مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور:

رشد اقتصادی با خام فروشی امکان پذیر نیست

شناسهٔ خبر: 2762811 -
شاهرود – مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ضمن تاکید بر اینکه با خام فروشی نمی‎توان به رشد اقتصادی رسید گفت: مشکل اشتغال را بدون توجه به نقش شرکت‌های دانش بنیان نمی‌توان حل کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حسین صادقی بعد از ظهر پنج شنبه در همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با برخورداری از صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در محل پارک علم و فناوری استان سمنان  در شاهرود، ضمن بیان این‌که کشورهای اروپایی کارخانه‌های خود را که از تکنولوژی بالا برخوردار نیستند به خارج از کشور منتقل می کنند، افزود: این کشورها به دنبال اقتصاد مبتنی بر دانش رفته‌اند، چرا که تکنولوژی و دانش را بخشی از سرمایه خود می‌دانند.

وی ضمن تاکید بر اینکه با خام فروشی نمی‌توان به رشد اقتصادی رسید گفت: مشکل اشتغال جوانان بالاخص قشر تحصیل کرده را بدون توجه به نقش شرکت‌های دانش بنیان نمی‌توان حل کرد.

دانشگاه‌ها باید در خط مقدم تولید تکنولوژی باشند

این مقام مسئول همچنین با طرح این پرسش که «فناوری کجا باید تولید شود؟» گفت: دانشگاه‌ها باید در خط مقدم تولید تکنولوژی و تبدیل علم به ثروت قرار گیرند، چرا که این کار هم ارزش افزوده بالایی ایجاد کرده و هم برای قشر تحصیل کرده اشتغال به وجود می آورد.

صادقی افزود: دانشگاه‌ها باید مسیر خود را عوض کرده و اثربخشی خود را در اقتصاد افزایش دهند.

وی دانشگاه استنفرد را نمونه‌‌ بارزی از دانشگاه‌های پیشرو در تولید علم و ثروت ذکر کرد و با بیان اینکه در این دانشگاه یک هزار و ۴۰۰ شرکت وجود دارد گفت: این دانشگاه در ۲۰۰ شرکت سهام دارد که ۶۰ درصد بودجه دانشگاه را همین شرکتها تامین می‌کنند.

به گفته صادقی، ۲۰ درصد بقیه بودجه دانشگاه استنفرد از طریق دریافت شهریه و ۲۰ درصد باقیمانده از طریق وقف و سایر منابع تامین می‌شود.

دکتر محمد حسین صادقی مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور

دانشگاه ها نمی توانند متکی بر بودجه نفت باشند

مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور با اشاره به عملکرد فعلی دانشگاه‌ها در کشور همچنین با طرح این سوال که پژوهش‌ها و مقاله‌شماری چه دردی از مشکلات جامعه را حل کرده است؟ آیا اشتغال‌زایی ایجاد کرده است؟ افزود: اگر دانشگاه‌ها می‌خواهند در این جامعه دوام بیاورند راهی جز تحول ندارند و نمی‌توانند متکی بر بودجه نفت باشند.

صادقی همچنین خاطرنشان کرد: این‌گونه تربیت قشر تحصیل کرده جز متوقع کردن آن‌ها حاصل دیگری ندارد و این در حالی است که حتی در کشوری مثل هند از دبیرستان تربیت دانش‌آموزان را برای اشتغال‌زایی و کارآفرینی آغاز می‌کنند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم ۱۰ درصد دانشگاهیان نسبت به ثبت شرکت دانش‌بنیان اقدام کنند تصریح کرد: منظور این نیست که خود اساتید شرکت‌داری کنند، بلکه دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان می‌توانند این کار را انجام داده و اساتید نیز در کنار وارد کردن علم به شرکت، سهامدار باشند.

صندوق نوآوری و شکوفایی کاملا خصوصی است

این پژوهشگر، سال ۱۳۹۲ را سال آغاز فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی ذکر کرد و افزود: این صندوق کاملا خصوصی است و  با سرمایه اولیه ۳۰ هزار میلیارد شکل گرفته است که طی سه سال از محل این صندوق یا حساب ذخیره ارزی تامین می‌شود.

صادقی افزود: پس از گذشت سه سال از تاسیس صندوق نیز هرساله نیم درصد از بودجه عمومی کشور برای کمک به صندوق اختصاص خواهد یافت.

وی هدف از تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی را کمک به تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان و فناوری محور ذکر کرد و افزود: این صندوق برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان سقفی تایین نکرده است و شرکت‌ها نگران تامین مالی طرح خود نباشند.

دکتر سید محمد اسماعیل جلالی رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان

پرداخت ۳ ممیلیارد ریال تسهیلات برای تجاری‌سازی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان

رئیس پارک علم و فناوری استان سمنان و رئیس هیئت مدیره صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان حوزه فعالیت صندوق پژوهش و فناوری را استان‌های سمنان، گلستان، مازندران و گیلان عنوان کردند و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیانی که برای تجاری‌سازی محصول خود به تسهیلات تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان نیاز دارند، بهتر است از طریق صندوق پژوهش و فناوری این استان اقدام کنند.

دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی، تاکید کرد: اما شرکت‌های دانش‌بنیانی که تسهیلات بیشتری نیاز دارند می‌توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

وی به تعداد شرکت‌های تایید صلاحیت شده توسط کارگزاری «کارگروه تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در پارک علم و فناوری استان سمنان را ۹۶ شرکت عنوان کرد و اضافه کرد: ۵۷ شرکت از این تعداد در استان قرار دارند که تنها ۱۰ شرکت از این تعداد درخواست دریافت تسهیلات از صندوق پژوهش و فناوری استان را ارایه داده‌اند.

در پایان همایش اعضای هیئت علمی و مدیران دانشگاه‌های مطرح استان سمنان، مدیران شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری، اعضای اتاق بازرگانی و مدیران و صاحبان صنایع کوچک و بزرگ استان پرسش‌های خود را از مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان مطرح کردند.

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با برخورداری از صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور مهندس مرتضی رحیمی (مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان) اعضای هیئت علمی و مدیران دانشگاه‌های مطرح استان، مدیران شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری، اعضای اتاق بازرگانی و مدیران و صاحبان صنایع کوچک و بزرگ استان در شاهرود برگزار شد.

x

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
7 + 8 =