همایش تخصصی بدون حضور متخصصان/آلایندگی نیروگاه قائم همچنان باقیست

کرج - همایش تخصصی هم اندیشی بررسی راهكار های كنترل آلاينده های خروجی از دودكش های نيروگاه منتظر قائم شهرستان فردیس با حضور مسئولان استانی و بدون حضور متخصصان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همایش تخصصي هم انديشي بررسي راهكار هاي كنترل آلاينده هاي خروجي از دودكش هاي نيروگاه منتظر قائم شهرستان فردیس با حضور معاون امور هماهنگی و عمراني استانداري البرز، مسئولان نيروگاه منتظر قائم، مدير كل محيط زيست استان و ساير مسئولان، پیش از ظهر امروز در سالن شهداي دولت استانداري برگزار شد.

معاون امور عمراني استانداري البرز در ابتدا اظهار کرد: در اين جلسه بايد به صورت تخصصي راهكار هاي كاهش آلودگي نيروگاه منتظر قائم بررسي شود و در انتها به يك نتيجه اساسي دست يافت، البته اين جلسه بايد ۱۰ سال پيش برگزار مي شد و اكنون با يك وقفه ۱۰ ساله اتفاق افتاد.

هيربد معصومي در ادامه گفت: در اينكه نيروگاه از اهميت ويژه اي برخوردار است، شكي نيست، ولي اينكه اعلام شود كه آلودگي دارد و مسئولان نيز با شمردن اهميت هاي آن سعي بر مقابله داشته باشند راه حلي حاصل نمي شود، چون بحث سلامتي شهروندان از هر مساله اي مهم تر است.

همایش تخصصی بدون متخصص حاصلی جز وقت کشی ندارد

وي اظهار كرد: در حوزه بهداشت و درمان، وزارت بهداشت اقدامات موثري انجام داده است، ولي همچنان وضعيت زير ساخت هاي بهداشتي و درماني استان ضعيف است و آلودگي هوا نيز كه موجبات بسياري از بيماري ها را فراهم كرده بر شدت اين امر مي افزايد.

اين مسئول در پایان گفت: تعداد روز هاي سالم در كرج ۲۱۵ روز و در فرديس ۱۳۴ روز اعلام شده است و این مسئله برای مردم شهرستان فردیس گران تمام می شود چرا که برای تامين برق استان بايد به نوعي فداكاري كنند و اين مساله منصفانه نيست. از طرفي نيز بار سنگين را براي تامين هزينه هاي درمان بيماري هاي حاصل از آلودگي به مردم مي گذارد.

در ادامه جلسه، فرماندار فرديس گفت: ۴ ماه پيش قرار بود جلسه اي با حضور متخصصان و كارشناسان محيط زيست و شركت هاي دانش بنيان، براي بررسي راهكار هاي مبارزه با آلودگي هاي حاصل از كار نيروگاه منتظر قائم برگزار شود و اكنون هيچ متخصصي در اين همايش حضور ندارد.

مهدي مهرور افزود: در بحث سلامت مردم جاي هيچ تعللي نيست و ما مسئول دفاع از حقوق مردم هستيم، از اين رو به عقيده من اين همايش حاصلي جز وقت كشي ندارد.

نيروگاه منتظر قائم در پرتراكم ترين نقطه جمعيتي كشور قرار دارد

وي گفت: از ۴ ماه گذشته تاكنون براي بحث آلودگي حاصل از اين نيروگاه شكايات متعددي شده و مقرر شد مسئولان نيروگاه اقداماتي در اسرع وقت انجام دهند ولي اقدامي صورت نگرفت، به همين دليل اكنون بايد به يك راهكار درست برسيم و اين گونه جلسات فرمايشي تاثيري در روند بهبود امور ندارد.

در ادامه نشست، مدير كل محيط زيست استان البرز گفت: بايد در اين نشست تعدادي از كارشناسان حضور داشتند تا راهكارها را ارائه مي دادند و بنا به آن راهكار هايي عملي تعيين شده و به اين موضوع به صورت تخصصي رسيدگي مي شد، اما اكنون كارشناسي حضور ندارد.

حسین محمدي افزود: استان البرز بعد از تهران پر تراكم ترين استان به لحاظ جمعيتي است و روزانه سه ميليون ليتر انواع سوخت مصرف مي شود، كه با استفاده بنزين با كيفيت يورو ۴ به ميزان قابل توجهي از آلودگي هوا به دليل استفاده از سوخت كاهش يافته است.

وي در پایان گفت: نيروگاه منتظر قائم در پرتراكم ترين نقطه جمعيتي كشور قرار دارد كه۴ تا ۵ ميليون نفر جمعيت را تحت تاثير قرار مي دهد و به تنهايي به اندازه كل بنزين و نفت مصرفي مازوت مصرف مي كند، از اين رو به اين مساله بايد دقت بيشتري شود و سازمان محيط زيست از مجاري قانوني پيگير اين امر مي شود.

کد خبر 2577971

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha