معاون پژوهشي كارخانه سيمان آبيك از توليد هفت نوع محصول جديد سيمان در پنج سال آينده خبر داد.

مهندس سيف اله گرجي در حاشيه دومين روز سمينار ملي "سيمان از توليد تا مصرف" به خبرنگار اقتصادي مهر در ساوجبلاغ گفت: اين محصولات همگي در كارخانه سيمان آبيك با هدف حفظ سهم هشت درصدي اين كارخانه در توليد سيمان كشور توليد خواهند شد.

گرجي سيمانهاي ميكروسيليس، ضد آب ، 425 ، كلاس 525، بنايي ، جاده سازي و كلاس 625 را هفت محصول جديد سيمان اعلام كرد و افزود : اين محصولات بر حسب نياز به تدريج به بازارهاي كشور عرضه مي شوند.

وي با اشاره به ضرورت توليد محصولات ويژه سيمان در كشور اظهار داشت : هم اكنون بخش عمده اي از سيمان توليدي كشور در امور ساختماني و بنايي استفاده مي شود و براي ساخت بناهاي كليدي مانند سد ، ستونهاي سيماني واقع در دريا و ... سيمان هاي ويژه از خارج وارد مي شوند كه با حركت به سمت توليد سيمان هاي خاص مي توانيم جلوي واردات سيمان به كشور را سد كنيم.

گرجي حجم وارادات 5/1 ميليون تن سيمان را معادل ارزش توليدات يك كارخانه يك ميليون تني دانست و تصريح كرد : تنوع خاكي ، آمايش سرزمين ، قرار داشتن در معرض بلاياي طبيعي و روند رو به توسعه كشور و از همه مهمتر صرفه جويي ارزي ايجاب مي كند كه هر چه سريعتر محصولات مورد نياز بخشهاي مختلف كشور در زمينه سيمان در داخل تامين شوند.

وي ادامه داد : از سوي ديگر سرانه مصرف سيمان در كشورهاي در حال توسعه 500 كيلوگرم است كه اين رقم در ايران در سه دهه از 100 كيلو به 460 كيلوگرم رسيده است و اين امر نيز از مصرف روز افزون سيمان در كشور است.

گرجي با اشاره به تغيير الگوي ساختمان سازي در ايران يادآور شد: از سال 1370 به بعد به دليل احداث كارخانجات توليد سيمان در مناطق محروم رويكرد ساخت وساز در ايران متغير شد و از سوي ديگر ساخت جاده، سد ، تاسيسات آبياري و ... همگي نمايانگر نياز كشور به توليد روز افزون سيمان است.

معاون پژوهشي كارخانه سيمان آبيك گفت:كارخانه سيمان آبيك در توليد محصولات ياد شده ارتقاء كيفيت ، مصرف انرژي كمتر ، كاهش ميزان آلودگي ناشي از توليد سيمان و نيازهاي اساسي كشور را در نظر خواهد داشت.

به گفته گرجي ميزان توليد سيمان در كشور تا سال 1400 به 80 تا 90 ميليون تن در سال خواهد رسيد كه اين ميزان توليد از طريق توسعه كارخانجات موجود يا تاسيس واحدهاي توليدي جديد محقق خواهد شد.

پنجمين سمينار ملي سيمان از توليد تا مصرف با هدف بررسي چالشهاي پيش روي سيمان با حضور 150 كارشناس از سراسر كشور به مدت دو روز در كارخانه سيمان آبيك برگزار شده است.

كارخانه سيمان آبيك در كيلومتر 80 جاده تهران - قزوين بين دو شهرستان نظرآباد و آبيك قرار دارد

کد خبر 272410

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha