امام خمینی(ره) رؤیای پیامبران و امامان در تاریخ را تحقق بخشید

محمدباقر صدر می گوید: امام خمینی (ره) رؤیای پیامبران و امامان در تاریخ را محقق کرده است. اگر امام به من امر کند در روستایی ساکن شوم و در آنجا به اسلام خدمت کنم، هرگز در آن تردیدی نمی کنم.

خبرگزاری مهر _ گروه دین و اندیشه: شهید آیت الله سید محمد باقر صدر (ره) از مراجع بزرگ عراق بود که به همراه خواهرش (بنت الهدی صدر) توسط رژیم صدام به شهادت رسید. امام خمینی (ره) از آیت الله شهید صدر (ره) به عنوان «مغز متفکر اسلامی» یاد می‌کند و می‌فرمایند «امید این بود که اسلام از او بهره برداری‌های زیادتری بکند و من امیدوارم که کتاب‌های این مرد بزرگ مورد مطالعه مسلمین قرار بگیرد»(صحیفه امام ج ۱۴ ص ۲۸۰)

در ادامه ترجمه برخی سخنان آیت الله شهید سیدمحمدباقر صدر(ره) در مورد شخصیت امام خمینی(ره) به نقل از کتاب «الکلمات القصار للشهید السید محمد باقر الصدر» می‌آید:

- حضرت آیت‌الله العظمی امامِ مجاهد سید خمینی(دام ظله)، به تلگرافتان که در آن پدرانه جویای حال من شده بودید گوش سپردم ولی من از آنجاکه جواب دادن به تلگراف برایم مقدور نشده است ـ چرا که من در گوشه منزل زندانی هستم و نه می‌توانم کسی را ببینم و نه کسی می‌تواند مرا ملاقات کند- کاری از دستم برنمی‌آید جز اینکه از خداوند متعال بخواهم که سایه شما این پرچم اسلام را پایدار دارد و دین یگانه را با مرجعیت و رهبری شما حفظ کند.

- از خداوند متعال طلب می‌کنم از ما این سختی کشیدن در راهش را قبول کند و ما را موفق به پاسداری از عقیده امت عظیم اسلامی بنماید. برای زندگی هر انسانی قیمتی نیست مگر به اندازه آنچه که از وجود و زندگی و فکرش به امت خود عطا می‌کند و شما به مسلمانان از وجود و زندگی و فکر خود چیزی بخشیدید که در وسعت تاریخ سایه‌گستر و نمونه عظیمی برای تمامی مجاهدان خواهد بود، و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

- بر شما واجب است که با من ـ و هر مرجعیتی ـ به صورت عاطفی و شخصی رفتار نکنید و وابستگی خودتان به من را حجابی برای این واقعیت قرار ندهید؛ بلکه بایستی معیار مصلحت اسلام باشد، پس هر مرجع دیگری که توانست اسلام را یاری کند و اهدافش را محقق کند باید در کنار او ایستادگی کنید و از او دفاع کنید و در او ذوب شوید پس اگر مرجعیت امام خمینی(ره) این مسئله را محقق کرد جایز نیست دل‌بستگی‌تان به من مانع از ذوب شدن در مرجعیت ایشان شود.

- روشن است که مرجعیت امام خمینی که امروزه اهداف اسلام را در ایران مجسم کرده است؛ گردآمدن پیرامونش و خالص شدن برایش و حمایت از او را ناگزیر کرده است و گریزی از ذوب شدن در وجود عظیم او نیست به‌قدری که او در هدف عظیمش ذوب شده است...

- اگر امام خمینی به من امر کند در روستایی از روستاهای ایران ساکن شوم و در آنجا به اسلام خدمت کنم، هرگز در آن تردیدی نمی‌کنم. امام خمینی آنچه برای تحققش تلاش می‌کردم را محقق ساخته است...

- من امروز خوشحالم چراکه با مرجعی رسمی دیدار کردم که مرجعیت واقعی را به فعلیت رسانده بود او از بزرگ‌ترین مراجع اسلام است که متعرض طرح فکر حکومت اسلامی شده است درحالی‌که ولایت‌فقیه در این طرح روشن و دقیق جای گرفته است.

- امام خمینی برای آزاد کردن اسلام از حصار، فقط بر قدرت برتر اسلام و روحیه قهرمانی ملت ایران استدلال نکرد بلکه همچنین بر عمق جنایاتی همه کسانی استدلال کرد که در حصر اسلام می‌کوشیدند و برای خشکاندن انرژی عظیم و سازنده اسلام و دور کردن آن از فرصت ساخت تمدن برای این امت، مدام مرتکب آن جنایات می‌شدند.

- در تاریخ می‌شنویم چگونه ایمان بر شمشیر پیروز می‌گردد و از روی غیب به این مسئله ایمان داریم ولی امروز امام خمینی (ره) این مسئله را مجسّم کرد.

- اکنون خبری به من رسید که آخرین سنگر از سنگرهای طاغوت با دست‌های مسلمانان سقوط کرده است و امام خمینی (ره) رؤیای پیامبران و اولیاء و امامان در تاریخ را محقق کرده است.

- به فضل رهبری حکیم و مرجعیت صالح که امام خمینی دام ظلّه محقق کرده است، این بنیان حق به قله‌های آگاهی مکتبی و سیاسی درستی رسیده است و این به‌واسطه درگیری شدید با طاغوت‌های کفر و مقاومت شجاعانه‌اش در مقابل فرعون جدید ایران بوده است تا اینکه توانست بر او و هر قدرتی که او را شکل داده بود بزرگ‌ترین شکستی که در جهان اسلام بزرگمان می‌شد به استعمارگران کافر فرود آورد را وارد کنند.

- طبیعی است که مردم مسلمان ایران ایمانش به رسالت بزرگ تاریخی‌اش و به اینکه اسلام در حقیقت قدرت بزرگ است بیشتر شود چراکه او با اسلام و توان مرجعیتی که اسلام آن را بنا کرده است و با خمینی پیشوا توانسته است سخت‌ترین بندها را بشکند و این زنجیرهای سهمگین را از دستش باز کند، اسلام فقط وعده رساله نداده است بلکه ناجی و تنها قدرت میدان است که می‌تواند پیروزی را برای این مردم بزرگ به ارمغان بیاورد.

- طرح جمهوری اسلامی از سمت مرجیعت راستین، شعار و هدف و –حقیقتاً- تعبیری زنده از دل امت و دست‌آوردی برای مبارزاتش بود و تضمینی بود برای استمرار این ملت در راه پیروزی‌ای که اسلام برایشان مهیا کرد.

- امروز موسی (ع) بر فرعون پیروز گشت و تمامی رؤیاهای پیامبران محقق گشت. امروز آیت‌الله خمینی (ره) حکومت شاه را سرنگون کرد.

- امام خمینی بزرگ (ره) آرزوهای انبیاء و اوصیا و امامان (ع) را تحقق بخشید و تلاش‌های این بزرگان را با برپایی پاک و پاکیزه‌ترین دولت در تاریخ بعد از غیبت به ثمر نشاند.

- ملت مسلمان ایران توانست با همراهی و پیوستن بیشترشان به مرجعیت دینی و بنیان‌های دینی و مذهبی‌اش بنیانی بزرگ بر مشی حکومت پیامبران و ائمه و صدیقین برای ایستادگی و رد کردن قهرمانانه [باطل] تأسیس کند.

- من از شما می‌خواهم بر مرجعیت و رهبری امام خمینی (ره) تأکید کنید و پایدار بمانید.

- کار حقیقی آن چیزی است که امام خمینی(ره) برای آن به پا خواست؛ و هدف از مرجعیت در حقیقت برپا کردن حکم اسلام در زمین است.

- ما در جنبش مان تحقق اسلام و احکام و راه روشنش را می‌جوییم و امام خمینی(ره) این مسئله را محقق کرده است؛ ازاین‌رو دعوت به‌سوی او و گردآمدن دور مرجعیت و رهبری او لازم است.

- من حاضرم هم‌اکنون نماینده‌ای برای امام خمینی(ره) در یکی از روستاهای عراق باشم.

- ما در نجف اشرف از صمیم قلب با ملت ایران زندگی می‌کنیم و خود را در رنج‌ها و آرزوهایشان شریک می‌دانیم، ایمان داریم و تاریخ این ملت عظیم هم ثابت کرده است که ملتی با عزت‌نفس و شجاع بوده و همیشه خواهد بود و می‌تواند فداکاری و ایستادگی کند؛ ازاین‌جهت که به امری ایمان دارد و آرمان و کرامتش را در آن می‌یابد.

- ما وقتی قیام ملت مبارز ایران در میان دوره دیده شده از این قرن را ملاحظه می‌کنیم درمی‌یابیم که با شماری از جنگ‌های دلیرانه در راه حفظ کرامتش و در راه محقق کردن آرزوهای نیک و اهداف بلندش، با قهرمانی و ایمان کامل در قیام فرورفته است [و به آن تن داده است].

- در میان این مبارزه حماسی، عمق شخصیت مذهبی هر فرد مسلمان ایرانی و نقش بزرگی که عقاید دینی‌اش ایفا می‌کند و پیروی عمیق او از عقیده و آرمان و مرجعیتش در زمینه این مبارزه مبارک آشکار می‌گردد.

- در همه این مبارزات مشاهده می‌کنیم که در حقیقت روح دینی یاوری پایدار برای نهضت است و شعارهای بزرگ اسلامی همان شعارهای است که در پهنه مبارزه گفته می‌شود.

- مرجعیت رشدیافته و کامل؛ رهبری است که توده مردم مؤمن ایران پیرامونش گرد آمده‌اند و از او در ایستادگی و مبارزاتش یاری می‌طلبد.

- این ملت را مقابل لحظه‌ای عظیم می‌دانم که نه‌تنها نقطه عطفی در تاریخ خودشان هستند بلکه نقطه عطفی در تاریخ همه امت اسلامی بوجود می‌آورند و آن همان لحظه‌ای است که این ملت مجاهد می‌ایستند تا رأیشان را در مورد جمهوری اسلامی‌ای که توسط رهبرشان امام خمینی طرح شده است، اظهار کنند و تا اینکه از نو با رأیشان به حمایت از جمهوری اسلامی بر ایمانشان به اسلام تصریح کنند.

- امام خمینی(ره) با طرح شعار جمهوری اسلامی همان ادامه‌دهنده دعوت پیامبران و امتدادبخش نقش حضرت محمد(ص) و امام علی(ع) در برپاداشتن حکم خداوند بر زمین است و آشکارکننده اعماق پنهان این امت است. امتی که برای خود شکوهی جز با اسلام نشناخته است و با ذلت و حقارت و بینوایی و محرومیت و تبعیت از کافران استعمارگر زندگی نکرده است مگر زمانی که از رسالت عظیمش در زندگی دست کشیده و اسلام را ترک گفته است.

مترجم: مهدی خوجه‌گی

کد خبر 2766831

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =