شکایتی درباره انتخابات نشریات نشده/ اگر اشتباه کرده باشم می پذیرم

مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به انتخابات شورای نظارت بر نشریات دانشجویی گفت: تا کنون هیچ شکایت و یا اعتراض رسمی از سوی نمایندگان نشریات به دفتر اداره کل فرهنگی دانشگاه ارایه نشده است .

دکتر جعفر گل‌محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: درحال حاضر ۳۸۰ نشریه در دانشگاه تهران دارای مجوز بوده و مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: براساس آیین نامه‌ای که وزارت علوم ابلاغ کرده ، دانشگاه تهران برای شرکت درانتخابات شورای نظارت بر نشریات دانشجویی یک سهیمه برای معرفی داشت .

مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه تهران با بیان اینکه سهمیه دانشگاه تهران براساس اعلام وزارت علوم ۲۳ نفر بود، افزود: پس اینکه اعلام شده دانشگاه تهران ۲۳ نماینده معرفی کرده، پس ۲۳۰ نشریه دارد؛ درست نیست، چون دانشگاه تهران دارای ۳۸۰ نشریه دانشجویی مجوز دار است.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین دانشگاه تهران باید این ۲۳ نفر را براساس آیین نامه و دستور العملی که وزارت علوم صادر کرده معرفی می کرد.

گل‌محمدی با بیان اینکه این نمایندگان برای معرفی به وزارت علوم باید دارای چهار شاخص باشند، ادامه داد: اول اینکه، نشریه ای که چاپ می شود حتما باید مجوز دانشگاه تهران را داشته باشد، ممکن است برخی نشریات چاپ شوند ولی از دانشگاه تهران مجوز نداشته باشند، بنابراین این نشریات نمی توانند در انتخابات شرکت کنند.

وی ادامه داد: دوم اینکه اگر نشریه تغییراتی داشته باشد، حتما باید در موعد مقرر به کمیته ناظر اعلام شود، به عنوان مثال اگر مدیرمسئول نشریه ای دانشجو بوده و اکنون فارغ التحصیل شده، باید این تغییرات را به کمیته ناظر حتما اعلام کنند.

گل‌محمدی با اشاره به سومین شاخص برای معرفی نماینده نشریه گفت: براساس ماده ۲۳ دستورالعمل نشریات دانشگاهی، بلافاصله بعد از اینکه نشریه ای منتشر شد باید سه نسخه آن به دانشگاه ارایه شود این درحالی است که یک تعداد نشریه منتشر می شوند، ولی نشریه ای به ما ارایه نمی شود.

مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه تهران افزود: چهارمین شاخص این است که، کسی که می خواهد کاندید شده و یا رای دهد؛ باید در طول سال حداقل یک شماره از نشریه وی منتشرشده باشد، بنابراین ملاک انتخاب ما چهار شاخص بوده است ما که نمی توانیم از جانب خود ضابطه ای داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اکنون از ۳۸۰ نشریه که منتشر می‌شوند تعدادی در تحویل نشریه به دانشگاه قصور می کنند، گفت: ما در تاریخ یک اردیبهشت ۹۴ به دانشجویان ایمیلی ارسال و اعلام کردیم، اگر نشریه شما منتشر می‌شود سه نسخه آخر آن را به دانشگاه ارایه دهید، (اینکه ایمیل کسی غیرفعال شده، یا در قسمت اسپم قرار گرفته به دانشگاه ارتباطی ندارد ) از ۳۸۰ نشریه موجود فقط ۵۰ نفر نشریه ارایه دادند که ما باید ۲۳ نفر را انتخاب می کردیم.

مدیرکل امور فرهنگی دانشگاه تهران افزود: بنابراین اعلام کردیم که یک جلسه برگزار کرده و انتخابات را انجام دهید که ۲۰ نفر به دلایل مختلف انصراف دادند و ۳۰ نفر باقی ماندند که وزارت علوم عنوان کرد فقط ۲۳ نفر را می توانیم معرفی کنیم دراین مرحله نیز ۷ نفر انصراف داده و ۲۳ نفر را به وزارت علوم معرفی کردیم.

وی افزود: بنابراین این تعداد در جلسه شرکت کردند و فردای آن روز که قرار بود انتخابات برگزار شود، ۲نفر از این دانشجویان کارت دانشجویی همراهشان نبود، برای همین نتوانستند در انتخابات شرکت کنند، پس سهم دانشگاه تهران ۲۱ نفر شد از این ۲۱ نفر نیز ۳ نفر از اعضای کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی بودند که این ۳ نفر نیز از این تعداد کم شده و در واقع ۱۸ نفر نماینده دانشگاه تهران باقی ماندند.

وی افزود: از این تعداد ۴ نفر از اعضای انجمن اسلامی، ۲ عضو انجمن علمی و ۱۲ نفر دانشجویان مستقل و غیر تشکلی بودند، انتخابات در وزارت علوم انجام شد حال اینکه برخی از این نمایندگان یک گرایش دارند، این دیگر به ما ارتباط ندارد و ما نقشی نداریم.

وی افزود: هرنشریه ای که این ۴ شاخص را داشته و نشریه خود را ارایه کرده است معرفی شده است اکنون یک مدیرمسئول نشریه بیایید و بگوید، من این ۴ شرط را دارا بودم، نشریه هم ارایه دادم ، تغییرات لازم را نیز انجام دادم، چرا معرفی نشده‌ام آن وقت من پاسخگو هستم. این مساله از دو حال که خارج نیست، یا او اشتباه می کند یا من، اگر من اشتباه می کنم در تمام رسانه ها اعلام می کنم من به عنوان مدیر امور فرهنگی اشتباه کردم و هر مجازاتی باشد آن را پذیرا هستم چرا که هدفم احقاق حق است نه تضییع حق .

وی ادامه داد: ما در فرودین ماه نیز یک بار به نشریات ایمیل زده و اعلام کردیم که نشریه تغییریافته اعلام کنید تنها، برخی مراجعه کردند، همچنین ما جلسات آموزشی داریم، که طبق آیین نامه کسی در جلسات شرکت نکند، می توانیم لغو امتیاز کنیم ولی این کار را انجام نداده ایم .

گل‌محمدی افزود: تا به امروز نامه اعتراضی و یا شکایت رسمی به دفتر اداره کل امور فرهنگی دانشگاه تهران در این رابطه صورت نگرفته است .

به گزارش مهر، مدیران مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه تهران،با اشاره به برگزاری انتخابات «شورای هیأت نظارت بر نشریات» اعلام کردند: «این روند بدین ترتیب است که به ازای هر ۱۱ نشریه فعال دانشجویی یک حق رأی برای تشکل‌های مختلف دانشجویی در نظر گرفته می‌شود و طبیعتا تشکل‌های مختلف با توجه به تعداد نشریات فعال‌شان در سطح دانشگاه اجازه حضور در این انتخابات را پیدا می‌کنند و این نشریات نیز بسته به رویکرد و با توجه به مشی فکری و اعتقادی هر تشکل منتشر می‌شود.

 اما با توجه به توضیحات داده شده انتخابات شورای مذکور عملا روندی خلاف روند صحیح و قانونیِ ترسیم شده داشت و با سازوکاری خلاف قانون برگزار گردید که طی آن در دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی فقط تشکلی خاص که اتفاقا حامی جریان به اصطلاح اصلاح طلب خارج دانشگاه نیز محسوب می‌شود، از برگزاری چنین انتخاباتی مطلع شدند و تمامی حق رأی‌های مربوط به کل دانشگاه تهران که شامل ۲۱ حق رأی بود، به جریان و تشکل خاص وابسته به بدنه وزارت علوم اختصاص پیدا کرد.»

مدیران مسئول نشریات دانشجویی دانشگاه تهران با تاکید بر این موضوع که این حوادث در شرایطی به وقوع پیوسته است که هیچ یک از مدیران مسئول نشریات سه تشکل دیگر این دانشگاه یعنی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشجویان به جهت عدم اطلاع از این برگزاری، در این انتخابات حضور نداشتند، اعلام کردند: «این در حالی است که تعداد قابل توجهی از این نشریات به این سه تشکل قانونی دانشگاه اختصاص دارد که صحت این امر نیز با یک استعلام از «شورای نظارت بر نشریات دانشجویی دانشگاه تهران» احراز و مسجل می‌شود.»

کد خبر 2577994

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha