انبار غله ایران در زیر غبار فراموشی/۶۱۰ نفر راهی بیمارستان شدند

زاهدان-سیستان که پیش از این به انبار غله ایران شهرت داشت سال ها است که به دلیل خشکسالی مستمر و مرگ هامون در زیر غبار فراموشی مدفون شده است و سلامت مردمانشان به مخاطره افتاده است.

به گزارش خبرنگار مهر، خشکسالی، تشنگی، خودکشی میلیون‌ها ماهی و مرگ پرندگان در تالاب هامون برای بسیاری از مردم سیستان و جهان دیگر به کلمات و سوژه هایی تکراری تبدیل شده ‌و مردم بهتر از هر گزارشگری بر این مصیبت‌ها می‌توانند مطلب بنویسند.

سیستان امروز نفسش به شمارش افتاده و این روز ها اوقاتی بسیار سخت برای مردمان سیستان است.

 شرایط گرد و خاک این روزها در سیستان حسب رسم هر ساله بسیار حاد شده به طوری که از بامدادان  این مردمان کهنه سرزمین پنج هزار و ۵۰۰ ساله در خانه های خود حبس شده اند.

 طوفان شنی که ۱۸ سال دردها و سختی هایش را مردمان این دیار در دل هایشان نگه داشته و با آن خو گرفته اند و یا به تعبیری ساده تر نسلی در این ۱۸ سال با گرد و خاک و توفان بزرگ شدند درد طوفان شن را می فهمند، دردی که امروز بسیار را رنج داد و به گفته عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ۶۱۰ نفر را راهی بیمارستان کرد.

بارها در گذشته به سبب ذره ای وزش طوفان شن در دیگر نقاط کشور بسیجی عمومی را می دیدیم که بر زخم های مردمان این دیار می افزود، دردی که سال ها در سیستان وجود دارد، اما گوئی غبار غربت روی آن را گرفته است.

به گفته محمد شهرکی این پیرمرد روزگار در روستای بدیل عباسی بخش جزینک سیستان، اگر صبر کنی شاید اتفاق دهانه غلامان برای سیستان هم تکرار شود و در سالهای آینده کهنه بادی کشف منطقه ای به نام سیستان را برای مردمان آن زمان به ارمغان بیاورد چرا که با گذر زمان روز به روز شن های روان خانه ها و کاشانه های مردم را به زیر خاک می برند.

وی گفت: روزگاری این خطه انبار غله ایران و خاورمیانه بود اما اکنون به انبار شن و خاک و مرکز تولید بیماری های سل و تنفسی تبدیل شده است اگر به هامون عشق توجه شود شاید عاشقان آرام بگیرند.

مردم سیستان برای بقای حیات و آشتی با طبیعت تاکنون به هر دری زده‌اند؛ تفنگ‌هایشان را در حاشیه هامون شکستند، نماز باران خواندند، شترهایشان را قربانی کردند، به جای صید ماهی آنها در تور، نجات و محبت قرار دادند و با چشاندن نمک به رییس سازمان محیط زیست کشور و نمایندگان سازمان ملل و مسئولان آنها را نمک گیر کردند اما به نظر می رسد این اقدامات راهگشای برون رفت از این وضعیت بحرانی نیست و به گفته غلامرضا کفاش این جانباز اهل سکوه سیستان، هر شخصی نمک خورد نمکدان شکست.

دریاچه هامون

طوفان شن با سرعت ۱۱۵ کیلومتر سیستان را در نوردید

از بامداد امروز، این مهمان همیشگی سیستان وسعت مهمانی اش را گسترش داده و با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت مهمان خانه ها و ریه های مردمان  سیستان شد.

بر اساس اعلام هواشناسی سیستان و بلوچستان اکنون باد با سرعت ۱۱۵ کیلومتر در منطقه سیستان در حال وزیدن است که شعاع دید افقی را تا ۵۰ متر کاهش داده است.

بادهای موسوم به ۱۲۰ روزه که اين سال ها بعد از خشکسالی هاي چندين ساله تا خيلی بيشتر از ۱۲۰ روز ادامه می يابد، جاری شدن شن های روان در خانه و کاشانه و زندگی مردم و ده ها مشکل و خسارت ديگر تنها بخش هايی از مشکلات اين مردم است که در صورت زنده شدن هامون و جاری شدن آب در رگ های خشکيده هيرمند، اين منطقه جانی تازه می گيرد و زندگی مطلوب برای مردم رقم خواهد زد.

مردم سیستان برای بقای حیات و آشتی با طبیعت تاکنون به هر دری زده‌اند؛ تفنگ‌هایشان را در حاشیه هامون شکستند، نماز باران خواندند، شترهایشان را قربانی کردند، به جای صید ماهی آنها در تور، نجات و محبت قرار دادند و با چشاندن نمک به رییس سازمان محیط زیست کشور و نمایندگان سازمان ملل و مسئولان آنها را نمک گیر کردند اما به نظر می رسد این اقدامات راهگشای برون رفت از این وضعیت بحرانی نیستهمه اين مشکلات سال هاست زنگ خطری را به صدا درآورده که بايد اقدامات اساسی و دراز مدت به صورت کارشناسی برای حل اين مشکل و ضايعه طبيعی صورت گيرد اما به گفته مردم سیستان از نبود برنامه جامع رنج می برد.

وزش توفان گرچه به نظر می رسد با زندگی مردم سيستان آميخته شده اما معضل آلودگی هوا و افزایش غلظت گرد و غبار به ۲۵ برابر استاندارد جهانی نشان داد که شرق کشور و استان سيستان و بلوچستان نيز با بحران بهداشتی روبه رو هستند و بايد براي اين بحران چاره انديشی کرد، بحرانی که امروز به اوج خود رسید و خاک را مهمان ریه های مردم کرد.

فریاد هائی که پژواک ندارد

مردمان سیستان امروز گفتند: نخستین روزهای سال بود که استاندار خوزستان حسب اذیت شدن مردم در روزهای پایانی سال ۹۳ مبنی بر ذره ای گرد و خاک یک روز به تعطیلات مردمان آن دیار افزود که جبران شود اما انگار فریادهای مردم سیستان پژواک ندارد چرا که در طوفان شدید ۱۱۵ کیلومتر هیچ اداره ای برای حفظ سلامت مردم تعطیل نشد، کجایند مسئولان این استان؟

علی یونسی به خبرنگار مهر گفت: مسئولان به ویژه استاندار طوری رفتار می کند که انگار سیستان جزئی از ایران نیست و هر چه بلا سرش بیاید حقش است؟ چرا با توجه شدت طوفان شن و رسیدن گرد و غبار هوا به ۲۵ برابر حد مجاز، سلامت مردم برای کسی مهم نیست؟.

وی گفت: تعطیلی ادارات شاید آلامی بر دردهای مردم می بود اما افسوس هیچ یاری گیری پیدا نشد تا این درد را بفهمد.

نرگس محمدیان این فرهنگی فعال در زابل نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: این قدر مردمان سیستان بر زیر توفان های شن بوده اند که انگار برای مسئولان استانی و کشوری عادت شده است.

وی گفت: مردم باید حتما بمیرند تا کسی فریاد و مظلومیت آنان را ببیند، چرا که هیچ شخصی مرگ خاموش مردمان این دیار را نمی بیند.

کارمندانی که مشکل تنفسی دارند می توانند مرخصی بگیرند!

این نسخه امروز و راهکار عجیب معاون استاندار و فرماندار ویژه زابل برای کمک به مردمان مظلوم زابل بود که بسیار جای تعجب داشت و موجی از نارضایتی را در میان دلسوزان این دیار به راه انداخت.

هوشنگ ناظری افزود: افزایش غلظت ذرات معلق در هوای منطقه ضرورت کار برای تثبیت شن های روان را بیشتر می کند تا با حرکت در این مسیر آلودگی زیست محیطی منطقه کمتر شود.

وی گفت: از ادارات خواسته ایم میزان خسارت توفان به انواع تاسیسات زیربنایی شهرستان در ۲۴ ساعت گذشته را جمع بندی و اعلام کنند.

ذرات معلق در هوا سیستان به سه هزار و ۹۲۴ میکرو گرم رسید

مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار مهر گفت: بر اساس اعلام مرکز پایش اکنون ذرات معلق در هوای سیستان به سه هزار و ۹۲۴ میروگرم رسید که این با توجه به استاندارد ۱۵۵ میکروگرم در هر مترمکعب شرایط بحرانی را به منطقه تحمیل کرده است.

سعید محمودی بیان کرد: شدت وزش طوفان، غلظت گرد و غبار حاکم بر منطقه سیستان، شرایط آب و هوائی را در شمال سیستان و بلوچستان به ۲۵ برابر حد مجاز و هشت برابر حد بحرانی رساند.

وی گفت: حداقل شعاع دید افقی در منطقه سیستان با توجه به شدت غلظت گرد و غبار ۵۰ متر گزارش شده است.

طوفان شن ۶۱۰ نفر از مردمان سیستان را راهی بیمارستان کرد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: بر اثر وزش شدید طوفان شن از بامدادان تا ظهر امروز، ۶۱۰ نفر از مردمان این دیار در شهرستان های زابل، زهک، نیمروز، هیرمند و هامون راهی بیمارستان و مراکز درمانی شدند.

حلیمه عالی عمده مشکلات بیماری های حاصل از گرد و غبار را بیماری قلبی، تنفسی، چشمی و تصادف عنوان کرد و گفت: پس از اعلام ستاد بحران، مراکز درمانی، پایگاه ها و بیمارستانهای منطقه سیستان برای بروز هر گونه مشکلات احتمالی و افزایش آمار مراجعه کنندگان به صورت ۲۴ ساعته در آماده باش هستند.

 هامون

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: از تمامی تلاش ها و ظرفیت های سیستان برای حفظ سلامت مردم استفاده خواهیم کرد تا آلامی باشد بر دردهای بی شمار مردمان سیستان که در اوج مظلومیت هیچ کس فریاد رس آنان نیست.

وعده های پوشالی

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت در سفر فرودین ماه امسال به سیستان و بلوچستان، تثبیت شن های روان در هزار هکتار از کانون های بحرانی سیستان را مصوب کرد تا از شدت ریزگرد های بکاهد اما متاسفانه این طرح علی رغم تخصیص بودجه تا کنون اجرایی نشده است.

حسینی خطاب به دولت گفت: دولت آقای روحانی باید پاسخگو مردم باشد چرا که اگر حل بحران هامون به دیپلماسی خارجی مربوط می شود، تثبیت شن های روان و از بین بردن کانون های بحرانی گرد و غبار در سیستان که داخلی است چرا اقدامی نمی شود!؟

وی از دولتمردان خواست که اگر مسوولان به واسطه مشکل خوزستان به کشور عراق سفر کردند، ای کاش یک بار هم حاضر می شدند به خاطر سیستان نیز به کشور افغانستان سفر کنند و نبود امنیت را بهانه نمی کردند چرا که فکر نکنم عراق شرایط بهتری از افغانستان داشته باشد.

نماینده مردم سیستان یاد آور شد: وعده های پوشالی دولت در حالی مردمان این دیار را رنج می دهد که استاندار این اقدام ها را تاریخی ارزیابی می کند.!

سکوت مسئولان سندی بر مظلومیت مردم سیستان است

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این قدر مردمان سیستان بر زیر توفان های شن بوده اند که انگار برای مسوولان استانی و کشوری عادت شده است.

سید باقر حسینی افزود: چند وقت پیش آلودگی هوای سیستان چندین برابر استانداردهای جهانی شد، مطابق قانون که در مواقع بحرانی استاندار اختیار تعطیلی ادارات را دارد این موضوع را برای حفظ سلامت مردم خواستم اما متاسفانه جوابی نشنیدیم.

وی اضافه کرد: در این هنگام با تماس با معاون وزیر کشور در کمتر از نیم ساعت ادارات و مدارس سیستان تعطیل و مردم برای حفظ سلامتیشان به خانه رفتند، این به خوبی نشان دهنده عدم همراهی مناسب در استان به منظور حمایت از مردم سیستان است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: مردم سیستان به خاطر شرایط خاص حاکم بر سیستان و بلوچستان و به منظور جلوگیری از سوء برداشت های از سوی دشمنان و تفرقه انگیزان، سکوت را پیشه می کنند اما این دلیلی نمی شود که کسی صدای این مردم مظلوم را نشنود.

وی با انتقاد از بی مهری برخی از مسوولان درون استانی اضافه کرد: ۱۸ سال است که خشکسالی بر مردم سیستان تحمیل شده اما برخی از مسوولان به جای درک تلخی های موضوع گاهی کارشکنی هایی می کنند.

حسینی یاد آور شد: تا زمانی که فراکسیون نجات تالاب هامون را در مجلس رسما اعلام نکردند و تشکیل آن رسمی نشد در داخل هر چه فریاد زدیم کسی توجه نکرد و هیچ کس صدایمان را نشنید، اما به محض تشکیل  فراکسیون و  رسانه ای شدن موضوع، صحبت به رسانه های خارج از کشور رسید و از آن به بعد بود که داخل کشور تازه صدای ما را شنیدند.

نماینده مردم سیستان افزود: باید شخصی باشد که فریاد بزند و مردم هم باید همراهی کند اما متاسفانه در سیستان علی رغم فریاد های بسیار در مجلس این همراهی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: بارها در مجلس گفته ام اگر در تهران و پایتخت غباری می نشیند سریعا ستاد بحران تشکیل می شود و میلیارد ها تومان بودجه برای رفع مشکل اختصاص داده می شود این در حالی است که ما سال ها خاک می خوریم اما شخصی نیست که از ما خبری بگیرد و روز به روز بر بیماران چشمی و ریوی سیستان افزوده می شود.

گزارش: میلاد جهان تاب

کد خبر 2771955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =