تشتت آراء در علوم انسانی موجب تشدد نظریات توسعه شده است

مشهد- عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: رشته های مختلف علوم انسانی حالت جزیره ای پیدا کرده اند که این امر در پرداختن به موضوع توسعه تأثیر گذاشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس منوچهری ظهر دوشنبه در نخستین کنفرانس ملی دانشجویی توسعه که در تالار شهید رجایی دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی برگزار شد اظهار داشت: پرداختن به توسعه در رشته های مختلف حوزه علوم انسانی حالت جزیره ای پیدا کرده است.

وی با بیان این که سیاست، اقتصاد و دیگر رشته های علوم انسانی با توجه به حوزه معرفتی خود به توسعه می پردازند افزود: توسعه با این جزیره ای شدن دچار تشدد هستی شناسانه شده که همین امر باعث ایجاد بحران در توسعه می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با نگاهی مهندسی وار به توصیف توسعه و جایگاه آن در علوم انسانی پرداخت و گفت: یکی از مشکلاتی که باعث حضور کم رنگ علوم انسانی در توسعه شده است نگاه تعارض انگارانه ای است که میان علوم انسانی و دیگر علوم ایجاد شده است.

وی با بیان این که علاوه بر این مشکلات بیرونی علوم انسانی از مشکلات درونی هم رنج می برد ادامه داد: علوم انسانی در درون خود مسئله جزیره ای بودن را دارد که باعث می شود رشته های مختلف علوم انسانی که قوام آن ها در ارتباط با دیگر رشته ها است به صورت جزیره ای عمل می کنند.

منوچهری مشکلات دیگری در پرداختن به توسعه در علوم انسانی علاوه بر تشتت درونی و برخوردهای بیرون برشمرد و گفت: توسعه نیازمند علوم انسانی است اما در توسعه اندیشی علوم انسانی که باید بیشترین حضور را در تعریف و برنامه ریزی های توسعه داشته باشد غایب است.

وی پرداختن به تاریخ را تحلیل معکوس یک مسئله اجتماعی  و شناخت چگونگی مسائل اجتماعی را منوط به شناخت گذشته آن ها دانست و گفت: براساس تاریخ توسعه، این مفهوم اجتماعی استعاره ای است که به جای مفهوم پیشرفت بعد از جنگ های جهانی به کارگرفته شد.

منوچهری با بیان این که مفهوم پیشرفت در قرن ۱۸ میلادی مطرح می شود افزود: پیشرفت در قرن ۱۸ به عنوان یک ضرورت تاریخی مطرح می شود.

وی ادامه داد: نظریه های توسعه که بعد از جنگ های جهانی مطرح شدند همانند همان فرآیندی است که پیش از آن تحت عنوان پیشرفت اتفاق افتاد.

منوچهری گفت: تمام فلاسفه و جامعه شناسان قرن ۱۸ و ۱۹ آنچه تحت عنوان پیشرفت که مبتنی بر تغییر و تحول است مطرح می کنند فلاسفه و جامعه شناسان بعد از جنگ جهانی تحت عنوان توسعه مطرح می کنند.

وی در ادامه تاریخ توسعه یافتگی اروپا پیش از قرن ۱۶ را بررسی کرد و با فانتزی نشان دادن این نظریات گفت: با اکتشاف قاره امریکا و دست یابی اروپاییان به معادن طلا و نقره منابع مالی فراوانی وارد جهان اروپایی ها شد که همین امر بحران نقره را برای اروپاییان به وجود آورد.

منوچهری با بیان این که اروپاییان نمی دانستند که این مقدار پول را چگونه هزینه کنند گفت: آنچه امروز به عنوان توسعه یافتگی اروپاییان مطرح می شود جز با اقدامات خشونت بار اروپاییان در امریکایی لاتین و قتل و به بردگی گرفتن بومیان این سرزمین صورت نگرفت.

وی ادامه داد: این فرآیند تحولات که اتفاق افتاده و الگوهای توسعه که بر مبنای آن مطرح می شود تنها مباحثی فانتزی است که با مخدوش کردن روشمند تاریخ ایجاد شده است.

کد خبر 2578166

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha