متاسفانه بهاي لازم به كار كودك داده نمي شود

در كشور ما متاسفانه به كار كودك بهاي لازم داده نمي شود و اين گونه آثار در عرصه تلويزيون همواره از بودجه و امكانات محدودي برخوردار هستند.

امير فيضي كارگردان سري دوم مجموعه تلويزيوني «سرزمين روياها» در گفت و گو با خبرنگار هنري "مهر" ضمن بيان اين مطلب گفت:  كار كودك براي اينكه بتواند ارتباط لازم را با مخاطب خود برقرار كند، بايد  داراي  ويژگي هايي باشد. به اين شكل كه يا قصه بايد در نهايت سادگي ارايه شود و از اين طريق با كودك به يك ارتباط منطقي دست يابد يا به هر حال با توجه به تحولات و جلوه هاي ويژه و فوق العاده در زمينه تصوير به دنياي خيال انگيز كودكان جان بدهد. 
وي خاطر نشان ساخت: در حال حاضر بچه ها مدام در برابر تصويرسازي هاي عجيب و غريبي قرار دارند كه آنها را با دنياهاي ناشناخته بسياري آشنا مي سازد. اين امكانات تا آن اندازه وسيع و نامحدود است كه كارگردان يا نويسنده مي تواند هر آنچه را كه تصور مي كند و به خيال مي آورد  به راحتي تصوير كند. در كشور ما، متاسفانه امكانات اين اجازه را به
 نويسنده يا كارگردان نمي دهد كه قادر به خلق تمام آن چيزهايي باشد كه در ذهن دارد و در فيلمنامه خود وارد مي كند. البته اين مساله به نبود تجهيزات و امكانات لازم برنمي گردد، بلكه مشكل كمبود بودجه اي است كه براي توليد يك اثر در عرصه كودك در اختيار گروه توليد قرار مي گيرد.
فيضي با اشاره به اين مطلب كه كار كودك همواره با بي اهميتي مواجه است، تاكيد كرد:  هميشه با گفتن اينكه: « كار مربوط به كودك است ،ضبط كنيم و برويم»!آثار اين عرصه با سهل انگاري ناخوشايندي
از سوي مديران و دست اندر كاران توليد مواجه مي شود. آنچنانكه معمولا" آثار كودك از كمترين بودجه و امكانات برخوردار مي شوند و اين مساله كارگردان را هميشه با محدوديت و عدم توانايي براي اجراي خواسته هايش در راه اعتلاي و زيبايي اثر مواجه  مي كند. 
وي با اشاره به تمهيداتي كه براي جذاب تر شدن مجموعه تلويزوني «سرزمين روياها» به كار بسته است، گفت: من در اين كار با مشكل عدم توانايي در استفاده از جلوه هاي خاص كامپيوتري مواجه بودم. به همين خاطر،  براي دلپذيزتر شدن كار اقدام به ايجاد دو فضاي متفاوت محل زندگي بچه ها و سرزمين روياها با شخصيت هاي متنوع كردم و محملي براي رفت و آمدهاي مكرر كودكان به اين دو فضا ايجاد نمودم. اين رفت و آمد و تغيير فضاها به گونه اي اعمال شده است كه موجب تنوع بصري و حتي  ذهني در مخاطب شود. همچنين در اين راه، به  استفاده از جلوه هاي ويژه  سر صحنه و  استفاده از كامپيوتر اقدام كردم تا به جذابيت بصري كار بيافزايم. 
فيضي تاكيد كرد: اگر قصه اين اثر خوب و كودكانه باشد، افزودن اين تكنيك ها مي تواند كار را براي بچه ها دلنشين تر كند. چون كودكان و نوجوانان نسبت به پديده هاي خارج از روال عادي زندگي عكس العمل مثبت و خوبي نشان مي دهند
و جذابيت كار برايشان بيشتر مي شود.

کد خبر 26239

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =