راههاي مختلف براي گفتگوي سازنده اديان بايد تجربه شود // فعاليت يك دستگاه مشخص گفتگوي اديان را مؤثرتر مي كند

حجت الاسلام دارايي گفت: نتايج فعاليتهايي كه تاكنون در راستاي گفتگوي اديان انجام شده مطلوب است اما براي نتيجه گيري بيشتر مي بايست تنها به برگزاري نشست و كنفرانس اكتفا نكرده و راه هاي ديگري را نيز تجربه كرد تا به عنوان مكمل فعاليتهاي فعلي زمينه تحقق برنامه هاي ارزشمند و از پيش تعيين شده، فراهم شود.

حجت الاسلام دارايي مدير كل امور اجتماعي ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در گفتگو با خبرنگار گروه دين و انديشه"مهر" فعاليتهاي انجام شده در راستاي گسترش و تعميق گفتگوي اديان را مطلوب ارزيابي كرد و گفت: به نظر مي رسد با توجه به قابليتها و توانمندي هاي موجود، امكان فعاليتهاي بهتر و سازنده تر نيز وجود دارد .

وي با تأكيد بر اينكه علاوه بر فعاليتهايي كه در قالب نشست و كنفرانس انجام مي شود، راه هاي ديگر را نيز مي بايست امتحان كرد، افزود: بايد با برنامه ريزي هاي كارشناسي شده و دقيق، زمينه تجربه ديگر اقدامات نيز فراهم شود تا به عنوان مكمل فعاليتهاي فعلي، زمينه تحقق برنامه هاي ارزشمند و از پيش تعيين شده، فراهم شود .

حجت الاسلام دارايي گفتگوي بين اديان را راهكاري براي رفع نزاعها اعلام كرد و يادآور شد: اين گفتگوها در زدودن برداشتهاي يكطرفه و ناحق كه اغلب از سوي طرفين صورت مي گيرد، بسيار مؤثر خواهد بود .

وي گفت: از طريق گفتگو مي توان به اشتراكات بي شمار اديان پي برد و در اين راه بسياري از حقايق روشن و شفاف مي شود .

حجت الاسلام دارايي با اعلام اينكه هدف از گفتگوي اديان رسيدن به نقاط مشترك در عقايد و باورها است، افزود: تفاوتهايي وجود دارد اما بي ترديد اشتراكات اديان بيش از آن است كه بتوان بر اختلافهاي جزئي تكيه كرد .

وي تصريح كرد: بايد اشتراكات را يافت و بر روي آنها تأكيد كرد، اين امر به همزيستي مسالمت آميز كمك خواهد كرد، اختلافهاي جزئي نمي تواند عاملي براي نزاع باشد .

حجت الاسلام دارايي وجود دستگاهي مشخص براي ساماندهي و سازماندهي فعاليتهاي مرتبط با گفتگوي اديان را در پيشبرد اهداف ارزشمند اين اقدامات و نتيجه بخش تر كردن آنها بسيار مؤثر عنوان كرد .

کد خبر 273559

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =