ضرورت تالیف کتب درسی و کمک آموزشی در کشورهای فارسی زبان

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ترویج زبان فارسی از طریق تألیف کتب درسی و کمک آموزشی در کشورهای فارسی زبان لازم است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی، به ریاست دکتر علی اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه گزارشی از روند پیگیری مصوبات جلسات گذشته ارائه شد.

در ادامه جلسه موضوع « احیای نقش زبان فارسی در احیای تمدن اسلامی» در دستور کار قرار گرفت و اعضا پیرامون این موضوع به تبادل نظر پرداختند؛ که اهمّ آن به شرح ذیل است:

تأکید بر جایگاه زبان فارسی به عنوان زبان علمی در جهان اسلام، مرکزیت و محوریت ایران در ترویج زبان فارسی، اصلاح رسم‌الخط رایج به منظور تسهیل نگارش به این زبان، توجه به دیپلماسی زبان فارسی به منظور تحکیم ارتباطات فرهنگی بین‌ مللی که به این زبان سخن می‌گویند.

ولایتی گفت: زبان فارسی در یک دوره طولانی زبان اول جهان اسلام بوده است.

وی افزود: رونق مجدد این زبان هم ناشی از اقتدار ایران اسلامی در این سه دهه اخیر است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: استعمارگران و بویژه انگلیسی‌ها زبان خود را در کشورهای تحت استعمار خود گسترش دادند.

وی افزود: متأسفانه رسم‌الخط اسلامی در برخی از کشورهای اسلامی منسوخ شده است.

رئیس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ترویج زبان فارسی از طریق تألیف کتب درسی و کمک آموزشی در کشورهای فارسی زبان لازم است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ترویج زبان فار سی به عنوان زبان انقلاب اسلامی به منظور انتقال پیام‌های انقلاب اسلامی اهمیت زیادی دارد.

همچنین اعضاء پیشنهاد کردند تا با همکاری و هماهنگی نهادهای مسئول یک روز در تقویم رسمی کشور به عنوان «روز فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» اختصاص یابد و در این روز یک جایزه فاخر و شایسته به فعالان این حوزه اهدا شود.

کد خبر 2578204

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha