اعلام آمادگی قوه قضائیه برای تبدیل ندامتگاه اوین به بوستان عمومی

شهردار تهران از اعلام آمادگی قوه قضائیه برای تبدیل ندامتگاه اوین به بوستان عمومی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر قالیباف صبح امروز طی سخنانی در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه گفت:رسانه ها وظیفه اطلاع رسانی اخبار و مباحث را دارند اما بخشی از اخباری که گفته شده و منعکس می شود، ممکن است دقت لازم را نداشته باشد. آن چیزی که روشن و مشخص است، آن است که اهمیت فضای سبز، درختکاری، گل کاری  و همچنین توسعه، رشد، حفظ و نگهداری فضای سبز از مهم ترین دغدغه های شهرداری تهران است.

وی با اشاره به دو دغدغه و اولویت جدی و اساسی شهرداری تهران، تصریح کرد:  در حوزه مسایل عمرانی و زیرساختی، مترو مهم ترین دغدغده ما است و سالانه ۳۰ کیلومتر مترو در این شهر احداث می شود. این آمار نه تنها در تاریخ شهر و کشور ما بی نظیر است بلکه چنین سرعت، دقت و کیفیتی حتی درکشورهای توسعه یافته و پیشرفته دنیا نیز کم نظیر است.

شهردار تهران ادامه داد: ممکن است بعضی ها بگویند کارهای عمرانی در شهرداری تهران تعطیل شده است اما همه فشار ما زیرزمین است و امکان دارد عزیزان کمتر آن را مشاهده کنند. از این رو زمانی که از این خطوط بهره برداری می شود، عموم مردم نیز آن را حس می کنند.

قالیباف به زحمات شبانه روزی و فعالیت سه شیفته به منظور توسعه خطوط مترو اشاره کرد و گفت: امروز بیش از ۴۰۰ جبهه کاری در زیر شهر کار احداث مترو را انجام می دهند. این در حالی است که اگر بقیه کلانشهرها را با هم جمع کنیم، مجموعا یک سوم شهرداری تهران هم فعالیت در حوزه احداث مترو ندارند.

وی موضوع فضای سبز را دومین اولویت شهرداری تهران توصیف کرد و گفت: واقعا امروز حفظ فضای سبز و حتی یک تک درخت در شهر برای ما موضوعیت دارد. در این زمینه نمونه های زیادی هست که می توانم از آن نام ببرم. در یک دهه گذشته سرانه فضای سبز از ۹ متر به ۱۵.۵ متر افزایش پیدا کرده است و فضای سبز به حدی گسترش پیدا کرده است که هر فردی که وارد شهر تهران می شود، فضای سبز تهران به چشمش می آید.

شهردار تهران به جلب توجه توسعه فضای سبز برای بسیاری از میهمانان خارجی تهران اشاره کرد و گفت: در چند روز گذشته رئیس بنیاد هرهاوزن آلمان که یک موسسه بزرگ علمی در موضوعات شهر و شهرنشینی در سطح جهانی است و کار خود را با کمپانی های بزرگ اقتصادی و دانشگاهی بزرگ و معتبر دنیا انجام می دهند، ملاقات داشتم. در این دیدار اولین چیزی که برای او جلب توجه می کرد،  فضای سبز تهران بود و وقتی متوجه شد که متوسط بارش باران در تهران ۲۳۰ میلی متر است، از این موضوع متعجب شد.

وی به آماده سازی پارک جنگلی ۱۴۰۰هکتاری یاس و افزودن شدن این فضا به مجموعه شهر تهران اشاره کرد و گفت: با افتخار این زحمات سنگین را تقبل کرده و انجام می دهیم، این در حالی است که هر کسی که در خانه خود باغچه کوچکی داشته باشد و یا چند گلدان در کنار پنجره خود بگذارد، می داند که نگهداری از گل و گیاه چه زحمتی دارد. با این وجود اداره شهر در حوزه فضای سبز در این وسعت انجام می شود اما گاهی انسان چیزهایی را می شنود که کم لطفی می شود.

قالیباف یادآور شد: معتقدیم فضای سبز تهران تخریب شده است اما این تخریب در گذشته و در دهه ۷۰ صورت گرفته که آمار و اطلاعات آن نیز وجود دارد. در دهه ۸۰ هر چه زمان جلو آمده، سیر رشد و توسعه فضای سبز ادامه داشته و آمار نشان می دهد این توسعه با رشد بسیار بالایی انجام می شود. البته حتما افراد سودجویی هم در این شهر هستند که به خاطر منافع شخصی خود درختان را خشک کرده و به قطع درخت می پردازند و ما نیز حتما با آن ها برخوردهای جدی می کنیم، اما جریمه ها در این زمینه بازدارنده نیست و باید افزایش پیدا کنند.

شهردار تهران به  احکام قضایی در این زمینه اشاره کرد و عنوان داشت: البته درخت بسیار مهم و ارزشمند است، ولی اهمیت حقوق افراد و مالکیت شخصی بیشتر از درخت است. نه قوانین و نه اسلام این اجازه را به ما نمی دهد که مالکیت و حقوق شخصی فردی را به خاطر درخت از بین ببریم.

وی یادآور شد: در همان زمینی که چسبیده به پارکی در منطقه دو تهران بود، این اختلاف ملکی از سال ۷۵ وجود داشت و پروانه ساختمانی آن نیز برای سال های ۷۵ و ۷۶ بوده است. وقتی دادگاه حکم داد و این زمین متعلق به آن فرد قرار گرفت، شهرداری تهران باید آن زمین را به فرد می داد. البته خیلی دوست داشتیم آن بخش از زمین همچنان به عنوان پارک باقی بماند و حتی حاضر به خرید از فرد با دو نیم تا سه برابر قیمت زمین شدیم اما صاحب ملک دوست نداشت بفروشد بلکه می خواست منزل خود را با ضوابط و مقررات احداث کند. چه معنی دارد اینطور منعکس کنیم که شهرداری پارک و خیابان را هم فروخت؟

شهردار تهران یادآور شد: امروز ما در شهرداری تهران واقعا مسئولانه، مجدانه و مجاهدانه برای فضای سبز شهر تلاش می کنیم و البته مردم هم انصافا زبان تشکر دارند و این توسعه فضای سبز را می بینند. در طول مدت دوره مدیریت بنده کمربند فضای سبز شهر تهران را بیش از ۱۶هزار هکتار توسعه دادیم و با احتساب گذشته این رقم به ۳۸ هزار هکتار رسیده است با این وجود امیدوارم این رقم را تا ۵۰ هزار هکتار برسانیم تا کمربند فضای سبز شهر تهران در شمال، جنوب، شرق و غرب تکمیل شود. البته این آمار غیر از سرانه فضای سبز ۱۵.۵ متری داخل شهر است و از افتخارات بزرگ به شمار می رود.

وی ادامه داد: زمانی برای آبیاری فضای سبز شهر تهران از آب شرب استفاده می شد اما امروز یک قطره از آب شرب برای فضای سبز استفاده نمی شود، بلکه همه آب خام است. قبلا فضای سبز تهران به صورت عمومی و فله ای آبیاری می شده است اما امروز همه آبیاری ها به صورت قطره ای و تحت فشار انجام می گیرد .

قالیباف خاطر نشان ساخت:  امیدواریم این مسیر را با سرعت و دقت بیشتری ادامه دهیم و حتما مردم و مخصوصا رسانه ها همچنان با حساسیت رصد کنند تا اگر جایی دور از چشمان ما اتفاق ناگواری برای فضای سبز می افتد، آن موضوع را دنبال کنیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تبدیل باغ دامپزشکی به بوستان عمومی پرداخت و گفت: چند روز قبل رسانه ها برای زمینی که در خیابان دامپزشکی تهران است، قول گرفتند تا کمک کنیم و این زمین به فضای سبز تبدیل شود. البته این زمین در پهنه R  قرار دارد و دارای کاربری مسکونی است اما از آنجایی که سرانه فضای سبز در مناطق ۹، ۱۰ و ۱۱ بسیار کم و غیر قابل قبول بوده و تقریبا یک سوم سرانه بقیه مناطق است، این تصمیم را گرفتیم.

وی گفت: حدود ۱۲ روز قبل ساعت دو صبح به بازدید از این منطقه رفتم و با توجه به شرایط زمین، با همه هزینه ای که برای شهرداری داشت تصمیم گرفتیم تا ۲.۲ هکتار آنجا را از پهنه R  به G  و به فضای سبز عمومی تبدیل کنیم. امیدواریم سازمان پارک ها و فضای سبز و همچنین شهرداری منطقه ۱۱ تا پایان امسال این بوستان را آماده کنند.

قالیباف همچنین به موضوع بوستان پردیسان اشاره کرد و اظهار داشت: واگذاری بوستان پردیسان به شهرداری از جمله بحث هایی بود که در شورای شهر سوم تصویب شد و با رویکردی که مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند ماه۹۳ برای فضاهای داخل و حاشیه شهر داشتند، مردم باید بتوانند از این فضاها استفاده کنند. در این راستا کار بوستان یاس انجام شده و این زمین که در خارج از محدوه شهر بود را به شهر اضافه کردیم. در ادامه نیز تا ۱۳ فروردین سال آینده این فضا را به صورت یک پارک جنگلی کامل تکمیل خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: این حق مردم است که از بوستان پردیسان که در مرکز شهر تهران قرار دارد، استفاده کنند. اینجا نباید یک مرکز اداری باشد بلکه حتما باید به یک مرکز تفریحی تبدیل شود و مردم از آن استفاده کنند. ما آماده هستیم این زمین را از سازمان محیط زیست که خودشان مدافع فضای سبز هستند خریداری کنیم اما حتی اگر نخواهند آن را بفروشند، می توانند مالکیت زمین را در اختیار داشته و بخش اداری هم در آن مستقر باشد، اما اجازه داده شود از این بوستان به صورت درست نگهداری شده و به پارک زیبایی تبدیل شود. شهرداری تهران نیز آمادگی دارد تا این بوستان را با هزینه خودش آماده سازی کرده و محدودیت ها برداشته شود تا مردم به صورت راحت بتوانند از آن محیط استفاده کنند. این موضوع را باید تبدیل به یک مطالبه عمومی کنیم تا این اتفاق در سطح شهر بیفتد.

شهردار تهران وجود هفت رود-دره در تهران را از جمله نعمت های بزرگ شهر توصیف کرد و گفت: شاهد بودیم که شهرداری تهران بخشی از این رود-دره ها در بوستان نهج البلاغه و رود-دره فرحزاد، بوستان جوانمردان و رود-دره کن، رود-دره اوین – درکه، تجریش و دارآباد، را به بهترین محل برای تفرج شهروندان تبدیل و آماده سازی کرده است. به دنبال این رویکرد، ادامه مسیر رود – دره فرحزاد به سمت شمال نیز از اقدامات جدی ما در این حوزه به شمار می رود.

وی تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم با هماهنگی معاونت خدمات شهری، سازمان پارک ها و فضای سبز و شهرداری های مناطق دو و پنج تهران، رود - دره فرحزاد را تا پای ارتفاعات آماده کنیم. البته این اقدام هزینه بالایی برای تملک برداشته است به نحوی که بالغ بر هزار میلیارد تومان برای این کار هزینه انجام داده ایم اما این فضا را آماده سازی خواهیم کرد تا یکی از زیباترین تفرجگاه های تهران با ظرفیت بالای ۲۰۰ – ۳۰۰ هزار نفر برای استفاده مردم در تعطیلات آخر هفته آماده شود. بدون شک یکی از اقدامات جدی شهرداری تهران در حوزه فضای سبز و تفرجگاه های شهر تهران در این محدوده اتفاق می افتد.

قالیباف همچنین به بیان خبری خوش پیرامون تبدیل ندامتگاه اوین به بوستان عمومی پرداخت و گفت:  پیش از این پیشنهادی را خدمت رئیس قوه قضائیه برای تبدیل ندامتگاه اوین به بوستان عمومی ارایه کرده بودم. در این راستا حدود دو ماه قبل جلسه ای را خدمت آیت الله آملی لاریجانی داشتم. بر اساس مذاکراتی که با رئیس قوه قضائیه داشتیم ایشان مطرح کردند که بررسی ها را انجام داده اند و آماده هستند تا  شهرداری تهران و قوه قضائیه برای مجموعه ندامتگاه اوین وارد مذاکره شود. به این ترتیب می توانیم به توافقی برسیم تا شهرداری تهران بخشی از هزینه ها را تقبل کند و مجموعه اوین را به پارک عمومی تبدیل کنیم. همانند کاری که در زندان قصر اتفاق افتاد و به موزه ای در شهر تهران تبدیل شد، می توان مجموعه اوین را نیز به بوستان عمومی تبدیل کرد.

وی افزود: امیدوارم با این همراهی و لطفی که ریاست قوه قضائیه داشتند، کارشناسان ما و  قوه قضائیه بتوانند این کار را پیش ببرند تا در این دوره مدیریت بتوانیم آن مجموعه را نیز در اختیار شهر بگذاریم.

شهردار تهران همچنین در بخش دیگری از سخنان به برگزاری نمایشگاه گل و گیاه در شهر تهران اشاره کرد و عنوان داشت: این نمایشگاه یکی از بهترین نمایشگاه هایی است که بر روح و روان مردم اثر مثبت می گذارد و باعث می شود مردم در فصل زیبای بهار، بخشی از اوقات خود را همراه با خانواده در یک محیط با صفا، زیبا و چشم نواز بگذرانند.

کد خبر 2578142

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha