بهره گیری ابزاری و تشریفاتی از قران جامعه را از کمال دور می کند

مشهد-عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موسیقی، حجاب و زیارت به خط قرمزهای ما در دینداری جامعه امروز تبدیل شده در حالی که با بطن آیات و روایات بیگانه شده ایم و این نگرش جامعه را از کمال دور می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن رحیم پور ازغدی ظهر جمعه در همایش ملی تکریم خادمان طرح تلاوت نور در محل سالن همایش های هلال احمر، اظهار کرد: سوالی که باید بعد از گذشت ۳۶ سال از انقلاب اسلامی از خود بپرسیم آنست که در جامعه ای که قرآن در همه خانه هایش یافت می شود با جامعه ای که فاقد این کتاب آسمانی است چه تفاوتی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برکات ظاهری قرآن همچون شفای بیماران و رفع مشکلات گرفتاران همه از برکات جانبی قرآن است اما باید گفت که هدف نزول قرآن این قبیل مسائل نبوده است.

برخورد ابزاری با قرآن

وی ادامه داد: متاسفانه قرآن در زندگی های امروزی تبدیل به تشریفات و بازیچه دست مردم شده است و بیشتر مردم برخوردی ابزاری با قرآن دارند.

رحیم پور ازغدی با اشاره به آیه «هدی للناس» هدف از نزول قرآن را هدایت کل بشریت دانست و افزود: قرآن شفا دهنده بیماری های روحی و اخلاقی مردم است اما متاسفانه این اثرگذاری قرآن در زندگی های روزمره کم رنگ شده است و همانطور که دیگر ادیان با کتاب های آسمانی شان برخورد می کنند ما نیز با کتاب آسمانی مان برخورد می کنیم.

وی گفت: قرآن کتاب عقلانیت است اما کمتر کار محاسبات عقلانی در دنیا صورت می گیرد و با اینکه در همه خانه ها وجود دارد اما این همه خشونت و آمار بالای طلاق نشان دهنده بی توجهی به قرآن در جامعه است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: مهدویت و انتظار وعده پیروزی عدالت، اخلاق و توحید در سراسر جهان است و این پیروزی بدون تلاش و فداکاری به دست نمی آید اما متاسفانه مسئله مهدویت را تبدیل به یک امر منفی و خسته کننده در جامعه کرده ایم و منتظریم که امام زمان(ع) هر گاه خودشان ظهور کردند نسبت به اصلاح جامعه اقدام کنند و گاه حتی از امام عصر طلبکار هم هستیم که چرا ظهور نمی کنند و این اوج بی ادبی نسبت به ساحت امام عصر است.

توسل و زیارت تبدیل به یک امر ظاهری و باطل شده است

وی تصریح کرد: متاسفانه زیارت ائمه اطهار(ع) را تبدیل به امری باطل کرده ایم که تنها جسممان در آن مکان قرار می گیرد و از حضور قلبی که مقدمه زیارت است هیچ خبری نیست و باید گفت که زیارت هدف نیست و وسیله ای برای قرب الی الله است.

وی تاکید کرد: وقتی زیارت وسیله نشد تبدیل به یک امر باطل می شود و این مسئله تنها در بین تشیع و دین اسلام رخ نمی دهد بلکه همه ادیان گرفتار چنین ظواهر دینی هستند.

رحیم پور ازغدی ادامه داد: باید بین توسل اسلام و توسل شیعی با توسل در ادیان دیگر تفاوتی وجود داشته باشد که امروزه همه توسل هایمان امری ظاهری شده است.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد با تز روشنفکری اصل دین را زیر سوال می برند، گفت: این افراد همان اهداف سکولاریزم را دنبال می کنند با سکولاریزم متداول یعنی سکولاریزم انگلیسی با پنبه سر می برد و دین را امری مقدس می داند که نباید در عرصه زندگی ورود پیدا کند و وارد حکومت و سیاست نشود.

وی با بیان اینکه در برخورد با دین همه چیز را در ابراز محبت خلاصه کرده ایم و ابراز محبت به دین تنها شروع حرکت دینداری است افزود: امام علی(ع) در وصعیت خود فرموده اند که مراقب باشید غیر شما از شما در عمل به قرآن سبقت نگیرند اما امروز شاهد آنیم که بعضی از جوامع غیرمذهبی و بی دین به بسیاری از مفاهیم قرآنی عمل می کنند و در بازارهایشان دروغ مشاهده نمی شود و با این اقدام نتیجه عمل خود را در دنیا می بینند و حال آنکه ما عامل به دستورات قرآن نیستیم و نتیجه عمل خود را نه تنها در دنیا بلکه در آخرت نیز چیزی جز خسران نصیب ما نمی شود.

موسیقی، حجاب و زیارت خط قرمزهای دینداران

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه موسیقی، حجاب و زیارت سه مقوله و خط قرمز ما در امر دینداری در جامعه شناخته شده اند در حالی که با بطن آیات و روایات بیگانه ایم، بیان کرد: در حال حاضر تشیع ما با آن تشیعی که در ائمه اطهار(ع) در روایات به آن اشاره کرده اند، متفاوت است و خود را سرگرم حواشی قرآن و آیات و روایات کرده ایم.

وی تقوا، فداکاری و ایثار در راه خداوند را هزینه های دینداری برشمرد و افزود: همه ما بخش سخت قرآن را کنار گذاشته ایم و تنها بخش آسان و راحت آن که حفظ و قرائت آن است بسنده کرده ایم و اگر این قبیل اقدامات مقدمه ای برای اصل قرآن نباشد، بی ارزش و پوچ است.

وی با بیان اینکه مباحث و عرصه های قرآنی را می توان به دو شیوه مذهبی و غیرمذهبی تفسیر  کرد، گفت: در شیوه مذهبی تفسیر از دین و قرآن توجه به ظاهر قرآن است که افراد برای کسب ثواب قرآن را حفظ کنند یا گوش فرا دهند البته باید گفت که این مسئله امر ناپسندی نیست اما هدف از نزول قرآن نیز نیست.

روشنفکری به دنبال حذف معارف اصیل قرآن در جامعه است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در روش غیر مذهبی نیز که تحت عنوان روشنفکری و نواندیشی برای حذف قرآن در جامعه است اینگونه بیان می کند که نباید بعد از گذشته ۱۴۰۰ سال از اسلام تنها به نص صریح آیات قران اکتفا کرد و باید آیات را متناسب با شرایط روز تفسیر کرد که این شیوه، شیوه ای کاملا نادرست است.

رحیم پور ازغدی با اشاره به اینکه اگر آیات قرآن را با شاخص های زندگی امروزی مقایسه کنیم خواهیم دانست که قرآن به بازی گرفته شده است و اذعان کرد: شفاعت ابزاری است برای تلاش هر چه بیشتر ما در کاستن گناهانمان و در این راه نباید ناامید شد.

وی ادامه داد: روش غیر مذهبی مواجه با قرآن، بسیاری از اصول دین همچون بهشت و جهنم و بسیاری از احکام که در قرآن بیان شده است را زیر سوال می برند و معتقدند که برخورد سنتی با قرآن، این کتاب مقدس را دچار رکود و عدم پویایی می کند و در واقع وفاداری به نص قرآن را باعث عقیم شدن پویایی قرآن می دانند.

وی تاکید کرد: در پاسخ به این شبهه برخورد با قرآن باید گفت قوانین قرآن برای زمان خاصی اختصاص ندارد و قرآن هم به امور ثابت و هم به امور غیرثابت دنیا توجه دارد و برای نمونه در جایی از قرآن که می فرماید برای افزایش روزی باید شکرگزار عقلی، قلبی و عملی نعمت های خداوند بود، این مسئله چگونه غیرپویا است و اختصاص به دوران های گذشته دارد.

کد خبر 2763315

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =