی مسجد جامع در فروردین ماه سال جاری و کوتاه آمدن دستگاه‌های مسئول و مصلحت اندیشی مدعیان دفاع از حقوق مردم و تاریخ و فرهنگ شهرستان اتفاق افتاده است.

مناره گلپایگان

بیات بابیان اینکه مصالح خشت و گل این بنای با عظمت و سقف‌های تیر چوبی خانه‌های تاریخی شهرستان گلپایگان قربانی مصلحت اندیشی و بی تدبیری‌ها شده‌اند، ادامه داد: در این راستا باید توجه داشته باشیم که در آینده‌ای نزدیک فاضلاب مجموعه تجاری در حال ساخت پی این بنای تاریخی را در آینده‌ای نزدیک نابود خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در شهرستان گلپایگان حریم آثار تاریخی دستخوش برخی از منفعت طلبی‌ها می شود، ادامه داد: در این راستا امیدواریم مسئولان استانی نسبت به این امر اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

هرگونه ریزش را پاسخگو خواهیم بود

اما در این میان مهدی نوبخت، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلپایگان که معتقد است گود برداری صورت گرفته در کنار مناره سلجوقی گلپایگان قبلا هم بوده است و به چشم شهروندان دیده نمی‌شده است به خبرنگار مهر گفت: تنها سه متر از گودبرداری انجام شده مربوط به ساخت و ساز جدید است.

وی که معتقد است ساخت مجتمع تجاری در فاصله سه متری اثر تاریخی ۱۰۰۰ ساله امری ضروری است، ادامه داد: این محل خرابه باشد بهتر است یا در آن اقدامی نو صورت گیرد؟

مناره گلپایگان

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلپایگان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا کاربری مناسبی برای ساماندهی اطراف مناره سلجوقی به منظور توسعه گردشگری در نظر گرفته شده است، افزود: در این زمینه باید یادآور شوم که قرار شده است طبقه بالایی مجتمع تجاری در دست ساخت سفره خانه سنتی راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: در این راستا باید یادآور شوم که هر گونه ریزشی بر اثر گودبرداری در اطراف مناره سلجوقی را پاسخگو خواهیم بود.

برخورد با گودبرداری‌ها در حریم بناهای تاریخی گلپایگان

فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با اشاره به اینکه قبلا هم گودبرداری در کنار مسجد جامع گلپایگان صورت گرفته است به خبرنگار مهر گفت: در خصوص ساخت و ساز در حریم این مسجد برخورد لازم صورت گرفت و بناهای ساخته شده تخریب شد.

مناره گلپایگان

وی ادامه داد: پس از تخریب بناهای غیر مجاز ساخته شده در حریم مسجد جامع گلپایگان ساخت مجدد این بناها با نظارت میراث فرهنگی در حال پیگیری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در خصوص مناره سلجوقی گلپایگان نیز گفت: این اقدام در بیخ گوش میراث فرهنگی صورت گرفته و مورد پیگیری جدی قرار خواهد گرفت.

گزارش و عکس: مریم یاوری

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
1 + 11 =