ما ، پولها و وزير

براي حدس زدن ميزان رويش پولهاي كثيف در اين سالها بايد تعداد انبوه موسسات مالي و اعتباري را شمرد كه در كمال بهت و حيرت، بانك مركزي جمهوري اسلامي مي گويد از او مجوز نگرفته اند.

مجله مهر- صمد شفيعي مقدم: مي گويند: « زر، زور مي آورد » تميز يا كثيف بودنش هم در توليد زور يا همان قدرت، تاثيري ندارد الا اينكه منشا زر اگر معلوم باشد تميز است و اگر نامعلوم باشد؛ كثيف. و همين نامعلوم بودن سرچشمه، عامل كثيف شدن پولي است كه دنيا و مافيها درگير آن است. اهميت پول و ثروت در حدي است كه ماكياولي ريختن خون افراد را راحت تر از نزديك شدن به مال آنها مي داند و در اين باره به شهريار مي گويد: «مردم، مرگ پدر را زودتر از مال پدر فراموش مي كنند.»  پس بيراه نيست اگر سخن گفتن يكي از وزراي كابينه حسن روحاني درباب پول آن هم پول كثيف،ولوله به پا كند و به اين زودي ها از آسمان رسانه و سياست ايران پر نكشد.

و از آنجا كه عجول و پرمشغله بودن انسان عصرپيشا مدرن، شنيدن پاسخ كوتاه را اقتضا مي كند، كار وزير صعب و سخت شده. هم از آن رو كه سهم فاش گويي در سياست اندك است و هم از اين رو كه پول كثيف در جلد تميز رفته. اصولاً پول هايي كه غير رسمي و وراي قانون مي رويند چه بخواهند و چه نخواهند كثيف نام مي گيرند فرقي هم ندارد كه از لباس شركتهاي اقماري موسسات پر شمار خيريه سر درآورده باشند يا از تجارت افيون و برده. و صد البته تميز قائل نشدن بين اين دو ، تنها از ابوالعجائب برمي آيد چرا كه مقابله با فساد نقاب دار، هم حزم و احتياط مي طلبد و هم قلم شمشيرنشان.

در هنگامه اي كه بهشتي براي متواريان مالياتي ساخته ايم و ماليات به جاي فرد بر شركت و مغازه وضع مي شود، ۲۰ ميليارد فرار مالياتي در ايران بزرگ جاي تعجب ندارد. گوجه در مزارع بوشهر كيلويي ۵۰تومان به فروش مي رسد و در خواروبارفروشي هاي تهران ۳۰۰۰ تومان و سود ۶۰ برابري اين محصول كه عملا معاف از ماليات اعلام شده مصداق پول كثيفي است كه هم مي تواند در انتخابات خرج شود و هم در امور عام المنفعه، هم در احداث زيرساختها، هم در ساخت كاخها و خريد پورشه ها.

آدرس اين پولها را نبايد تنها از يك مسئول با عنوان وزير كشور پرسيد، آدرس اين پولها را بايد از كساني پرسيد كه تمايلي به شفاف شدن دريافتها و پرداختها ندارند. آدرس اين پولها را بايد از كساني پرسيد كه آشكارا و در روز روشن اعلام مي كنند: اوراق مشاركت«بي نام»!

براي حدس زدن ميزان رويش پولهاي كثيف در اين سالها بايد تعداد انبوه موسسات مالي و اعتباري را شمرد كه در كمال بهت و حيرت، بانك مركزي جمهوري اسلامي مي گويد از او مجوز نگرفته اند.

موسسات مالي و اعتباري بدون مجوز؟ آن هم در كشوري كه سوپرماركت بدون مجوز امكان فعاليت ندارد!

حال كه از سوي مسئولي انگشت اشاره به سوي اين پولهاي انبوه نشانه رفته، برخي مدعيان به جاي نگريستن به سوي مقصود ، در سر انگشت عبدالرضاي رحماني فضلي متوقف مانده اند و آدرس رقباي سياسي شان را مي جويند!

 

کد خبر 2578419

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha