بازدید وزیر بهداشت از سیزدهمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی

بیرجند- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در راستای اجرای طرح تحول سلامت طی سال گذشته ۱۰۰ میلیارد ریال برای رفع کمبودهایی که در بخش تجهیزات پزشکی استان داشته ایم، هزینه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود گنجی فرد ظهر یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارکرد: در سال گذشته ۵۵ پزشک متخصص برای خراسان جنوبی جذب شدند که ۴۵ نفر از آن ها با ابلاغ وزارتی و هفت نفر نیز به صورت تفاهم نامه ای شروع به کار کرده اند.

وی بیان کرد: همچنین در سال گذشته اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان در زمینه تجهیزات و رفع کمبودهای که در بخش تجهیزات پزشکی استان داشته ایم هزینه شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت از  ۱۵ اردیبهشت ماه سال گذشته در هفت محور، گفت: با اجرای این طرح میزان رغبت بیماران برای مراجعه به بخش های دولتی و درصد رضایتمندی بیماران افزایش یافت.

افزایش بیماران بستری در بیمارستان های استان به ۷۸ هزار نفر

گنجی فرد با بیان اینکه با اجرای این طرح تعداد بیماران بستری در بیمارستان های دولتی استان از ۷۱ هزار نفر در سال ۹۲ به ۷۸ هزار نفر در سال گذشته افزایش یافت، عنوان داشت: در بخش سرپایی نیز اقبال مردم به بخش دولتی افزایش یافت و طبق طرح مقرر شد که ۲۰ درصد خدمات سرپایی بیمارستان های دولتی افزایش یابد.

به گفته وی تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت ۸۰ درصد خدمات بستری و ۲۰ درصد خدمات سرپایی توسط دولت انجام می شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه در سال ۹۲ تعداد ۱۳ هزار نفر به پزشکان فوق تخصص استان مراجعه کرده اند، بیان داشت: این تعداد در سال ۹۳ به ۵۴ هزار نفر افزایش یافته است.

مراجعه ۱۷۰ هزار نفر به پزشکان عمومی استان

گنجی اضافه کرد: تعداد مراجعه کنندگان به پزشکان عمومی نیز از ۱۴۸ هزار نفر در سال ۹۲ به ۱۷۰ هزار نفر در سال گذشته افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۲ تعداد ۲۷۰ قلم دارو کمیاب در کشور وجود داشت، گفت: این تعداد با اجرای طرح تحول نظام سلامت به ۳۰ قلم کاهش یافته و در حال حاضر بسیاری از داروهای خاص با تعرفه دولتی و پوشش بیمه ای در اختیار بیماران قرار می گیرد و حتی در تامین فرانژیز مشکلی نداریم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه از حدود چندین سال قبل کتاب تعرفه  پزشکی تجدید نظر نشده بود، بیان کرد: در مرحله سوم طرح تحول نظام سلامت این کتاب به صورت مجدد مورد بازبینی قرار گرفت و بسیاری از تعرفه های که در کتاب قبلی دیده نشد در کتاب جدید وارد و کاهش فاحش در تعرفه های بین رشته ای نیز کاهش یافت.

گنجی ادامه داد: به موازات اجرای طرح تحول نظام سلامت، بحث نظارت به صورت جدی با اجرای مرحله سوم طرح آغاز و در این راستا سامانه ۱۶۹۰ راه اندازی و تاکنون چهار مورد شکایات مردمی به این سامانه واصل شد که هیچ کدام احراز نشدند.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری علاوه بر محورهای طرح تحول نظام سلامت، کلینیک های ویژه به صورت ویژه تری مورد توجه قرار می گیرند، بیان داشت: همچنین امسال توسعه اورژانس ها و اتاق عمل ها مورد توجه جدی قرار دارد که در همین راستا قرار است حدود دو هزار تخت اورژانس به کشور اضافه شود.

مشکلات و کمبودهای بخش اورژانس استان امسال مرتفع می شود

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در شهر بیرجند به حدود ۵۰۰ متر زیربنا برای توسعه بخش اورژانس نیاز داریم، گفت: علاوه بر بیرجند در شهرستان های فردوس و بشرویه نیز با مشکل کمبود فضای اورژانس مواجه هستیم که با انعقاد تفاهم نامه عملیات ساختمانی آن آغاز می شود.

گنجی فرد با اشاره به اینکه در حال حاضر در بخش اورژانس های بیمارستانی و پیش بیمارستانی با مشکلات و کمبودهای زیادی روبه هستیم، افزود: طبق قول های وزارت بهداشت در شش ماهه نخست امسال مشکلات این حوزه رفع و آمبولانس های فرسوده با آمبولانس های جدید جایگزین می شوند.

وی ادامه داد: همچنین امسال قرار است که بیش از یک هزار تخت دیالیز در کشور راه اندازی شود که با راه اندازی سهم خراسان جنوبی از این تخت ها تعداد تخت های دیالیز استان از ۳۰ تخت به ۹۴ تخت افزایش می یابد.

به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در سال ۹۴ تعداد ۲۴۰ تخت ویژه به کشور اضافه می شود که تا پایان سال جاری بر اساس نیاز سنجی های انجام شده تا سقف ۳۰ تخت ویژه در استان راه اندازی می شود.

راه اندازی ۵۰ یونیت مستقل زایمان در استان

گنجی، راه اندازی اتاق های مستقل زایمان را از دیگر برنامه های طرح تحول نظام سلاتمت در سال جاری عنوان کرد و گفت: امسال تلاش می شود که ۵۰ یونیت مستقل زایمان در استان راه اندازی شود اما به طور حتم شروع کار با تعداد کمتری خواهد بود چراکه راه اندازی این یونیت ها فضا و اعتبارات ویژه ای را نیاز دارد.

وی بیان کرد: یکی از برنامه های ملی درمان در سال جاری برنامه ای است که در چهار محور سکته مغزی، سکته قلبی، دیابت و تصادفات اجرا می شود و با اجرای آن اعتبارات ویژه ای به بیماران دیابتی و تصادفات تعلق خواهد گرفت.

کد خبر 2582675

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =