بادیگارد و واکنش ها در سیستان و بلوچستان/ واقعیت‌ها دیده شود

زاهدان - روز گذشته گروه پیش‌تولید آخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا برای کلید زدن بخشی از این پروژه به ایرانشهر سفر کردند پروژه ای که با فراز و فرودهایی همراه است و باید در تولید آن هوشیارانه عمل کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، گروه پیش تولید آخرین اثر حاتمی کیا در پی سفر به این استان با اعضای شورای اسلامی شهر ایرانشهر دیدار و نگرانی های مردم این منطقه را از زبان مسئولان این شهرستان شنید. این پروژه با توجه به حساسیتهای منطقه ای و قومی با مسائل ویژه ای همراه است و اگر هوشیارانه با آن برخورد نشود بنا به فرموده رهبری بدون هیچ اراده ای می شویم بازیگر دشمنانی که از هر راهی برای ضربه زدن به انقلاب استفاده می کنند.

ابراهیم حاتمی کیا در آخرین اثر سیاسی خود به دنبال درامی است که اشاره دارد به تهدیدهایی از سوی مرزهای جنوب شرقی و شرق که تروریست ها با نیت ضربه زدن به امنیت ملی، قصد انجام دادن اعمال خرابکارانه در کشور را دارند. گفته می شود در این اثر قرار است از لباس معمول تروریست ها در آن سوی مرزها استفاده شود که برخی از نمایندگان شورای شهر ایرانشهر به سبب شباهت ظاهری این لباس ها با قوم بلوچ اعتراض هایی داشتند که جای تامل و بررسی دارد.

حفظ وحدت ملی، باور گروه فیلم ساز و ابراهیم حاتمی کیا است

مجری طرح فیلم در دست ساخت ابراهیم حاتمی کیا که با نام بادیگارد مطرح شده در این باره به خبرنگار مهر می گوید: این کارگردان که فرزندی از دیار جنگ و ایثار است، در اثر جدید خود موضوعی ملی را پیگیری می کند که بخشی از بازیگران آن از خطه سیستان و بلوچستان انتخاب می شوند.

پژمان لشکری پور بیان کرد: با نگاهی به عملکرد این کارگردان می توان به خوبی به اهمیت قومیت ها و حفظ داشته های ایران اسلامی پی برد،  چراکه حاتمی کیا بارها و بارها در آثار تولیدی خود به حفظ وحدت ملی توجه داشته و خواهد داشت.

وی با اشاره به انتقادهای وارده به این فیلم از سوی مردمان ایرانشهر گفت: نمی شود واقعیت های کنونی جامعه را نادیده گرفت یا از کنار ریشه های پنهان حوادث ناامنی در استان گذشت اما همه می دانند بین قوم بلوچ و تروریست ها فاصله است و در صدد هستیم که این قدرت تشخیص را در میان اقوام ایرانی و تروریست های آن سوی مرز نشان دهیم.

لشکری پور اظهار داشت: در تلاشیم که نشان دهیم اگر اتفاقی می افتد، به پای قوم بلوچ نباید نوشته شود، حق مردمان این دیار کم تضییع نشده و آگاهیم و می دانیم که ما دیگر نباید با رفتاری ناآگاهانه به آن بیفزائیم.

وی تاکید کرد: حسب یقین بدانید ابراهیم حاتمی کیا در این فیلم تلاش خواهد کرد اثری ماندگار را در ذهن مردمان این دیار بر جای بگذارد، در تلاشیم که با اقدام فرهنگی هجمه تند عیله فرهنگ و قومیت این دیار را نشان دهیم.

این فعال صنعت سینما افزود: نباید طوری رفتار کرد که حسن نیت ما، دستاویزی برای دشمن بشود و دشمنان این مرز و بوم از آن به نفع خود استفاده کنند.

مجری طرح فیلم بادیگارد تاکید کرد: نباید به گونه ای رفتار کنیم که ناخواسته ایجاد اختلاف شود و در زمین دشمن و پازل او ایفای نقش داشته باشیم.

مردم سیستان گاهی شاهد هجمه در سینما نسبت به خود بوده اند

یکی از کارگردان های مطرح این استان نیز گفت: سینمای ایران بدون شناخت جامع از داشته های این خطه، بارها و بارها چهره ای منفی از مردمان این دیار را در باور ملی شکل داده که این رفتار حکم تازیانه ای سخت است.

عبدالرحمن نورزهی طی نشستی در شورای شهر ایرانشهر اظهار داشت: بارها و بارها وقتی کارگردان ها در پی ساخت فیلمی با محوریت شرارت و قاچاق و ناامنی بودند، چهره ای خشن از مردمان این دیار نشان داده اند که باید در مقابل این دیدگاه به شدت ایستاد.

وی بیان کرد: امروزه رسانه، خصوصا سینما جای پای خود را در جامعه باز کرده و مخاطبان خاص خود را دارد، پس با این نقش سینما، خواهان این هستیم که کارگردانان بزرگی همچون ابراهیم حاتمی کیا علاوه بر استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های این استان که برخوردار از نیروهای جوان و هنرمندی است، چهره روشنی از این استان نشان دهد.

وی گفت: این علاقه در سینمای قبل از انقلاب که تداعی کننده فیلم فارسی های معروف است، همراه بود، فیلم بلوچ در آن برهه موجی از انتقاد را به همراه داشت که همچنان در سینه پر راز معتمدان و ریش سفیدان محلی بلوچ نیز این انتقاد مطرح می شود که چگونه است که سینما به خود اجازه توهین به داشته های یک قومیت را می دهد!؟

نورزهی یادآور شد: بعد از آن نیز بارها و بارها شاهد هجمه به مردمان سیستان و بلوچستان بوده ایم، از فیلم تاراج گرفته تا جدال در تاسوکی که اگر در پی نشان دادن چهره ای از قاچاقچی مواد مخدر یا سوخت یا شرور بودند با استفاده از لباس محلی مردمان این دیار، این هجمه های ناروا را برای سیستانی و بلوچ به همراه داشتند.

صاحب نظران معتقدند باید علما و بزرگان قوم بلوچ مرزبندی های فرهنگی را میان ایران و پاکستان ایجاد کنند چرا که تروریست ها در آن سوی مرز با استفاده از لباس مشابه، دست به جنایت هائی می زنند که فقط و فقط سیاهی را برای ما در پی دارد.

در بعد کلیات درام بادیگارد این اثر جدید حاتمی کیا می توان به موضوعی سیاسی اشاره کرد که با توجه به حضور عده ای از وزرا و معاونان رئیس جمهور چندین کشور در ایران، تروریست ها از مرزهای جنوب شرقی در پی ورود به کشور و در صدد انجام اعمال خرابکارانه هستند.

سینما ایران نباید چهره تاریکی از مردم سیستان و بلوچستان نشان دهد

رئیس شورای شهرستان ایرانشهر نیز در دیدار با این گروه اظهار داشت: آثار تولیدی ابراهیم حاتمی کیا در سینما ایران همواره مورد احترام بوده اما اثر جدیدش نیازمند بازنگری است، چرا که موجی از نگرانی و ناراحتی را در میان قوم بلوچ به راه انداخته است.

احمد دکالی بیان کرد: تاریخ مردمان این دیار در راه مرزبانی از ایران اسلامی همواره بر تارک ایران می درخشد، کافی است نگاهی به ایرانشهر این شهر ولایت و رهبری داشت، به طوری که در روزگاری که مردم نمی دانستند حضرت آیت الله خامنه ای، روزی رهبر انقلاب اسلامی می شود از این سید بزرگوار به بهترین شکل میزبانی کردند که توفیقی است ماندگار.

فرهنگ این دیار برگرفته از فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی است، نباید برخی از این چالش را به پای این قوم نوشتوی گفت: حال سینمای ایران باید تلاش کند تا چهره ای زیبا از این خطه نشان دهد، طبیعت خشن کم بی مهری به مردمان این دیار نداشته که بخواهیم در کنارش درد بی مهری سینما را تحمل کنیم.

 رئیس شورای شهرستان ایرانشهر افزود: ساخت این فیلم با این قصه می تواند تکرار قصه گذشتگان باشد و لباس و جایگاه مردم سیستان و بلوچستان را منفی تر از گذشته نشان دهد که این به دور از جوانمردی است.

دکالی تاکید کرد: همگان می دانند مردم این دیار، مرزداران غیوری هستند و در تمامی صحنه ها در راستای همسویی با نظام و منویات مقام معظم رهبری حرکت کردند.

سینما باید همگرا باشد نه واگرا

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر ایرانشهر نیز در این نشست اظهار داشت: سینما زمانی ماندگار می شود که اثرگذاری مطلوبی در جامعه داشته باشد، حرکت خلاف این جهت چالش و هنجار به همراه خواهد داشت.

عبدالناصر امیریان افزود: در دیدار با گروه فیلم ساز بادیگارد، آنها درخواست همکاری مدیریت شهری را داشتند، اما باید گفت همکاری زمانی معنا پیدا می کند که اعتماد پابرجا باشد.

گزارش: محمد رضا دوستکام

کد خبر 2774154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =