تعامل با دانشمندان مايه آباداني ، اصلاح و برقراري نظم است

دهمين جلسه از كارگاههاي تخصصي انديشه شناسي امام علي (ع) با موضوع "نقش علم و علما در جامعه از ديدگاه نهج البلاغه" با هدف آشنايي دانشجويان با ديدگاه و انديشه هاي امام علي (ع) با حضور دانشجويان علاقمند به نهج البلاغه در دانشگاه تربيت معلم كرج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دين و انديشه خبرگزاري مهر از كرج؛ دبير كانون نهج البلاغه درابتداي اين كارگاه به تشريح نقش علم و علما در جامعه از ديدگاه امام علي (ع) در نهج البلاغه پرداخت و گفت : حضرت علي (ع) در نامه 53 به مالك اشتر، گفتگو و بحثهاي  فراوان با دانشمندان و حكيمان را مورد تأكيد قرار داده است و اين تعامل را مايه آباداني و اصلاح شهرها و برقراري نظم و قانون مي داند .

پريسا پرند در ادامه با بيان اينكه مسئوليت علما و دانشمندان از ديدگاه نهج البلاغه عهد و پيماني است كه خداوند از آنان براي آموزش خلق گرفته به تشريح ارزش والاي دانش پرداخت و افزود : امام علي (ع) معتقد است علم و دانش در مقايسه با ثروت والاتر و بهتر است؛ زيراعلم نگهبان انسان است و اين انسان است كه بايد مراقب ثروتش باشد. همچنين مال و ثروت با بخشش كاستي مي گيرد در حاليكه علم با بخشش فزوني مي يابد .

وي ادامه داد: مقام و شخصيتي كه با علم و دانايي به دست آمده نسبت به مقام و شخصيت به دست آمده از مال و ثروت بسيار والاتر و پايدارتر است و به همين دليل عالمان جاودانه مي شوند.

پرند اظهار داشت: امام علي (ع) معتقد است، علم و دانش پناه انسان و برترين شرف انساني است. علم چراغ عقل، بهترين هدايت و راهنمايي ، بزرگترين سرمايه و گنج ، والاترين كاميابي و بالاترين كسب است. از ديدگاه امام علي (ع) علم مركب حلم و بردباري ، ريشه هر كارخيري ، باوركننده معرفت و شناخت ، زيور توانگران ، ثروت فقيران و نيازمندان و تفريگاه اديبان است .

دبير كانون نهج البلاغه در ادامه كارگاه به بيان جايگاه و مقام دانشمندان پرداخت و گفت : دانشمندان تا دنيا برقرار است زنده اند و بعد از مرگ هم گرچه بدنهايشان در زمين پنهان مي شود اما ياد آنها در دلها هميشه زنده است .

اين كارشناس با اشاره به هماهنگي علم و عمل از ديدگاه نهج البلاغه يادآور شد: "علم و عمل پيوندي نزديك دارند و كسي كه دانست بايد به آن عمل كند؛ زيرا علم عمل را فرامي خواند و  اگر پاسخش را داد، مي ماند و گرنه كوچ مي كند".

وي همچنين به بيان ويژگيهاي ارزشمند علم و دانش در نهج البلاغه پرداخت و ادامه داد: امام علي (ع) معتقد است دانش شرافتي است براي انسان و خداوند هر گاه بخواهد بنده اي را خوار كند، دانش را از او دور مي كند و همچنين معتقد است دانش، راه عذر تراشي را بربهانه جويان مي بندد. جوينده علم گرسنه اي است كه هرگز سير نمي شود، علم و حلم  نزد اهل تقوا باهم در آميخته است، نزديكترين مردم به پيامبران، داناترين آنان است. ارزش انسانها به مقدار دانايي و تخصص آنهاست.

پرند با تأكيد به امر پرسش و پرسشگري و همچنين علم بيكران از ديدگاه امام علِي (ع) بيان داشت: امام بارها در جاهاي مختلف خطاب به مردم فرموده است  كه از من بپرسيد قبل از آنكه مرا از دست بدهيد و همچنين پرسيدن براي فهميدن را مورد تأكيد قرار داده و مي فرمايد "نادان آموزش گيرنده همانند داناست" .

كارگاه ياد شده روز گذشته از سوي مركز فعاليت هاي قرآني دانشجويان شعبه جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم در سالن شماره 4 اين دانشگاه برگزار شد.

کد خبر 272415

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha