صفحه ويژه دفاع مقدس رسالت از نگاه دست اندر كاران آن

گروه دفاع مقدس خبرگزاري "مهر" : مطبوعات هر كشور ارزنده ترين نقش را در حفظ آرمانها و ارزشهاي ملي دارند با توجه به اين مهم، "مهر" محفلي مهيا كرد تا مطبوعات كشور با قلم خود صفحات ويژه دفاع مقدس را معرفي نمايند

معرفي اولين صفحه " شرح عشق "

صفحه " جبهه و جنگ " روزنامه رسالت عمري به درازاي عمر خود روزنامه دارد . همزماني آغاز انتشار اين روزنامه با اوج دفاع مقدس باعث شد تا بخش ويژه‌اي جهت پوشش اخبار جنگ و مطالب مرتبط با آن در روزنامه رسالت تشكيل شود و با تهيه صفحات ويژه و ويژه نامه‌هاي مختلف به ايفاي نقش تبليغي _ اطلاع رساني و روشنگري خود در خصوص اين واقعه مهم از تاريخ كشورمان بپردازد . اين صفحه تحت عناوين و نامهاي مختلف تهيه مي‌شد كه به جاست در همين جا با ذكر خير از تلاشگران اين عرصه در آن روزهاي سخت و پرحادثه يادشان را گرامي و تلاششان را ارج بنهيم . از سال 71 نيز مسئوليت اداره اين صفحه و تدارك و تهيه مطالب آن به اين حقير سپرده شده است . اين صفحه همه هفته روزهاي چهارشنبه منتشر مي‌شود . علاوه بر روند عادي كه دارد به مناسبت ايام ويژه مثل سالگرد حماسه سوم خرداد _ هفته دفاع مقدس _ دهه فجر و . . . نيز اقدام به انتشار سلسله صقحات خاص مي‌نمايد . صفحه شرح عشق در سال 81 در جشنواره مطبوعات و خبرگزاران دفاع مقدس موفق شد رتبه اول را از آن خود نمايد . ضمن آنكه مجموعه گفتگوهاي اينجانب با خانواده معظم 9 شهيد دفاع مقدس كه در اين صفحات به چاپ رسيده بود در سال 80 در قالب كتابي تحت عنوان " اسطوره‌ها " منتشر شد .

 اهداف صفحه " شرح عشق "

به اعتقاد ما , حفظ و سبط ارتباط ميان حماسه سازان دفاع مقدس و خانواده معظم ايشان با نسل جديد و نسلهاي آتي , مناسب‌ ترين راه براي انتقال فرهنگ باورها و ارزشهاي 8 سال دفاع مقدس به آيندگان است . اين ارتباط هم مي‌تواند در شكل نرم افزاري و هم در شكل سخت افزاري برقرار شده وسعت يابد . لذا اقدام به موقع , فراگير , دقيق و از روي مسئوليت و احساس وظيفه در اين باره اولويت اول رسانه‌هاي متعهد مي‌دانم .
تقويت روحيه استقامت _ پايداري _ صبر و باور به توانايي‌هاي خودي يكي ديگر از اهداف ما در اين صفحه است . ما بايد با كشف , تبليغ و ترسيم چهره‌ها و الگو هاي پايداري و رشادت و حماسه و صبر در طول 8 سال دفاع مقدس به نسل جوان امروز و نسلهاي آتي بگوئيم و بياورانيم كه مرداني كه 8 سال حماسه را رقم زدند كساني از جنس خود آنان بودند . پس اينان نيز مي‌توانند تداوم بخش آن الگوها باشند . لذا ست كه گفتگو با يادگاران دفاع مقدس و خانواده‌هاي معظم شهدا را در دستور كار جدي خود قرار داده‌ام .
پاسخگويي به ابهامات _ شبهات و سئوالات مطرح در اذهان در خصوص برهه‌هاي مختلف جنگ تحميلي و تصميمات اتخاذ شده در طي مقاطع مختلف آن يكي ديگر از اهداف ما در صفحه " شرح عشق " است .
معتقدم اگر ما نتوانيم به اين پرسشها پاسخ مستدل منطقي و مستند بدهيم دشمن از اين خلأ استفاده كرده با توسل به شايعه سازي دروغ پراكني و ترديد افكني , در صدد برخواهد آمد تا قداست و عظمت اين پايداري را مخدوش سازد . لذا مواجعه فعال با اين خطر را نيز از جمله وظايف رسانه‌هاي متعهد مي‌دانم .
يكي ديگر از اهداف ما در صفحه شرح عشق تلاش در جهت ثبت و ضبط هر چه بيشتر خاطر است ناگفته‌ها و روايات حماسه سازان دفاع مقدس و خانواده معظم شهيدان است تا بدينوسيله بتوانيم گامي هر چند كوچك در جهت تكميل تاريخ حجيم و پر از درس و نكته دفاع مقدس برداريم و اين خاطرات را از گزند فراموشي و تخريب مصون نگه داريم . اميدوارم كه خداوند متعال عنايت خاص خود را متوجه ما نمايد تا در تحقق اين اهدافمان بتوانيم موفقيت مطلوب را به دست آوريم و گامي عملي و ماندگار در جهت رسالت خود برداريم .

كاستيها و نقائص موجود در صفحات جبهه و جنگ مطبوعات :

واكنش انفقالي در برابر پديده‌ها و نگاه صرفاً تاريخي به دفاع مقدس , مهمترين تهديد در كمين كار كساني است كه در وادي هنر , ادبيات , كتاب و مطبوعات دفاع مقدس فعاليت مي‌كنند . عموم صفحات جبهه و جنگ مطبوعات را كه ملاحظه مي‌كنيم مي‌بينيم كه يك نگاه از موضع گذشته به اين قطعه  مهم دارند . لذاست كه تكيه اصلي شان روي نقل خاطره و درج چند قطعه شعر و احياناً گفتگوهايي با پرسشهاي _ تكراري _ گيشه‌اي قرار گرفته است . در موضوع يابي و كشف و پيگيري سوژه‌هاي مكتوم هم اين صفحات كمتر از حد انتظار ظاهر شده‌اند . صرفاً در سوژه‌هايي خاص محدود مانده كمتر به دنبال آن رفته‌اند كه سوژه يابي بكنند و در اين راستا به اقدامات جستجو گرانه بپردازند . لذا به سوژه‌هاي دم دست قانع شده‌اند . مثلاً ابتكارات و نوآوريهايي كه در عرصه دفاع مقدس در ابعاد تاكتيكهاي مبارزه ابزار و تسليحات و حتي ابتكارات و خلاقيتهايي كه آزادگان عزيز در سالهاي اسارت داشتند كمتر مورد توجه و كنكاش قرار گرفته است . به اعتقاد بنده بُعد علمي و تكنيكي اداره امور جنگ و عمليات مختلف مثل والفجر 8 و كربلاي 5 و . . . از جمله آن نقاطي است كه نيازمند پرداختن بيشتر از سوي رسانه‌ها دارد .

راهكارهاي عملي براي رونق بخشيدن به صفحات دفاع مقدس مطبوعات

براي هرچه پر رونق‌تر ساختن صفحات جبهه و جنگ مطبوعات يك اقدام چند جانبه لازم است . اولين اين اقدامات بايد از سوي نهادهاي مسئول در امر دفاع  مقدس اعم از بنياد شهيد , بنياد جانبازان , بنياد حفظ آثار و نشر ارزشهاي دفاع مقدس , ستاد آزادگان و . . . صورت پذيرد . به نظرم لازم است در هر كدام از اين نهادها و مراكز واحد ويژه‌اي تشكيل شود كه در آن مجموعه‌اي از نويسندگان دفاع مقدس حضور داشته باشند زير نظر و كمك آن مراكز به تهيه مطالب زنده _ توليدي _ پرخواننده _ مفيد و جذاب براي صفحات جبهه و جنگ مطبوعات بپردازد . دغدغه مسئولين اين مراكز بايد فراتر از انعكاس و درج اخبار سازماني‌شان در مطبوعات باشد و به تناسب و خلاقيتي كه دارند به كمك صفحات جبهه و جنگ بيايند و در امر تدارك مطالب مفيد و خوب فعالتر عمل نمايند . همين مراكز لازم است ارتباط خود با مسئولين اين صفحات و نويسندگانشان را تقويت كنند . دوره‌هاي آموزشي و اردوهاي زيارتي از مناطق عملياتي براي آنان تدارك ببينند و نقش فعالتري در تقويت اين صفحات بردارند . حتي به عقيده بنده جاي يك نشريه تخصصي كه امر آموزش و ارتباط مكتوب ميان نويسندگان و مسئولين صفحات جبهه و جنگ مطبوعات را بر عهده بگيرد در اين ميانه خالي است . جاي جلسات نقد و بررسي كارشناسانه صفحات جبهه و جنگ خالي است . جايي كه در آن مسئولين صفحات دفاع مقدس مطبوعات به انتقال مستمر تجربيات خود به يكديگر و به ديگران بپردازند خالي است .. جايي كه در آن موضوعات و سوژه‌ها مورد طرح و پردازش قرار بگيرد خالي است . مراكز مرتبط با امر دفاع مقدس مي‌توانند اين جاهاي خالي را با نقش آفريني فعالتر خود پر كنند . به نظرم لازم است كه براي تربيت نويسندگان دفاع مقدس براي سالهاي آتي فكري اساسي و جدي بشود تا بتوانند ادامه دهنده نسل فعلي فعالان در اين عرصه شوند . اينها افداماتي است كه بايد از سوي دستگاههاي مسئول صورت گيرد . به دليل كوتاهي‌هايي كه در اين زمينه‌ها شده است كه مي‌بينيم مطالب عرضه شده در صفحات دفاع مقدس مطبوعات نتوانسته است با مخطبان جوان و نسل جديد ارتباط مطلوب برقرار نمايد . ابتكار , خلاقيت , نوآوري در جهت ارائه هر چه بهتر و موثرتر مطالب در حداقل سطح خود در مطبوعات ديده مي‌شود و تغيير و تحول شايسته و مورد انتظار در نحوه عرضه و ارائه مطالب و حقائق دفاع مقدس با توجه به تحول و تغييرات صورت گرفته در تركيب جمعيتي كشور ديده نمي‌شود البته بنده منكر نقش دست‌ اندركاران صفحات دفاع مقدس مطبوعات در پديد آمدن چنين وضعيتي نيستم اما معتقدم كه توانايي و تخصص آنان نيز حدي دارد و داشتن انتظاري بيش از توانايي و اختيارشان به دور از منطق است .

سخن آخر

شرايط فرهنگي _ سياسي _ اجتماعي كه جامعه دارد در خود فراگرفته شرايط خاصي است . تلاش دشمنان براي مخدوش ساختن فلسفة آثار و بركات 8 سال دفاع مقدس بي‌ وقفه ادامه دارد . همه آرزو و تلاش دشمنان اين است كه جوانان و نسل جديد و آينده كشورمان را بيگانه با قطعه شكوهمند 8 سال دفاع مقدس تربيت شوند . ضرورت مواجهه فعال با اين توطئه و تلاش دشمنان حضور و فعاليت متعهدانه‌تر دست اندركاران حوزه‌هاي فرهنگي , تبليغي و رسانه‌اي را طلب مي‌نمايد و نويسندگان دفاع مقدس و دست اندركاران امور مطبوعات دفاع مقدس نيز در جرگه كساني قرار دارند كه بايد نسبت به سلامت و آينده فرهنگ و معنويت سلحشوري , حماسه , پايداري نسل 8 سال دفاع مقدس احساس تعهد و تكليف نمايند وتمام همت خود را در اين راستا مصروف دارند .

کد خبر 26771

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =