وضعيت موسيقي در كشور مبهم است

اصولا وضعيت موسيقي در كشور ما مبهم است و در اين ميان لبه تيغ اغلب نقدها به سمت موسيقي پاپ است.

به گزارش خبرنگار موسيقي "مهر"، امروز در نشست خبري بخش نظري بيست و يكمين جشنواره موسيقي فجر، دكتر محمد سرير مسئول بخش موسيقي روز (موسيقي پاپ) كه براي اولين بار در جشنواره موسيقي فجر گنجانده شده است، در مورد اين بخش گفت: "منظور ما از موسيقي پاپ موسيقي محبوب است، حالا اين محبوبيت مي‌تواند در انواع و اقسام موسيقي‌هاي رايج در كشور باشد."

وي خاطرنشان كرد: "موسيقي پاپ طيف وسيعي از موسيقي را دربر مي‌گيرد، از موسيقي‌هايي كه در كوچه و بازار هستند و همچنين تمام موسيقي‌هايي كه از قديم مانده‌اند مانند تصانيف. حتي ما در بخش موسيقي سنتي هم ترانه‌هاي محبوبي داريم كه مي‌توانيم از آنها نيز با عنوان موسيقي روز ياد كنيم. گرچه اين موسيقي‌ها بي‌قاعده هستند، اما بي‌شك جذابيت‌هاي خاص خود را دارند."

 


سرير افزود: "ما مي‌خواهيم دريچه‌هاي تازه‌اي باز كنيم و آنچه براي ما اهميت دارد معرفي يك فضاي تازه به جشنواره موسيقي فجر است. فضاي موسيقي ما متاسفانه هنوز نتوانسته وضعيت مبهم موسيقي را روشن كند و موسيقي به درستي اوضاعش مشخص نيست. اين مساله دامنگير همه انواع موسيقي‌ها در كشور ماست."

وي در ادامه به نبود نقد موسيقي در كشور اشاره كرد و گفت: "اينطور نيست كه جوانان ما متوجه نباشند كه چه نوع موسيقي گوش مي‌دهند. اتفاقا اين نسل بسيار باشعور است و از گذشتگان هم خيلي جلوتر. فهم و دركش هم با ما قابل مقايسه نيست، ما نبايد براي اختلاف سليقه با آنها خواسته‌هايشان را زير سوال ببريم. بايد زوايايي را پيدا كرد تا بتوان در آن مباحث زيبايي‌شناسي را مطرح كنيم. آسيب‌شناسي اين موسيقي را كه به نوعي رايج‌ترين موسيقي مملكت ماست بايد بررسي كرد."

به گزارش "مهر"، وي در ادامه در مورد برنامه‌هاي اين بخش گفت: "در روزهاي مختلف مباحث زيادي را با حضور جواناني كه در اين عرصه در بخش‌هاي آهنگسازي، نوازندگي، خوانندگي و ... هستند دنبال مي‌كنيم. در روز دوم اين جشنواره بحثي را با عنوان "جوان و موسيقي روز، جاذبه‌ها و آسيب‌ها" مطرح مي‌كنيم. مي‌خواهيم در اين نشست‌ها ابهاماتي را برطرف كنيم، اينكه چرا تا اين حد برخي ناراحتند؟ چرا مي‌گويند اين موسيقي آسيب مي‌رساند؟ نقش كلام در اين موسيقي چقدر پررنگ است؟"

سرير خاطرنشان كرد: "در روزهاي بعد نيز مباحثي را با حضور مسئولين بخش‌هاي مختلف موسيقي پاپ مطرح مي‌كنيم. بخشي از اين اطلاعات كه در اين نشست‌ها به دست مي‌آيد به اطلاعات فرهنگ و جامعه كنوني ما برمي‌گردد. ببينيد موسيقي كه مصرفي است، محصول يك جامعه مصرفي است و ما نمي‌توانيم آن را محكوم كنيم."

به گزارش "مهر"، وي در بخش ديگر صحبت‌هايش گفت: "موسيقي روز موسيقي است كه داراي تاريخ مصرف است. در واقع انعكاس نزديكي است از شرايط يك دوره خاص. در اين دوره خاص بيشتر به اين نوع موسيقي توجه مي‌شود. در كشور ما موسيقي آوازي كه به نوعي در محدوده همين موسيقي روز مي‌گنجد، بسيار قديمي است و سابقه‌اي بيشتر از دو هزار سال دارد. تا امروز نيز اين موسيقي توانسته بخش عمده‌اي از موسيقي ايران را به خود اختصاص دهد. پس نتيجه مي‌گيريم كه انواع و اقسام موسيقي در حيطه موسيقي روز مي‌گنجد اما عيارشان فرق مي‌كند. ما مي‌توانيم موسيقي خوب را با كلام نازل استفاده كنيم و برعكس."

سرير در پايان با اشاره به برپايي جلساتي با موضوعاتي نظير "تحول موسيقي روز" و "چشم‌انداز آينده" خاطرنشان كرد: "ما مي‌خواهيم مبحث انتقاد را با رويكرد بررسي انواع و اقسام موسيقي روز آغاز كنيم و اين روند را از جشنواره جوان شروع كرديم و تا فجر ادامه مي‌دهيم."

کد خبر 273588

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 9 =