متن توافق هسته ای تفسیرپذیر نباشد/ فرهنگ اصیل تقویت شود

خرم آباد - وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه متن توافق هسته ای نباید تفسیرپذیر باشد گفت: متن توافق شفاف بوده و تفسیرپذیر نباشد که فردا آمریکایی ها دَبه کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد حسینی عصر امروز دوشنبه در جلسه پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی خرم آباد در پاسخ به سوالی پیرامون منویات رهبری در حوزه فرهنگ و تاکیدات ایشان گفت: ارشادات رهبر معظم انقلاب محدود به یک حوزه فرهنگی نبوده است.

وی افزود: ایشان در بازدیدهایی که در بحث نمایشگاه کتاب داشتند مسائل را با دقت بررسی می کردند و نکات دقیق را می فرمودند به طوریکه گاهی یک جمله ایشان تبدیل به خطی می شد که ما دنبال کنیم.

حسینی با اشاره به رهنمودهای رهبری در حوزه شعر و سینما افزود: رهبر انقلاب بعضی مواقع شخصا فیلم های سینمایی را می دیدند و از نظر محتوایی و فنی اظهار نظر می کردند.

لزوم پیگیری منویات رهبری در حوزه فرهنگ

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب عنایت ویژه ای به مسائل فرهنگی دارند افزود: در زمینه تجلیل و تکریم بزرگان همواره تاکید داشتند که مراسم های بزرگداشت در شان شخصیت افراد برگزار شود.

حسینی با بیان اینکه آیت الله خامنه ای جدا از اینکه رهبر انقلاب هستند در حوزه مسائل فرهنگی به عنوان یک فرد نخبه صاحب نظر هستند افزود: به عنوان مثال در حوزه ادبیات دفاع مقدس کتاب «آن ۲۳ نفر» که اخیرا رونمایی شد و مربوط به نوجوان هایی است که در عملیات بیت المقدس اسیر شدند را رهبر انقلاب در ایام نوروز مطالعه کردند و روی آن یادداشت نوشتند که این نوع نگاه باعث تشویق و ترغیب می شود.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری منویات رهبری در حوزه فرهنگ توسط دستگاههای متولی امر یادآور شد: متاسفانه به نظر می رسد یا درک و فهم درستی در این زمینه وجود ندارد و یا عزم و اراده ای نیست که این منویات عملیاتی شود.

عده ای بعد از جنگ شعار میدان دادن به تکنوکرات را سر دادند

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر رفتارهای مسئولان در فرهنگ جامعه گفت: رفتار مسئولان در حوزه فرهنگ بسیار تاثیرگذار است به طوریکه تواضع، فروتنی و ساده زیستی امام و رهبری در جامعه اثرگذار بوده است.

حسینی با بیان اینکه مدیران برای مردم الگو هستند یادآور شد: اگر مسئولان سخت کوش و بردبار بوده و به حرفی که می زنند عمل کنند به طور قطع آثار مثبت آن را در جامعه خواهیم دید و در مقابل هر مقدار دچار ضعف شوند نیز پیامدهای منفی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه اگر عملکرد دولت ها را در این زمینه در مقاطع مختلف ارزیابی کنیم تفاوت هایی وجود داشته است افزود: الان هم ضعف ها و اشکالاتی در این زمینه وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

حسینی در مورد یکی از این ضعف ها گفت: یکی از امتیازات بعد از انقلاب بحث جوان گرایی بود به طوریکه فرماندهان ما در جنگ جوانان بودند و خیلی خوب هم توانستند جنگ را اداره کرده و بحران را مدیریت جهادی کنند. اما عده ای بعد از جنگ شعار خردگرایی، عقل گرایی و میدان دادن به تکنوکرات را سر دادند و گفتند که اینها آدم های افراطی هستند و باید از صحنه کنار بروند.

وی افزود: با این تفکر دیدیم که کار پیش نرفت و عدالتی که دنبال آن بودیم در مواردی تحقق پیدا نکرد چرا که ما هر چه آسیب دیدیم مربوط به این بود که از معیارهای اصلی فاصله گرفتیم.

فرهنگ اصیل در حوزه های مختلف تقویت شود

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد عملکرد دولت در حوزه فرهنگی نیز گفت: من نمی خواهم راجع به مسائل دولت ها تمرکز کنم. ممکن است این شائبه پیش بیاید که زمانی من وزیر بودم و الان چون نیستم این موارد را مطرح می کنم.

حسینی با بیان اینکه باید برخی موارد را رعایت کرده و با دولت همراهی داشته باشیم افزود: البته رهبری هم تاکید فرمودند که در جای خود نقدها را بیان کنید. من هم به طور معمول در مصاحبه ها این موارد را می گویم. اوایل سکوت می کردیم ولی به عنوان وظیفه شرعی چون افراد نظر می خواهند مطرح می کنیم.

وی با بیان اینکه تاکید ما همواره بر این بوده که فرهنگ اصیل در حوزه های مختلف تقویت شود یادآور شد: امروز هم اگر انتقادی داریم مربوط به این است که گاهی یک زوایه ایجاد شده و فاصله گرفته می شود.

عادی سازی فعالیت فرهنگی برخی چهره های معاند

حسینی به برخی از مصادیق اشاره کرد و گفت: در بحث فرهنگی تاکید رهبری این است که باید نظارت باشد تا هر محصولی وارد بازار نشود و مرزها و حدودهایی باید در این زمینه رعایت شود.

وی ادامه داد: ولی در برخی مواقع دیده می شود که بعضی افراد و چهره های معاند و ضد انقلاب که مواضع آنها کاملا معلوم است، در همه مقاطع تاریخی علیه انقلاب و مسئولان فعالیت می کرده و در صدد براندازی بوده اند حالا نسبت به عادی سازی این فرد و چهره ها اقدام می شود. کتابش را منتشر می کنیم، بعد تبدیل به تئاتر و فیلمنامه و مرجع افراد می شود در حالیکه نمی توانیم از بیت المال برای این افراد هزینه و خرج کنیم.

حسینی گفت: این تصور گاهی وجود دارد که مردم بر حوزه فرهنگ و محصولات فرهنگی نظارت می کنند، بله ولی مردم از یک توانی برخوردار هستند و خیلی وقتها توقع دارند که مسئولان این نظارت و دقت را انجام دهند. اگر شورای انقلاب فرهنگی مصوبه ای دارد به عنوان ضوابط نشر کتاب و تاکید دارد که مرزهای اعتقادی، اخلاقی و ضوابط کشور رعایت شود نباید کتابی که مروج بی بند و باری است اجازه انتشار پیدا کند.

برخی به بحث ازدواج سفید دامن می زنند

وی به برخی مثال ها در این زمینه اشاره کرد و گفت: برخی دارند دامن می زنند به بحث ازدواج سفید که به نظر می رسد یک نفر باید اینها را توجیه کند. وقتی کسی به بحث ازدواج سنتی حمله می کند نباید به این فرد و این تفکر بها بدهیم. اگر می گوئیم تحکیم بنیان خانواده و نقشه مهندسی فرهنگی کشور تدوین شده است نباید این را کنار بگذاریم و به این تفکرات بها بدهیم چرا که این روند به کشور آسیب می زند.

حسینی ادامه داد: در بخش کودک نیز شاهد هستم که اسطوره های یونانی در قالب کتابهایی با نقاشی های پرجاذبه و یا کتابهایی در ژانر خشونت مطرح می شود. این کتابها می خواهد چه فرزندی را تربیت کند؟ بحث های تعلیم و تربیت هم برای ما اهمیت دارد و نمی توانیم این حوزه را رها کنیم.

وی افزود: مردم می گویند وقتی که روی موسیقی، کتاب، فیلم و ... مهر وزارت ارشاد زده می شود یعنی این مورد تایید نظام است. مردم که نمی توانند جزئیات و ظرافت های کار را تشخیص دهند.

کجای دنیا قهرمانان ملی خودشان را مورد تمسخر قرار می دهند

حسینی یادآور شد: این همه فداکاری در دوران دفاع مقدس داشتیم، بالغ بر ۲۲۰ هزار شهید تقدیم کردیم، حال در قالب یک کتاب، فیلم، تئاتر و ... اینها تمسخر می شوند، کجای دنیا قهرمانان ملی خودشان را مورد تمسخر قرار می دهند. زیرسوال بردن پیشگامان عرصه جهاد و شهادت بی انصافی است. هیچ جای دنیا اجازه نمی دهند برخی خط قرمزها نادیده گرفته شوند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان در زمینه فرهنگ های موجود در کشور بیان داشت: دو تفکر و فرهنگ ناب و اصیل اسلامی و فرهنگ وارداتی و غربی وجود داشته و رویارویی میان این دو تفکر را شاهد بوده ایم.

برخی برایشان سوال بود چرا مهاجرانی استیضاح شد

حسینی با بیان اینکه فرهنگی که قبل از انقلاب در کشور حاکم بود فرهنگ غربی و وارداتی بوده است گفت: در مجلس پنجم که بحث استیضاح مهاجرانی مطرح شد برخی برایشان سوال بود که چرا داریم استیضاح می کنیم. در حالیکه بحث ما این بود که فرهنگی که ایشان تعریف می کند با فرهنگ اصیل ما همراه ندارد. بعد هم موضع گیری های ایشان را در خارج کشور دیدیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ در مسائل اقتصادی و سیاسی نیز تاثیر گذار است تصریح کرد: رهبری در بیانات خود تاکید کردند که عده ای در بحث اقتصاد نگاهشان به خارج از کشور است در حالیکه باید در داخل تحرک، تحول و استفاده از ظرفیت ها را داشته باشیم.

حسینی با اشاره به حوزه سیاسی نیز بیان داشت: در سیاست اختلاف هایی که وجود دارد مربوط به این است که برخی فکر می کنند اگر با تفکری که در غرب است و با قدرت هایی جهانی مسائل حل شود و به سمت تنش زدایی برویم مشکلات رفع می شود.

وی افزود: ما به هر حال یک نگاه دیگری هم داریم و از جبهه مقاومت دفاع می کنیم و نمی توانیم با غربی ها که اینقدر عناد دارند و در سوریه، یمن، عراق و ... ظلم می کنند کنار بیائیم.

متن توافق هسته ای تفسیرپذیر نباشد که فردا آمریکایی ها دَبه کنند

حسینی با اشاره به توصیه رهبری مبنی بر اینکه تیم مذاکره کننده هسته ای با مخالفان خود هم جلسه بگذارد افزود: اینکه تا کسی حرف بزند بگوئیم که دنبال اهداف سیاسی هستند اینطور نیست و باید نظرات مختلف گفته شود.

وی افزود: برخی ها که نقد دارند می گویند مراقبت کنید اولین بار نیست که ما با آمریکایی ها مذاکره می کنیم. ما تجربه قرارداد الجزایر را داریم که به رغم عمل کردن ایران به تعهدات خود آمریکا به تعهداتش عمل نکرد. اموال مسدود شده ما را آزاد نکردند. در سال ۸۲ ما در یک مقطعی پذیرفتیم که فعالیت هسته ای تعلیق و پلمب شود ولی وقتی این کار انجام شد دیگر حاضر نبودند مذاکره کنند و وقتی نوبت به تعهدات آنها می رسید عمل نمی کردند.

حسینی با بیان اینکه ما می گوئیم متن توافق شفاف بوده و تفسیرپذیر نباشد که فردا آمریکایی ها دَبه کنند و بگویند منظور ما چیز دیگری بوده است افزود: این هشدارها برای این است که تیم مذاکره کننده از پشتوانه قوی تری برخوردار باشد.

کد خبر 2578470

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha