سایه سنگین اقتصاد دولتی بر بنگاه‌های کوچک و متوسط

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با انتقاد از سایه سنگین اقتصاد دولتی و شبه دولتی بر بنگاه‌های کوچک و متوسط، گفت: دولت باید به مردم به چشم یک دارایی نگاه کند؛ نه اینکه مردم، بدهی دولت باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین شافعی در همایش «همدلی و همزبانی دولت و بخش خصوصی» در تهران گفت: تجربه نشان می‌دهد اتکا به بنگاه‌های دولتی برای ایجاد شغل هرگز نتوانسته جایگاه پایداری در مقابل سرمایه‌گذاری بنگاه‌های خصوصی باشد؛ به این معنی که هیچ دولتی نمی‌تواند بنگاه‌ دولتی را در معرض رقابت واقعی قرار دهد و اقتصاد بسته تحت کنترل دولت که با انواع قوانین ضد و نقیض دست و پنجه نرم می‌کند را رشد دهد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: بخش خصوصی در اقتصادهای غیررقابتی و ناکارآمد از تعامل با دنیا خارج می‌شود و راه موثری برای خروج از رکود و رسیدن به رشد پایدار ندارد، بنابراین در شرایط فعلی که اقتصاد ایران به مفهوم کلمه در دست دولت قرار دارد، برای رسیدن به رشد پایدار باید شرایط گذشته را تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: در این میان نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر بخش خصوصی، کاهش اعتیاد نفتی، تنوع صادرات و افزایش بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی هستیم که همه آنها در اقتصاد مقاومتی مشاهده می‌شود.

به گفته شافعی، اکنون نگاه به بخش خصوصی در حال تغییر است و شاهد تغییر گفتمان به سمت استقبال از سرمایه‌گذاری‌های خصوصی هستیم. به همین دلیل، بخش خصوصی ایران برای ایفای نقش پررنگ‌تر باید ویژگی رقابت‌پذیری را در خود تقویت کرده و البته روابط بین بخش خصوصی و دولت نیز باید اصلاح شود.

وی اظهار داشت: رابطه جنجال‌برانگیز و پرتنشی که در گذشته میان دولت و بخش خصوصی وجود داشته، در حال تغییر است و به نظر می‌رسد در سایه همدلی و همزبانی نیز شرایط بهتری به خود گیرد، ضمن اینکه انتظار از بخش خصوصی افزایش یافته، در حالی که در مسیر توسعه‌یافتگی با چالش‌های زیادی مواجه هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: بخش خصوصی سایه سنگین اقتصاد دولتی و شبه دولتی را در بنگاه‌های کوچک و متوسط خود احساس می‌کند و به نوعی در چنبره خمودگی گذشته قرار دارد که امکان حرکت تند را برای این بخش فراهم نمی‌آورد.

شافعی ادامه داد: نظام حمایت‌‌گرایی سیاسی و فسادی که از گذشته به جا مانده، همچنان وجود دارد و انسجام اجتماعی به دلیل افزایش نابرابری درآمد، مشهود است؛ بنابراین نقش بخش خصوصی هنوز در اقتصاد پررنگ نشده است، ضمن اینکه بین دولت و بخش خصوصی همچنان موانعی وجود دارد.

وی تصریح کرد: باید به دنبال مدل جدیدی برای بهبود نقش‌آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد باشیم، چرا که این بخش به تنهایی نمی‌تواند کار کند و از سوی دیگر، رشد اقتصادی مستلزم سرمایه‌گذاری‌های فعالان اقتصادی است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی باید یک بسیج همگانی ایجاد شود تا رشد و توسعه اقتصادی را بتوان در سایه همدلی و همزبانی دولت و بخش خصوصی محقق کرد.

به اعتقاد شافعی، بخش خصوصی باید احساس نیاز به دولت را کمرنگ کرده و البته دولت هم نگاه خود به مردم را تغییر دهد، چرا که اقتصاد نفتی باعث شده دولت به مردم به عنوان یک بدهی نگاه کند در حالی که مردم دارایی‌های دولت هستند که باید به سمت توانمندسازی آنها پیش رود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شراکت دولت و بخش خصوصی باید شفاف باشد و دولت نباید در دام گروه‌های ذینفع که افکار سیاسی را دنبال می‌کنند، بیفتد.

 

کد خبر 2583179

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =