تشکیل اتاق فکر تئاتر در لرستان/ هنرمندان آموزش داده شوند

خرم آباد - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان از وجود یک اتاق فکر در حوزه هنر تئاتر و نمایش در استان خبر داد و گفت: در این اتاق فکر اندیشمندانی از جنس هنرمندان مشکلات را آسیب شناسی می کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حمیدرضا حنان عصر چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی تئاتر که در سالن شهید آوینی مجتمع ارشاد خرم آباد برگزار شد اظهار داشت: امروزه نقش هنر به ویژه هنر تئاتر و نمایش را نمی توان در تحولات زندگی بشر نادیده گرفت.

وی نقش هنر را در سیاست، اقتصاد، فرهنگ، علم، دین، دیپلماسی فرهنگی و مسائل اجتماعی تاثیر گذار دانست و بیان داشت: هنر در همه اقسام خود از قبیل هنر تئاتر، سینما، خوشنویسی، آیین های سنتی، هنرهای تجسمی و ... می تواند نقش مهمی در تحولات زندگی بشر داشته باشد.

هنر یک علم ذاتی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان عنوان کرد: در طول تاریخ بشر فلاسفه بزرگی چه در جهان غرب و چه در جهان شرق در آثار خود بابی تحت عنوان فلسفه هنر باز کرده اند و هر کدام آثاری در این رابطه از خود به جا گذاشته اند و دیدگاه های مختلفی در اینباره مطرح کرده اند.

حجت الاسلام حنان با بیان اینکه هنر یک مقوله عقلانی است عنوان کرد: ارسطو و افلاطون در آثار خود و در رابطه با فلسفه هنر دیدگاه های جالبی مطرح کرده اند بطوریکه ارسطو هنر را به عنوان یک علم ذاتی می داند نه یک علم اکتسابی لذا با این دیدگاه تفاوت بین هنرمند و غیر هنرمند مشخص می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه هنر یک مقوله ذاتی است بنابراین کسی که به این کار می پردازد کار خیلی بزرگ و شاهکاری انجام داده است و باید قدر هنرمند را دانست.

برای هنر تئاتر و نمایش اهمیت قائل شویم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان عنوان کرد: از دیدگاه افلاطون هنر چیزی است که اخلاق جامعه به وسیله آن ارتقاء پیدا کند.

حجت الاسلام حنان با اشاره به اینکه توجه ارسطو به هنر نمایشی یک توجه خاص است بیان داشت: از دیدگاه ارسطو تاثیر هنر نمایشی بر احساسات مخاطبان موجب تزکیه و پالایش هیجانات آن ها شده و لذت حاصل از تقلیدهای نمایشی نه تنها بی فایده نیست بلکه به فرا گرفتن امور انسانی کمک می کند.

وی هنر تئاتر و نمایش را دانشگاه خواند و گفت: همان اهمیتی که برای مراکز آموزشی قائل هستیم بایستی برای هنر تئاتر و نمایش هم قائل شویم.

هنر نمایش می تواند در زمینه شناخت و معرفت تاثیرگذار باشد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با اشاره به اینکه هنر نمایش می تواند در زمینه شناخت و معرفت تاثیرگذار باشد عنوان کرد: امروز معرفت و شناخت نیاز بشریت است و هنر نمایش در این زمینه تاثیرگذار است و هنرنمایی که باعث افزایش شناخت در مخاطبان نباشد هنر نمایش نیست و چیز دیگری است.

حجت الاسلام حنان با بیان اینکه ملاصدرا پیوند عمیقی بین هنر، زیبایی و عشق مطرح کرده است اضافه کرد: امروز جریان انحرافی طالبانیزم دست به تخریب آثار هنری می زند و دیدگاه آن دیدگاهی انحرافی و جنود فکری است به طوریکه نه تنها با هنر و هنرمند و آثار هنری مخالف هستند بلکه با هرگونه تجدد مخالفند.

وی ادامه داد: جریان طالبانیزم هیچ ربطی به اسلام نداشته و هر جنایتی که مرتکب می شوند به دور از عقاید اسلامی و دینی است.

نوع نگاه به هنر بایستی هدفمند باشد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در پاسخ به این پرسش که نگاه ما به نمایش و تئاتر چگونه نگاهی است پاسخ داد: دو دیدگاه در این رابطه وجود دارد اول اینکه هنر تئاتر را یک نوع تفریح و سرگرمی بدانیم دیگر آنکه به این هنر هدفمند نگاه کنیم.

حجت الاسلام حنان افزود: اگر نوع نگاه ما به تئاتر و نمایش تفریحی و سرگرم کننده باشد یک خیانت به این هنر محسوب شده و با این دیدگاه هیچ گاه وضع هنر در جامعه درست نخواهد شد ولی اگر نوع نگاه به هنر هدفمند باشد می توانیم برای پیشرفت ان قدم های محکمی برداریم.

وی با اشاره به اینکه کسانی که در عرصه نمایش و تئاتر خوش درخشیده اند دارای دو ویژگی هستند بیان داشت: ویژگی اول این افراد این است که سطح علم آن ها نسبت به مسائل روز دنیا بسیار بالا بوده و دیگر اینکه به نیاز زمان در قالب کار هنری خود پاسخگو هستند.

ایجاد اتاق فکر در حوزه تئاتر و نمایش

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان تصریح کرد: بایستی کارگاه هایی آموزشی برای ارتقاء سطح هنر نمایش در استان برگزار شود و هنرمندان بایستی اطلاعات خود را نسبت به مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بالا ببرند تا به موفقیت برسند.

حجت الاسلام حنان اظهار داشت: هنرمندان لرستانی در عرصه نمایش و تئاتر بسیار در سطح بالایی هستند و ظرفیت هنرمندان فعال در عرصه تئاتر و نمایش استان به اندازه ظرفیت کشور است اما بایستی این هنرمندان تقویت و هدفمند شوند.

وی از وجود یک اتاق فکر در حوزه هنر تئاتر و نمایش در استان خبر داد و گفت: در این اتاق فکر اندیشمندانی از جنس هنرمندان مشکلات این حوزه را آسیب شناسی کرده و با ارائه راهکارهایی برای رفع آسیب های موجود زمینه برنامه ریزی کارهای هنری خوب در استان را فراهم می آورند.

کد خبر 2571509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =