با حضور شعرای کشوری؛

مشهد مقدس میزبان کنگره بین المللی شعر توس تا نیشابور می شود

شناسهٔ خبر: 2578157 -
مشهد- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برپایی كنگره بين المللي شعر توس تا نيشابور به میزبانی مشهد مقدس با حضور شاعران برجسته داخلی و خارجی خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ‌ سید سعید سرابی‌ ظهر دوشنبه در نشست خبری بیان کرد: كنگره بین المللی شعر توس تا نیشابور وی‌ژه حكیم ابوالقاسم فردوسی و حكیم خیام ۲۷ اردیبهشت ماه در آرامگاه فردوسی آغاز می شود و اختتامیه این مراسم در آرامگاه خیام باحضور معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

وی افزود: به همین مناسبت همچنین دو شب شعر با همین عنوان در دو شهر هرات افغانستان و دوشنبه تاجیكستان برگزار خواهد شد.

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان كرد: امسال برای نخستین بار با همكاری آموزش و پرورش استان متنی در خصوص حكیم ابوالقاسم فردوسی برای كلیه مدارس و دانشگاه ها و مجموعه های آموزشی تنظیم و ارسال شد تا مراسم های مخصوص این روز قرائت شود تا به جایگاه این شاعر بزرگ بیش از پیش پرداخته شود.

وی با اشاره به اینكه آسمان مفاخر خراسان به قدری گسترده است كه باید در فرصت های بی نظیری به آن ها پرداخت افزود: از تاسفات ماست كه به دكتر شریعتی، ‌ فضل بن شاذان، مهدی اخوان ثالث، خواجه نصیرالدین طوسی، ابوسعید ابوالخیر و سایر بزرگان خراسان به طور شایسته و بایسته پرداخته نمی شود.

اهدای نشان فرهنگی و هنری فردوسی

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری برنامه ویژه روز ملی حكیم ابو القاسم فردوسی در روز ۲۵ اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: به ۳ تن از شخصیت های فعال در عرصه فردوسی نشان فرهنگی هنری فردوسی اهدا می شود.

وی با اشاره به اینكه ستاد گرامیداشت روزهای ملی از سال گذشته در استان تشكیل شده است، اظهار كرد: برنامه های مخصوص ۳ روز ملی عطار نیشابوری،  خیام نیشابوری و حكیم ابوالقاسم فردوسی در این ستاد پیگیری می شود.

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینكه برگزاری روز ملی فردوسی در ۲۵ اردیبهشت ماه و روز ملی عمر خیام ۲۸ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد، افزود:‌ در روز ملی فردوسی چند برنامه اصلی در حوزه های علمی، فرهنگی، ‌هنری و ترویجی مد نظر قرار گرفته است.

وی گفت: در حوزه برنامه های علمی همایش علمی پژوهشی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه در دو نوبت صبح و بعدازظهر در تالار دكتر شریعتی دانشكده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد با حضور جمع زیادی از متخصصین زبان و ادب فارسی برگزار خواهد شد.

سرابی ادامه داد:‌ ۱۲۰ مقاله علمی به دبیرخانه این همایش ارسال شده است كه ۳۰ مقاله به عنوان مقالات منتخب در مجلدی به چاپ رسیده و ۱۰ مقاله هم در این همایش ارائه می شود.

وی تصریح كرد: همچنین همایشی به مناسبت بزرگداشت حكیم ابوالقاسم فردوسی در ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه ۲۵ اردیبهشت ماه در موسسه فرهنگی هنری سرای فردوسی در محل تالار اجتماعات مجتمع فرهنگی آموزشی شهید مصلی نژاد واقع در بلوار هنرستان برگزار می شود.

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری برنامه ویژه روز ملی حكیم ابوالقاسم فردوسی در عصر روز ۲۵ اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: در این برنامه همچون سال گذشته به ۳ نفر از شخصیت های برجسته كشوری فعال در حوزه فردوسی با اهداء نشان فرهنگی هنری فردوسی تجلیل به عمل خواهد آمد.

وی اشاره ای به برگزاری كنگره بین المللی شعر توس تا نیشابور داشت و افزود: این كنگره در طی ۵ روز در حد فاصل روزهای ملی فردوسی و خیام در توس و نیشابور برگزار می شود.

سرابی با بیان اینكه تاكنون ۴۰۰ نفر با ارایه یك هزار و ۷۰۰ اثر در این كنگره شركت كرده اند ابراز كرد: از میان این آثار یك هزار و ۱۲۰ اثر در قالب شعر سنتی و ۵۸۰ اثر در قالب شعر سپید است.

وی در ادامه اشاره ای به برنامه های روز ملی خیام در ۲۸ اردیبهشت ماه داشت و گفت: زنگ خیام در مدرسه ای در شهر نیشابور مراسم «آفتاب صبح نیشابور» صورت خواهد پذیرفت.

سرابی تصریح كرد: همایش علمی پ‌ژوهشی بررسی احوال حكیم خیام نیشابوری در تالار فرهنگسرای سیمرغ شهرستان نیشابور ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بزرگان عرصه خیام شناسی برگزار و از دو تن از بزرگان این حوزه تقدیر خواهد شد.

وی همچنین از امضای خواهرخواندگی بین دو شهر مراغه و نیشابور خبر داد و تصریح كرد: رونمایی از پیكره خیام و گلباران مقبره خیام نیشابوری از دیگر برنامه های روز خیام است.

برچسب‌ها

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
4 + 4 =