اكثر بازنشستگان در كمتر از يكسال فوت مي كنند

بررسي ها نشان مي دهد اكثر افراد بازنشسته به دليل فشارهاي روحي و رواني ناشي از مشكلات اقتصادي در كمتر از يكسال فوت مي كنند.

دكتر مجيد ابهري آسيب شناس اجتماعي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري "مهر" افزود: فشارهاي شديد روحي و رواني ناشي از مشكلات مالي باعث مي شود فرد بازنشسته در سالهاي ابتدايي بازنشستگي دچار سكته مغزي يا قلبي شود و اين روند در كشور با توجه به مشكلات مالي ، بسيار مشاهده مي شود.

وي افزود : افرادي كه سالها در جامعه و به مردم خدمت كرده اند يكباره احساس بلاتكليفي و بي ثمر بودن ناشي از خانه نشيني به آنان دست مي دهد و اين امر در نهايت زمينه هاي بروز بيماريهاي جسمي و روحي و حتي ضعف حركتي آنان را فراهم مي كند.

ابهري تصريح كرد : بازنشستگان ساير كشورها مشكلات معيشتي و هزينه هاي بالاي بازنشستگان ايراني را ندارند ، در حالي كه بازنشستگان كشورمان با درآمد ناچيز مجبور به گذران زندگي هستند و اين در حالي است كه از حداقل تسهيلات نيز محروم هستند.

وي افزود : هر ساله ميزان نرخ تورم در جامعه در حال افزايش است و ضرر اين امر بيش از آنكه متوجه شاغلان باشد بازنشستگان را با مشكل مواجه مي كند و اين در حالي است كه با افزايش تورم ، درآمدهاي بازنشستگان تغيير چنداني پيدا نمي كند و آنها مجبورند خود را با اين وضعيت سازگار كنند.

اين متخصص علوم رفتاري گفت: گرچه مرگ و مير بازنشستگان و سالمندان متوجه تمامي كشورها است اما بايد گفت در برخي كشورها بازنشستگان به دليل وضع مالي مناسب و توجه ويژه دولت به آنان اميد به زندگي و طول عمر بالا دارند.

کد خبر 272561

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha