طرح "توصيه كودي" بر اساس آزمون خاك از طريق آزمايشگاههاي سيار براي كشاورزان غرب استان تهران به اجرا در آمد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاري مهر از كرج؛ اين طرح با هدف مصرف بهينه كودهاي شيميايي و كاهش مصرف كود و سم ، همچنين تداوم و تقويت كيفي محصول براي كشاورزان به اجرا در آمده است.

بهجت روشن كارشناس تغذيه تحقيقات وزارت جهاد كشاورزي در اين خصوص به خبرنگار اقتصادي مهر در كرج گفت : با اشاره به اهميت خاص كيفيت محصولات در تغذيه افراد جامعه و تاثير بسزاي آن در رشد كودكان ، براي جلوگيري از سوء تغذيه درافراد جامعه بايد به وضعيت كيفيت خاك و ارائه كود و آشنايي كشاورزان با ميزان مصرف كود و مواد شيميايي كوشش شود .

وي اظهارداشت : هنوزتجزيه و تحليل آماري از اين ميزان مصرف كود شيميايي ارائه نشده است ؛ اما مشاهدات آزمايش ها نشان داده است كه كشاورزان از كود فسفات بي رويه استفاده كرده و خاك هاي موجود از لحاظ ميزان آهن وروي ضعيف هستند و اين موضوع بيانگرعدم اطلاع كشاورزان در اين زمينه است .

روشن در ادامه تصريح كرد :فقر بافت خاك هاي كشاورزي از مواد آلي و مصرف بي رويه كودهاي شيميايي مي تواند ضربه اي جبران ناپذير به بخش كشاورزي وارد كند .

وي در خاتمه اظهار اميدواري كرد: گام هاي موثري در خصوص اطلاع رساني دقيق به كشاورزان در خصوص نحوه استفاده ازميزان كود در انواع خاك هاي مختلف آزمايش شده و مديريت صحيح مصرف كود از طريق مسئولان ذيربط ارائه شود .

کد خبر 268551

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =