«رمضان» ماه شکفتن لبخند های گلریزان/چشمان نگران رنگ امید می گیرد

زاهدان- ماه میهمانی خدا و ضیافت گلریزان واژه های آشنا این روزها است که همواره چشم های نگران آن را رصد کرده تا بتوانند سهمی از یاری اش را برای خود داشته باشند.

ماه رمضان که شروع می‌شود، روزهای پرامید زندانیان جرایم غیرعمد نیز ورق می‌خورد.

مجرمان غیرعمد، نه کلاهبردارند و نه تبهکار، بلکه ناآگاهی و جهل به قانون با ناتوانی مالی‌شان به هم پیچیده و آنها را راهی زندان کرده است.

مجرمان مالی غیرعمد، چوب نداشتن مدیریت اقتصادی خود را خورده اند و تاوان آن هم رفتن گوشه زندان و سپری کردن سال های مفید عمرشان دور از خانه و خانواده است.

به همین دلیل هم بیشتر این زندانیان مالی جوان هستند که بی تجربگی کارشان را به زندان کشانده است، که نیازمند یاری اند، باید دست آنان را گرفت، آنان حق زندگی دارند اما جهل به قانون این حق را از سفره زندگی آنان برداشته است.

همه ساله سنت برگزاری جشن گلریزان در ماه رمضان نقطه امیدی در دل آنان و خانواده هایشان روشن می کند و آنان به امید آزادی، چشم به دستان سخاوتمندانی می دوزند که برای رهائی آنان گلریزان می کنند.

سنت حسنه ای که از سوی نیکوکاران در ماه رمضان همه ساله اجرا شده است و زندانیان بی شماری از این طریق آزادی را تجربه کرده اند.

کمک ها به اهلش می رسد

رئیس ستاد دیه سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اشک ها و لبخند ها در جشن گلریزان نشان دهنده اهمیت این مراسم است که در تلاشیم هر سال بهتر از سال دیگر برگزار شود تا دل بیشتری را به دست آوریم.

رحمدل بامری افزود: امسال مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته از امروز جشن های گلریزان به منظور آزاد سازی ۱۵ زندانی در ۱۹ شهرستان استان آغاز می شود که امید است با همدلی و همراهی مهر تاییدی دیگر بر اخلاق محوری مردم این دیار زده شود.

وی بیان کرد: همه ساله در جشن های گلریزان نام های آشنا شرکت می کنند اما در صددیم که امسال نیز این شرایط را رشد دهیم و با استفاده از ظرفیت معتمدان و ریش سفیدان و طوایف در این استان قومیتی، بتوانیم سهم آوری بیشتری را برای این منتظران محبت داشته باشیم.

باید گذشت کرد

رئیس ستاد دیه سیستان و بلوچستان با تاکید بر فرهنگ سازی بیان کرد: برخورداری از قومیت و مذاهب مختلف، تنوع کار فرهنگی را دو چندان می کند باید در کنار سهم آوری در سیاست های حمایتی مالی، در زمینه نقش پذیری معتمدان در حل و فصل پرونده های نیز به بهترین شکل بهره برد و گذشت را فرهنگ سازی کرد.

وی گفت: ستاد دیه پناهگاه و حامی زندانیان محروم و ناتوان در پرداخت بدهی جرائم غیر عمد است و باید به بهترین شکل این باور را در لایه های مختلف جامعه ترسیم کنیم.

رحمدل بامری اظهار داشت: ستاد دیه با شناسائی زندانیان آبرومند تلاش های زیادی برای بازگشت این افراد به کانون گرم خانواده می کند که جمع آوری ۱۲ میلیارد و آزادی ۱۰ زندانی غیر عمد در سال گذشته نمونه از این تلاش ها است.

وی افزود: یکی از برنامه های ستاد دیه جلب مشارکت های مردمی است که در این راستا با برگزاری جشن های گلریزان خیران و نیکوکاران استان را در این کار پسندیده سهیم می کنند.

بامری استقبال مردم از کمک به آزادی زندانیان را مناسب دانست و گفت: با توجه به پیشینه تاریخی و اسلامی این دیار و تاکید بر اهمیت و ثواب آزادسازی زندانیان در آموزه های دینی، همواره شاهد اقدام های ماندگار از سوی شهروندان برای سهیم شدن در این امر خیر هستیم.

وی بیان کرد: گرچه بعضا، برخی مبالغ اهدائی کم است ولی نوع اقدام فرد یک حرکت ماندگار و آموزنده است.

 

کد خبر 2783630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =