یک خودروی امدادی فرسوده سهم ۸۵ هزار نفر/ اینجا فقر بیداد می کند

ریگان - نخلستانهای مردم محروم شرق کرمان در اعماق کویر ریگان به دلیل عدم وجود تجهیزات امدادی در آتش می سوزد و نقص فنی تنها خودروی امدادی آه و حسرت را بردل کشاورزان فقیر منطقه می نشاند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان ریگان با ۸هزار کیلومتر مربع وسعت وجمعیت ۸۵هزار نفری فقط یک دستگاه ماشین آتش نشانی دارد که به دلیل کارکرد زیاد عمر ان نیز به پایان رسیده است.

با توجه به اینکه شهرستان ریگان یکی از شهرستانهای شرقی استان کرمان می باشد که کویری بودن ان باعث شده که گرمای سوزانی در این منطقه در تابستان حکمفرما شود تجهیز آتش نشانی این شهرستان از اهمیت بالایی برخوردار است.

گرمای سوزان این شهرستان در بعضی از مناطق شهرستان به بالای ۵۰درجه می رسد و آتش سوزیهایی متعدد را در پی دارد که مهار آنها امکان پذیر نیست.

با توجه به اینکه تنها درآمد مردم این شهرستان از نخل خرما می باشد با یک آتش سوزی ساده تمام نخلستان خاکستر می شود و چیزی برای کشاورز باقی نمی ماند.

کشاورزی که چندین سال پای این نخل نشسته و آن را به ثمر رسانده به دلیل نبود امکانات اطفای حریق خاکستر نصیبش می شود.

از ماه گذشته تا امروز سه آتش سوزی مهیب در ریگان رخ داد که اولین آن آتش سوزی دانشگاه پیام نور ریگان بود که طبقه سوم این واحد دانشگاهی به دلیل نبود امکانات کاملا در آتش سوخت ومردم فقط نظاره گر شعله های آتش بودند.

آتش نخل

در هفته گذشته نیز بیش از ۷۵۰اصله نخل خرما در منطقه آبگرم گریچ ریگان کاملا در آتش سوخت وکشاورزان این منطقه را متضرر کرد.

عصر دیروز نیز آتش سوزی ۱۰هکتار از نخلستانهای روستای بهرام اباد ریگان اغاز شد وتا نیمی از شب ادامه داشت و بیش از ۵۵۰اصله درخت خرما از نوع درخت منحصر به فرد «ربی» کاملا در آتش سوخت.

اما تنها ماشین آتش نشانی ریگان که برای مهار این آتش به روستای بهرام اباد اعزام شده بود به دلیل کارکرد زیاد در مسیر دچار نقص فنی شد.

نخلستان ۱۰هکتاری کاملا در آتش سوخت و کمبود ماشین آتش نشانی باعث شد که بیش از ۵میلیارد ریال به این نخلستان خسارت وارد شود.

نتیجه تاخیر در امداد رسانی این شد کهنخلستان ۱۰هکتاری کاملا در آتش سوخت و کمبود ماشین آتش نشانی باعث شد که بیش از ۵میلیارد ریال به این نخلستان خسارت وارد شود.

جنگل دست کاشت بخش گنبکی ریگان نیز به دلیل کمبود ماشین آتش نشانی در خطر آتش سوزی قرار دارد که  می طلبد مسئولان در این رابطه چاره اندیشی کنند.

منصور شهیکی یکی از اهالی روستای بهرام آباد و صاحب این نخلستان به خبرنگار مهر می گوید: نخلهای چندین ساله ام که از طریق آنها ارتزاق می کردم در مقابل چشمانم سوخت.

وی افزود: تنها ماشین آتش نشانی نتوانست جلوی شعله های آتش را بگیرد و حریق به تمام نخلستان سرایت کرد محصول و نخل ها از بین رفت.

دیگر نمی توانم فرزندم را به مدرسه بفرستم

علی پور سجادی که دست فرزندش در دستش بود می گوید: این بچه امسال دیگر نمی تواند ادامه تحصیل دهد تمام پشتوانه اقتصادیم از بین رفت وچاره ای به جز اشک و اه ندارم.

سجادی نیز که نخلهایش را در این حادثه از دست داده است به خبرنگار مهر گفت: شهرستانی با این وسعت یک دستگاه ماشین آتش نشانی دارد که آن هم قادر به مهار چنین آتش سوزیهایی نیست و نخلستانها خاکستر می شوند.

 این کشاورز ریگانی افزود: تنها منبع درآمدم این نخلستان بود باید چندین سال دیگر تلاش کنم که چنین نخلهایی را به ثمر بنشانم که با توجه به سنم دیگر امید چنین روزی را نخواهم داشت.

نتیجه پیگیریهای شهرداری ریگان هیچ بوده است

شهردار ریگان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: شهرستان ریگان با وسعت بیش از هشت هزار کیلومتر مربع تنها یک ماشین آتش نشانی دارد که این ماشین مستهلک شدن نمی تواند جوابگوی شهرستان باشد.

حسن دهگان تصریح کرد: مکاتباتی با فرمانداری و ستاد بحران استان و ستاد بحران کشور انجام داده ام وچندین مرتبه حضوری نیز پیگیر شده ام اما تاکنون جوابی در این زمینه نگرفته ام.

وی می گوید: با توجه به اینکه شهرستان ریگان یک شهرستان کویری است و خشکسالیهای پی در پی باعث بروز چنین حوادثی شده اند این شهرستان نیاز به تجهیز کامل تجهیزات آتش نشانی دارد.

آتش نخل

شهردار ریگان ادامه داد: با توجه به چنین آتش سوزیهای شدیدی در ریگان از شهرستانهای همجوار کمک می گیریم که به دلیل بعد مسافت تا حضور این امدادگران آتش بیشترین خسارت را به جای می گذارد.

دهگان خواستار حمایت ویژه در زمینه اختصاص چندین دستگاه ماشین آتش نشانی به این شهرستان شد.

نخلستانهای ریگان در معرض آتش سوزی

معاون عمرانی وبرنامه ریزی فرماندار ریگان نیز به خیرنگار مهر گفت: ریگان با وسعت زیاد فقط یک دستگاه ماشین اتش نشانی دارد که جوابگوی این شهرستان نیست.

محمد مطهری نیا اظهار داشت: هفته گذشته نخلستانی با ۷۵۰اصله درخت خرمای مضافتی در روستای آبگرم گریچ طعمه حریق شد و در شعله های آتش سوخت که بیش از ۱۰میلیارد ریال خسارت برجای ماند.

وی بیان کرد: دیروز بر اثر گرمای شدید و توفان زیاد ۵۵۰اصله درخت خرمای در روستای بهرام آباد دچار حریق شد و در آتش سوخت.

معاون فرماندار ریگان که در حادثه حضور داشت گفت: آتش از عصر دیروز آغاز شده بود و تا نیمه های شب ادامه یافت.

مطهری نیا تصریح کرد: امکانات موجود در شهرستان جوابگوی اطفا حریق نیست.

افزایش گرمای هوا از یک سو و از سوی دیگر وزش بادهای سوزان زمینه را برای ایجادآتش سوزی در باغهای و نخلستانهای شرق و جنوب کرمان مهیا می کند و هر سال خسارات هنگفتی از این طریق در استان کرمان به جای می ماند اما بسیاری از شهرستانهای محروم استان از داشتن حتی یک ماشین آتش نشانی فرسوده نیز بی بهره هستند و یا در صورت وجود مراکز آتش نشانی نقص فنی خودروهای فرسوده موجب عدم امداد رسانی در حوادث می شود.

طبق گزارشها عصر امروز نیز حریقی دیگر در نخلستانهای ریگان روی داده است.

 

کد خبر 2767987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =