تنها راه خروج از بحران کمبود پرستار/عقب ماندگی در شاخصهای پرستاری

عضو شورای عالی نظام پرستاری، تنها راه برون رفت از بن بست کمبود پرستار در کشور را، افزایش جذابیت های حرفه پرستاری دانست.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: شاخص های پرستاری در کشور نسبت به ۴۰ سال قبل تغییری نکرده و از این جهت نه تنها با کشورهای توسعه یافته قابل مقایسه نیستیم، بلکه نسبت به کشورهای منطقه و همسایه نیز عقب هستیم.

وی با اشاره به اظهارات صریح وزیر بهداشت مبنی بر کمبود نیروی پرستاری، گفت: عنوان می کنند که دولت قصد استخدام رسمی نیروی پرستاری را ندارد، اما نمی گویند که چرا سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با استخدام پرستار مخالفت می کند.

دبیرکل خانه پرستار به موضوع نسبت تخت به پرستار در بیمارستان ها به عنوان یک معیار برای جذب نیروی جدید اشاره کرد و افزود: بر اساس استانداردی که از قبل از انقلاب تعریف شده است، هر تخت بیمارستانی ۲ نیرو لازم دارد که اگر تعداد تخت هی بیمارستانی را ۱۱۰ هزار تخت برآورد کنیم، می بایست در حدود ۲۵۰ هزار نیرو داشته باشیم که این تعداد در حال حاضر به ۳۴۰ هزار نفر رسیده است.

شریفی مقدم ادامه داد: استدلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی این است که در حدود ۸۰ هزار نیروی مازاد وجود دارد که می بایست تبدیل وضعیت شوند تا بتوان پرستار جدید جذب کرد.

وی با اشاره به رشد نیروی وزارت بهداشت در حوزه ستادی، گفت: متاسفانه این رشد نیرو در حوزه پرستاری متوازن نبوده است، بطوریکه در سال ۱۳۵۰ برای هر تخت بیمارستانی ۱.۸ نیرو تعریف شد که ۸ دهم تا یک نیرو برای پرستاری بود. حالا پس از گذشت بیش از ۴۰ سال، وضعیت پرستاری هیچ تغییری نکرده است. این در حالی است که مراقبت از بیماران در سال های دور، ۴ تا ۵ ساعت در هر شبانه روز بود اما در حال حاضر و با توجه به پیشرفت علم پزشکی و درمان های جدید، این نیاز ۳ برابر شده است. بطوریکه یک بیمار آی سی یو نیاز به ۲۰ ساعت مراقبت در ۲۴ ساعت دارد و بیمار پیوند کبد ۳۶ ساعت مراقبت در شبانه روز دارد.

عضو شورای عالی نظام پرستاری معتقد است که در این شرایط تعداد نیروی پرستاری کشور باید به ۳ برابر افزایش یابد تا بتوان حداقل مراقبت های درمانی را به بیماران ارائه داد.

وی در ارتباط با اینکه چرا پرستاران جذب کار نمی شوند، گفت: پرستاری یک شغل سخت و طاقت فرساست که اگر با عدم امنیت شغلی همراه باشد، قطعا انگیزه ها را از بین می برد.

شریفی مقدم، یکی از دلایل عدم استقبال پرستاران از همکاری با شرکت های پیمانکار پرستاری را، نبود امنیت شغلی عنوان کرد و افزود: تنها راه برون رفت از بن بست کمبود پرستار در کشور، افزایش جذابیت های حرفه پرستاری است. یعنی، باید از طریق استخدام رسمی، افزایش شان و منزلت پرستاری، رفع تبعیض در پرداختی ها و...، بتوان احساس رضایت شغلی را برای پرستاران فراهم آورد.

دبیرکل خانه پرستار با اشاره به تصمیم اتخاذ شده برای تربیت بهیار یک ساله، تاکید کرد: مشکل پرستاری با آمدن گروه های بهیاری حل نمی شود. بلکه باید علت کمبود کادر پرستاری بررسی شود.

کد خبر 2577040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =