سي و هفتمين شماره قبسات منتشر شد

از سوي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي سي و هفتمين شماره فصلنامه قبسات ويژه مباحث پلوراليسم ديني در 215 صفحه منتشر شد.

خبرگزاري "مهر" - گروه دين و انديشه : فصلنامه قبسات كه به صاحب امتيازي و مدير مسئولي حجت الاسلام علي اكبر رشاد و با سردبيري محمد محمد رضايي منتشر مي شود در اين شماره از فصلنامه به مباحث پلوراليسم ديني پرداخته است.

در اولين مقاله كه تاليف آيت الله جعفر سبحاني است مولف به موضوع خاتميت و مرجعيت علمي امامان معصوم پرداخته است. مولف در اين مقاله در ابتدا به سرچشمه علوم امامان معصوم اشاره كرده كه عبارتند از: نقل از رسول خدا(ص)، نقل از نهج البلاغه، استنباط از كتاب و سنت و الهام الهي. سپس مطرح شده است كه قرآن و روايات بر اين نكته تاكيد دارند كه ممكن است افرادي از علم لدني عصمت برخوردار باشند و سخنان آنان بر ديگران حجت داشته باشد ولي نبي نباشند بنابراين هچ ناسازگاري بين خاتميت و مرجعيت علمي و سياسي ائمه وجود ندارد.

عنوان مقاله بعدي اين شماره مباحثه با جان هيك است. در بهمن ماه سال گذشته پروفسور جام هيك در جمع اعضاي هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي حضور به هم رساند. در اين نشست طي بحثي فشرده به نقد اجمالي نظريه پلوراليسم ديني پرداخت. سپس جان هيك ضمن پاسخگويي به برخي از نقدها مقاله اي را با عنوان پلوراليسم ديني و اسلام قرائت كرد. در اين مقاله ابتدا متن سخنراني حجت الاسلام رشاد و سپس متن مقاله جان هيك با ترجمه محمد محمد رضايي منتشرشده است.

يكي ديگر از مقالات اين شماره با عنوان پلوراليسم ديني : نقد، راه حل است. اين مقاله بر آن است تا يكي از مسائل مهم در عرصه دين پژوهي و فلسفه دين، يعني پلوراليسم ديني را نقد و بررسي كند. پلراليسم ديني، بر آن است كه همه اديان، حداقل الهي، حقانيت و نجات بخشي يكساني دارند.

مقاله رضا اكبري با عنوان "نظريه كثرت گرايانه جان هيك در بوته نقد" عنوان يكي ديگر از مقالات اين شماره است. نظريه جان هيك در باب تعدد اديان، نظريه كثرت گرايانه وجود شناختي است كه بر اساس آن همه اديان، راه هايي معتبر براي رسيدن انسان به حقيقت في نفسه هستند. اما به نظر مي رسد كه هيك در ارائه نظريه خود در معتبر بودن تمام اديان براي اتصال با حقيقت في نفسه، گرفتار اشتباه مقولي است.

از ديگر مقالات اين شماره فصلنامه قبسات مي توان به اين عناوين اشاره كرد: وحدت متعالي اديان، بررسي پلوراليسم اجتماعي جان هيك از ديدگاه امام خميني، فرايند ظهور و بسط نظريه پلوراليستي جان هيك و تهافت هاي آن، نقد مدعيات قرآني پلوراليسم ديني، تنوع كثرت گرايي، دفاعيه اي معرفت شناختي از انحصار گرايي ديني، ضرورت وحدت نفس فاعل شناسا در فلسفه نقادي كانت.   

کد خبر 272910

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =