اتحاديه اروپا در مورد تشكيل يك تيم كنترل براي نوار غزه به منظور كمك به فلسطيني ها چراغ سبز نشان داد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه گاردين، جك استراو وزير امور خارجه انگليس كه كشورش رياست دوره اي اتحاديه اروپا را بر عهده دارد، اظهار داشت : ما با تشكيل يك تيم كنترلي موافقت كرديم كه قرار است از روز پنجشنبه ماموريت خود را آغاز كند

رياست اين تيم بر عهده پيترو پيستولسه (Pietro Pistolese) از ايتاليا خواهد بود كه از روز دوشنبه وارد منطقه شده است.

وي قرار است برخي مشاوره هاي ويژه را به پليس فلسطين در رفح ارائه دهد تا در اجراي توافق نامه با اسراييل در زمينه مرزهاي نوار غزه به آنها كمك كند.

جك استراو گفت: اين راه بسيار مطمئني است تا ما اطمينان داشته باشيم كه غزه به يك زندان تبديل نخواهد شد و روابط اقتصادي و اجتماعي برقرار خواهد بود.

مارك اوته نماينده اتحاديه اروپا در خاورميانه نيز اعلام كرد: اين پيشنهاد اتحاديه اروپا فرصتي را فراهم مي آورد تا نوار غزه به يك منطقه فعال تبديل شود.

اخيرا با حضور ابومازن رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين وديگر مسئولان بلندپايه اين تشكيلات ونيز نماينده اتحاديه اروپا، گذرگاه مرزي رفح با مصر پس از گذشت سه ماه از عقب نشيني رژيم صهيونيستي از منطقه نوار غزه بازگشايي شد.

سولانا ، بازگشايي گذرگاه رفح در مرز با مصر را مورد تقدير قرار داد و آن را گام مهمي به سوي ايجاد يك دولت فلسطيني دانست. 

هماهنگ كننده سياست خارجي اروپا به نظارت اروپايي ها بر تردد فلسطينيان از اين گذرگاه اشاره كرد وگفت : حضور ما در رفح نشانه تعهد ماست. ما در آنجا هستيم زيرا مي خواهيم روند صلح را بازيابي نماييم. در واقع حل موضوع مناقشه هاي اسرائيل و فلسطين مهمترين اولويت اروپا است.

از سوي ديگر، قرار سولانا به منظور تاكيد بر تلاش اتحاديه اروپا در حل بحران خاورميانه راهي فلسطين اشغالي شود.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا همچنين در نظر دارد از نوار غزه نيز ديدار كند . اتحاديه اروپا از مدتها پيش يك هيئت غير نظامي را در اين منطقه مستقر كرده است تا بر تردد فلسطينيان در گذرگاه مرزي رفح نظارت كنند.

کد خبر 268514

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =