در راهبرد هسته اي نوع تعامل ما شفاف سازي و تاكيد بر حق قطعي و قانوني ملت است

منوچهر متكي در نشست مشترك مجلس ودولت با تاكيد براولويت روابط با كشورهاي اسلامي تاكيد كرد: در راهبرد هسته اي نوع تعامل ما، شفاف سازي و تاكيد بر حق قطعي و قانوني ملت و هم منوط نكردن به اذن ديگران از بحث هايي است كه در دولت انجام شده است.

به گزارش خبرنگار پارلماني "مهر"، منوچهر متكي درنشست مشترك مجلس ودولت گفت: در بودجه امسال، تاثير متقابل روابط سياسي، فرهنگي و اقتصادي به عنوان يك استراتژي تعريف شده و در ديدار هيات دولت و مقام معظم رهبري، ايشان و احمدي نژاد بر تاثير متقابل اين روابط تاكيد داشتند كه در دولت به صورت برنامه نهادينه شده است.

متكي كه در نشست مشترك دولت و مجلس سخن مي گفت تصريح كرد: محيط هاي هدف در سياست خارجي در دولت هاي جديد اينگونه شكل گرفته كه نخست همسايگان با توجه ملاقات ها و ديدارها مد نظر قرار گرفته اند .

وي با بيان اينكه روابط همسايگان بسيار مهم است، اظهار داشت: درهمه ابعاد در روابط مرزي ، سياسي، اقتصادي، دفاعي و امنيتي با همين نگاه كميسيون مشترك با اين كشورها دردولت طراحي شده است تا بتوانيم ضمن آن به تهديدزدايي از مرزها اقدام كنيم.

متكي گفت : خط لوله و معاوضه نفت براي همسايگان به طور جدي در دولت پيش بيني شده است و راه هاي ترانزيتي براي اينكه كريدورهاي شمال و جنوب و شرق و غرب تسهيل شود، جمهوري اسلامي در آن سرمايه گذاري مي كند.

وي گسترش مبادلات مرزي را از برنامه هاي ديگر براي رابطه با همسايگان دانست و گفت: با توجه به سفر اخير به پاكستان و تاكيد بر گذرگاههاي جديد مرزي، ارتباطات خود را افزايش خواهيم داد.

متكي تاكيد كرد : حمايت ايران براي دولت سازي و نهادسازي در عراق و افغانستان منجر به انتخابات در اين كشورها شد و اميد است مردم آنان سرنوشت خود را به دست گيرند.

وزير امور خارجه گردشگري، تسهيل در دادن رواديد را از ديگر برنامه هاي دولت دانست و ادامه داد: همكاري دفاعي با برخي كشورها برداشت هاي خوبي داشته است.

وزير امور خارجه گفت: روابط با كشورهاي اسلامي مورد تاكيد ويژه دولت است كه در اين حوزه با كشورهاي موثر و نيازمند و متوسط رابطه برقرار خواهد شد.

متكي با اشاره به مباحث مهمي كه در كنفرانس سران اسلامي عنوان شده است، اظهار داشت: كرسي در شوراي امنيت، تهديد هر كشور اسلامي و كمك هاي توسعه اي براي اعتبار خريد از ايران ، جزو برنامه هاي مهم دولت به شمار مي رود.

وي سپس افزود: نوع تعامل با غرب بخشي است كه با يك نگاه جدي جديد طراحي شده و تاكيد ويژه بر آن است. بحث اسرائيل و خاورميانه و ابتكارات ايران بدور از سر و صداهاي غرب موضوعي است كه به آن پرداخته شده است.

منوچهر متكي در خاتمه اظهار داشت: در راهبرد هسته اي نوع تعامل ما، شفاف سازي و تاكيد بر حق قطعي و قانوني ملت و هم منوط نكردن به اذن ديگران از بحث هايي است كه در دولت انجام شده است.

کد خبر 273813

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =