دیدار رایزن فرهنگی با رئیس مطالعات خاورمیانه دانشگاه اندونزی

دیروز سه شنبه ۱۵اردیبهشت، حجت الله ابراهیمیان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی با دکتر محمد لطفی زهدی رئیس مطالعات خاور میانه دانشگاه اندونزی و عضو سازمان وقف اندونزی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح سه شنبه ۱۵اردیبهشت، حجت الله ابراهیمیان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی با دکتر محمد لطفی زهدی رئیس مطالعات خاور میانه دانشگاه اندونزی و عضو سازمان وقف اندونزی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، دکتر لطفی ابتدا در بار ه سازمان وقف اندونزی توضیح داد و گفت: این سازمان بنا بر قانون شماره ۴۱ سال ۲۰۰۴ در باره وقف، تشکیل شده و اعضای این سازمان مستقیما توسط رئیس جمهور تعیین می شوند.

وی در ادامه وظایف سازمان اوقاف را شرح کرد که از جمله وظایف این سازمان عبارت است از:

۱.ثبت اشیاء و زمین های وقفی

۲.تعیین ناظر

۳. داوری در نزاع در خصوص زمین

وی در ادامه اظهار داشت: ما در حال ایجاد بانک وقف هستیم که اشیاء وقفی منقول یا غیر منقول را اداره خواهد کرد. کشور های مختلف در این بانک سرمایه گذاری می کنند و ما از ایران دعوت می کنیم که اگر مایل است در این بانک هم سرمایه گذاری کند.

سپس ابراهیمیان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: من یک سال پیش با مسوولان سازمان وقف جمهوری اسلامی. ایران ملاقات داشتم. هدفم در این ملاقات، نزدیک کردن سازمان وقف اندونزی و سازمان وقف ایران بود.

 ابراهیمیان، درباره سازمان وقف جمهوری اسلامی ایران گفت: در اندونزی هم دو ملاقات با وزارت دین، یعنی دکتر حمکا، مدیر کل امور وقف وزارت دین اندونزی ودکتر محاسین معاون وزیر، داشتم. نظر من در این دو ملاقات این بود که با دعوت رسمی دولت اندونزی، سازمان وقف جمهوری اسلامی ایران از اندونزی بازدید کنند و همکاری هایی مانند برگزاری سمینار بین المللی در خصوص والی سونگو (اولیای نه گانه اندونزی) یا ترمیم مقبره های اولیای نه گانه، ایجاد کنند.

دکتر لطفی با استقبال از پیشنهاد رایزن فرهنگی گفت: رابطه بین ایران و اندونزی بسیار نزدیک است. مولانا مالک ابراهیم یکی از اولیای نه گانه اندونزی، در واقع ایرانی از شهر کاشان می باشد.

دکتر محمد لطفی زهری که استاد دانشگاه اندونزی (UI) می باشد اظهار داشت: همکاری بین این دو سازمان را می توان از همکاری های آکادمیک و مباحث تاریخی شروع کرد و اگر ممکن باشد حاصل تحقیقات محمد اقبال (یکی از اساتید زبان فارسی دانشگاه شریف هدایت الله جاکارتا که مرحوم شده اند) که به عنوان پایان نامه در دانشگاه تهران در خصوص ایران و اندونزی، انجام داده است به زبان اندونزیایی ترجمه شود.

وی در خصوص همکاری در امور وقف، اظهار داشت: با اینکه سازمان وقف اندونزی هنوز جوان است ولی استعداد های فراوانی دارد. زمین های وسیعی که از پادشاهان پیشین به ارث رسیده در اختیار سازمان وقف است. به عنوان مثال در بانتن ۱۸۰ هکتار و در شهر سمارانگ ۸۰ هکتار. این همکاری را از دو طریق می توان انجام داد: اول همان طور که شما پیشنهاد داده اید، مسوولان سازمان وقف جمهوری اسلامی. ایران به اندونزی بیایند و یا مسوولان سازمان وقف اندونزی به ایران سفر کنند و از تجربیات سازمان وقف ایران در اداره امور وقف استفاده کند.

در پایان دکتر لطفی اظهار داشت: برای ایجاد تمدن جدید اسلامی تنها کشور با ظرفیت، که در خاور میانه باقی مانده، جمهوری اسلامی ایران می باشد. از کشور های دیگر در خاور میانه نمی توانیم انتظار داشته باشیم. در جنوب شرق آسیا، تنها اندونزی است که بزرگترین ظرفیت را دارد. لذا من امیدوارم اندونزی و ایران در این راستا دست در دست هم قرار دهند.

کد خبر 2570161

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =