مشارکت قرارگاه خاتم و دولت در آزادراه سبزوار - مشهد

وزير راه و شهرسازی گفت: بزرگراه نقندر- طرقبه به عنوان بخشي از آزادراه حرم تا حرم (سبزوار - نيشابور - مشهد) با مشاركت ۷۰ درصدی قرار گاه خاتم‌الانبيا و ۳۰ درصدی دولت در حال اجرا است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس آخوندی امروز در مراسم آغاز عملیات فاز دیگری از آزادراه حرم تا حرم با بیان اینكه در حال حاضر طول شبكه آزادراهی كشور حدود ۲۲۰۰ كیلومتر است، گفت: باید بتوانیم شبكه آزادراهی كشور را به ۵ هزار كیلومتر افزایش دهیم؛ حال اگر قرار است چنین تصمیمی بگیریم و شبكه حمل و نقل كشور را گسترش دهیم باید بپذیریم كه دولت به تنهایی از انجام این كار بر نمیآید.

وی افزود: اگر تصور كنیم نگهداری و احداث این حجم از آزادراه‌ها، راه‌های اصلی، فرعی و روستایی از طریق منابع دولت امكان پذیر است تصور نادرستی است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: به عنوان مثال تنها برای نگهداری شبكه فعلی آزادراهی كشور سالانه ۸ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم بنابراین اگر می گوییم ۳ هزار كیلومتر آزادراه دیگر باید در كشور ساخته شود، نگهداری آن به اعتباری حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان نیاز دارد. این حجم از كار را نمی توانیم از بودجه دولت تامین كنیم.

آخوندی افزود: اوایل انقلاب در ایران تنها یك میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو وجود داشت كه درحال حاضر این میزان حدود ۱۳ میلیون خودرو است و پیش بینی می شود این میزان تا ۲۰ سال آینده به حدود ۵۰ میلیون خودرو افزایش یابد. بنابراین باید تصمیم بگیریم كه چه‌كار میخواهیم انجام دهیم.

وی ادامه داد: اگر قرار است به بودجه دولتی تكیه كنیم و از بهره‌بردار عوارض دریافت نكنیم كارها به كندی پیش میرود و كیفیت خدمات و توسعه‌دهی بسیار كاهش مییابد اما اگر میخواهیم توسعه داشته باشیم قاعدتا باید هزینه ساخت را به بخش خصوصی بدهیم و از هر كسی كه از این راه‌ها استفاده میكند عوارضی دریافت شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خوشبختانه در حال حاضر امكان و ظرفیت ساخت این آزادراه‌ها توسط بخش خصوصی و امكان سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی فراهم شده است، گفت: در حال حاضر احداث بخشی از آزادراه حرم تا حرم (سبزوار - نیشابور - مشهد) با مشاركت ۷۰ درصدی قرار گاه خاتم‌الانبیا و ۳۰ درصدی دولت در حال اجرا است.

آخوندی با اشاره به اینکه باید سهم دولت را به ۱۰ تا ۲۰ درصد كاهش داد، اظهار داشت: با توجه به رشد فناوری در دنیا اكنون در موقعیتی هستیم كه باید علاوه بر توسعه اقتصادی ارزش‌ها، میراث معنوی ایران را نیز بازآفرینی كنیم.

وی تصریح کرد: مشهد مركز تمدن خراسان بزرگ است و از دیرباز نقش بسیاری در رشد تمدن سرزمین‌مان ایران داشته است و از همه مهمتر به دلیل وجود حرم مطهر حضرت امام رضا در این شهر موقعیت مقدس و مذهبی نیز دارد. قاعدتا برای احیای این تمدن باید بتوانیم با فناوری های جدید این منطقه را بازتعریف كنیم.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هیچ‌گاه نگاهمان به مشهد نگاه به یك شهر نبوده و نیست بلكه نگاه ما باید تاریخی باشد اگر الان بخواهیم موقعیت خراسان كبیر را بازنگری كنیم باید به دنبال گسترش توسعه شبكه آزادراه‌ها باشیم و آن را فراملی كنیم زیرا مشهد بخشی از آسیای میانه را تحت نفوذ خود داشته است از این رو بحث توسعه ریلی، هوایی و زمینی مشهد برای ما بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینكه توسعه شبكه‌های شرق – غرب اهمیت بسزایی دارند گفت: اگر اهمیت توسعه شبكه‌های آزادراهی بیشتر از شمال – جنوب نباشد كمتر از آن نیست. اگرچه ما بخش شمال – جنوب را نیز داریم.

کد خبر 2771055

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha