سنگ قبر شهدا

ورامین - بنیاد شهید شهرستان ورامین طرح ساماندهی گلزار شهدای این شهرستان را عملیاتی کرد به طوری که گلزار شهدای سید فتح الله این شهرستان شاهد تغییر تعدادی از سنگ قبور شهدا بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان ورامین با تقدیم بیش از ۱۴۰۰ شهید در دوران دفاع مقدس نقش مهم و پررنگی را در دفاع از کیان انقلاب اسلامی ایران ایفا کرد به طوری که نام و یاد این شهیدان همواره در ذهن و خاطره مردم دیار ۱۵ خرداد ثبت و ضبط شده است.

مردم شهرستان ورامین همواره احترام زیادی برای شهدای گلگون کفن این دیار و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران قائل هستند و این موضوع را در برهه ها و شرایط مختلف به خوبی نشان داده اند.

هم اکنون دو گلزار شهدای سید فتح الله و حسین رضا در ورامین مکان دفن شهدای گلگون کفن انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس است که روزانه مردم دیار ۱۵ خرداد با حضور بر سر قبر این شهدا یاد و نام ستارگان درخشان آسمان ورامین را گرامی داشته و تجدید عهدی دوباره با آنان می کنند.

طی سال های اخیر طرحی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران مورد پیگیری قرار گرفت که طی آن سنگ قبور شهدا در هر شهرستان به صورت یکسان و یک شکل طراحی و نصب شود که این موضوع در برخی شهرستان ها اجرایی و در برخی دیگر عملیاتی نشد.

این طرح با عنوان ساماندهی و به سازی مزار شهدا، با مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران و همکاری شهرداری های هر شهر و روستا و همچنین وزارت کشور از چند سال پیش آغاز و به اجرا گذاشته شده است.

برخی خانواده های شهدا خواستار بازنگری طرح تغییر سنگ قبور در ورامین شدند

تغییر سنگ قبور شهدا در شهرستان پیشوا و در آستان مقدس امامزاده جعفر بن موسی الکاظم(ع) با برنامه ریزی درست و اصولی طراحی و اجرا شد که رضایتمندی خانواده شهدا و ایثارگران این شهرستان را به همراه داشت اما این طرح طی سال های اخیر در ورامین عملیاتی نشد.

طی روزهای اخیر بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ورامین طرح یکسان سازی قبور مطهر شهدای شهرستان ورامین را عملیاتی کرد به طوری که گلزار شهدای سید فتح الله این شهرستان شاهد تغییر تعدادی از سنگ قبور شهدا در روزهای گذشته بوده است.

                           

تغییر سنگ قبر بیش از ۳۰ شهید طی روزهای گذشته

تغییر سنگ قبر شهدای شهرستان ورامین به دلیل ضعف در طراحی با انتقاد برخی از خانواده های شهدا و ایثارگران روبرو شده است به طوری که برخی از این خانواده های شهدا خواستار توقف طرح و اصلاح نواقص آن شدند.

جمعی از خانواده های شهدا نیز نقطه نظرات خود را در رابطه با تغییر سنگ قبر شهدا به ترتیب کنونی به مسئولان اعلام و خواستار توقف طرح شدند.

این درحالی است که مشاهدات خبرنگار مهر تا پایان روز شنبه نوزدهم اردیبهشت ماه حکایت از آن داشت که بیش از ۳۰ سنگ قبر شهدای گلگون کفن ورامینی تغییر و مابقی سنگ قبرها نیز برای نصب در گلزار شهدای سید فتح الله گذاشته شده است.

نمونه سنگ قبور شهدا در پیشوا که مورد توجه قرار گرفته است

رضا فرجی برادر شهید فرجی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خانواده های معظم شهدا نسبت به تغییر سنگ قبور شهدا بدین شکل مخالف هستند و باید طرحی در این راستا پیاده شود که حرمت و احترام شهدا حفظ گردد.

این برادر شهید افزود: هم اکنون در تغییر سنگ قبور شهدا، تمثال شهدای ورامین بر روی سنگ حکاکی شده است که موجب می شود در عبور و مرور مردم مورد بی احترامی قرار بگیرد به همین خاطر باید طرحی در این راستا پیاده شود که مانند برخی شهرستان های همجوار حرمت شهدا دوچندان شود.

بدون رضایت خانواده شهدا اقدام به تغییر سنگ قبر شهدا نمی کنیم

امیر پورجوادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به طرح تغییر سنگ قبور شهدا اظهار داشت: طرح تغییر سنگ قبور شهدا مربوط به سال های اخیر است که در ورامین عملیاتی نشده بود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ورامین با تأکید بر این نکته که بدون اجازه خانواده های شهدا نسبت به تغییر قبور اقدام نمی کنیم افزود: برای تغییر سنگ قبر شهدا با اجازه کتبی خانواده های شهدا اقدام می کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس تفاهم صورت گرفته مقرر شده است که در طرح تغییر سنگ قبور شهدا، پنجاه درصد هزینه را بنیاد شهید و پنجاه درصد دیگر را شهرداری بپردازد.

پورجوادی با اشاره به آمادگی شنیدن نقطه نظرات و پیشنهادات خانواده های شهدا در این زمینه گفت: بنیاد شهید به عنوان نهاد خدمت رسان به خانواده های شهدا آماده شنیدن پیشنهادات و نظرات خانواده ها در این زمینه است.

کد خبر 2575469

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =