پاکستان و تهدیدهای‌‌‌تکراری/تا چه زمان باید در انتظار بیماری بود

زاهدان-سیستان و بلوچستان این سرزمین مرزی بارها از آن سوی مرز به سبب آشفتگی کشور همسایه اش در ابعاد مختلف اجتماعی، امنیت، فرهنگی و به ویژه سلامت تهدید شده و بهای بسیار سنگینی نیز پرداخت کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، از مرز ها همواره در سرزمین های مختلف به عنوان فرصت و زیر ساختی برای توسعه و آبادانی یک خطه یاد می شود، فرصتی که بارها در سیستان و بلوچستان افقی روشن را ترسیم کرده اما گاه هزار و ۳۰۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک با دو کشور آشفته پاکستان و افغانستان و ۳۵۰ کیلومتر مرز دریائی با کشورهای حاشیه دریای عمان خاطرات تلخی را برای مردمان این دیار رقم می زند و نگاه به مرز را در باور مردم سیاه تر می کند.

تاکنون بارها و بارها زندگی مرزنشینان سیستانی و بلوچ، به سبب نبود نظارت و اهتمام جدی در پاسداری از مرز توسط همسایگان جنوب شرقی، تحت شعاع قرار گرفته و خاطرات تلخ را در ذهن آنان رقم زده است، حوادث تلخ تروریستی، شرارت ها، قاچاق سوخت، انسان و مواد مخدر و مهم تر از همه ورود بیماری های مختلف بخش هائی از تحمیل درد و رنج از آن سوی مرز به مردمان این دیار است که صبورانه در مقابل آن ایستاده اند.

ایستادگی مردم این دیار آنان را به مبارزان خط نخست جبهه امنیت ایران اسلامی در تمامی ابعاد تبدیل کرده، خود جزا دادند تا ایران اسلامی از گزند دشمنان و تهدید های مختلف در امان بماند، ادعائی که با مرور تاریخ معاصر این دیار می توان به خوبی بر آن صحه گذاشت و این ایثار را تایید کرد.

همسایگان و تهدید سلامت مردم

پاکستان کشوری است که در بسیاری از شاخص ها به ویژه سلامت جایگاه نا مطلوبی را دارد که این امر سبب شده تا گاه بهداشت ضعیف آن کشور تهدیدی شود برای مردمان سیستان و بلوچستان، بیماری های مشترک دام و انسان از جمله تب کریمه گنگو، تب برفکی، فلج اطفال، مالاریا و غیره بخش هائی از تحمیل درد و رنج بیماری از آن سوی مرز به خاک سیستان و بلوچستان است اما به سبب مقاومت مردم از شیوع آن به دیگر نقاط ایران خودداری شده و مردم به تنهایی این درد را تحمل کردند.

تا چه زمانی شاهد تحمیل بیماری باید بود

در همین رابطه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چند روز پیش در سفر به سیستان و بلوچستان در کارگزوه سلامت و امنیت غذائی استان هشدار داد که تا کی شاهد تحمیل بیماری از آن سوی مرز به مردمان این دیار باشیم.

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی افزود: باید بگونه ای رفتار کرد تا دیگر شاهد تحمیل بیماری از آن سوی مرز به این استان نباشیم چرا که این مردم لایق بهترین خدمات هستند.

مقام عالی وزارت بهداشت افزود: تا کی باید مردم سیستان و بلوچستان رنج سرخک، وبا، تب مالت، کنگو و غیره را به سبب مرزی بودن تحمل کنند، مسئولان با هم افزائی بیشتر برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند.

هاشمی بیان کرد: باید طرح جامع برای مبارزه و پیشگیری از بیماری ها به صورت مشترک با کشورهای همسایه گذاشت و وزارت بهداشت نیز این موضوع را با جدیت از همسایه های جنوب شرقی طلب می کند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: سواد مهارت در استان به ویژه در بخش پزشکی امر مهمی است، نظام سرمایه گذاری بسیار خوبی در این خطه داشته است که باید دلسوزان نظام سلامت به بهترین شکل از آن استفاده کنند.

پاکستان کشوری است که در بسیاری از شاخص های سلامت به گفته کارشناسان بهداشتی جایگاه مطلوبی ندارد که این امر سبب شده تا گاه بهداشت ضعیف آن کشور، تهدیدی شود برای مردمان سیستان و بلوچستان.وی افزود: بر اساس تصمیم گرفته شده، ۵۰ درصد از ظرفیت رشته های پزشکی و پیراپزشکی در استان مختص بومی ها استان است، آنان می توانند با رقابتی درون استانی به کسب علم در حرفه پزشکی در دیار خود مشغول شوند و برای مقابله با این تهدید ها با توجه به آشنائی با بافت منطقه اقدام کنند.

وزیر بهداشت بیان کرد: در کنار اختصاص این سهمیه، جذب افراد بومی به صورت شهرستانی نیز در دستور کار قرار گرفته که این امر ضمن ماندگاری افراد در مناطق محروم زمینه ساز رشد شاخص های سلامت خواهد شد.
 

پیشگیری از بیماری در نقاط مرزی صفر است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: پیشگیری از بیماری ها در نقاط مرزی و آسیب پذیر در این دیار صفر است و باید در این زمینه چاره اندیشی شود.

علی اوسط هاشمی اظهار داشت: با توجه به همسایگی با دو کشور آسیب پذیر افغانستان و پاکستان نگاه به پیشگیری از شیوع و ورود بیماری ها باید جدی باشد تا از تحمیل هزینه های جدی به کشور جلوگیری کند.

وی افزود: ۵۱ درصد از جمعت این استان در نقاط روستائی زندگی می کنند که این امر گواهی بر حساسیت مرز و نگاه ویژه به آن است که باید با جدیت از سوی وزارت بهداشت دنبال شود.

هاشمی گفت: رها بودن بیماری ها در مرز مشکلی جدی است که باید با توجه به شرایط خاص بهداشتی تحمیل شده از آن سوی مرز، حلقه مفقوده دامپزشکی، حفاظت آب و دانشگاه علوم پزشکی شناسائی شود تا روز به روز چالش های این حوزه کمتر شود.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان با انتقاد از کمبود تخت های بیمارستانی در این خطه بیان کرد: اکنون این استان ۵۰ درصد نُرم کشور در بعد سرانه تخت بیمارستانی دارد که باید برای توسعه آن با هم افزایی بیشتر شاخص های سلامت را افزایش دهیم.

وی اظهار اشت: اکنون این دیار نیازمند نقش آفرینی های مسئولان و مردم است که باید با برنامه جامع محور به بهترین شکل اجرائی شود تا روز به روز کاهش دغدغه های مردم را در بعد سلامت در پی داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان یادآور شد: این خطه جدای از فاصله چشمگیر با نُرم کشور در بعد درون استانی نیز فاصله هائی دارد که تعادل در ارائه خدمات بهداشتی را به هم زده است، به طوری که تنها در ایرانشهر این منطقه ارائه دهنده خدمات درمانی به بیش از ۵ شهرستان، و ۴۳۵ تخت بیمارستانی هستم که با توجه به تحت پوشش قرار دادن حدود ۷۰۰ هزار نفر جمعت بسیار کم است.

وی افزود: با توجه به فاصله شهری و وسعت راه ها که به ۱۲ هزار کیلومتر در استان می رسد، تمرکز ارائه خدمات درمانی در یک منطقه امری اشتباه است که باید در این راه چاره اندیشی کرد.

هاشمی یاد آور شد: اکنون شش بیمارستان آماده بهره برداری در سطح استان داریم که در صورت تامین ۵۰۰ نیروی انسان از سوی وزارت بهداشت، می توانیم تا ماه آینده شاهد افتتاح این مراکز باشیم.

وی افزود: اعتقاد به تمرکز خدمات تخصصی پزشکی در زاهدان ندارم، چرا که این دیدگاه جدای از تحمل درد بیماری رنج سفر را به بیمار تحمیل می کند، باید وزارت بهداشت به سیستان و بلوچستان به عنوان راهبرد نظام سلامت نگاه کند تا بتوانیم در زمینه توسعه شاخص های نظام سلامت، حرفی برای گفتن داشته باشیم.

استاندار بیان کرد: باید خدمات درمانی در این خطه منطقه ای ارائه شود تا ضمن افزایش سرانه خدمات بهداشتی و درمانی، شاهد افزایش رضایت مردمی باشیم.

وی اضافه کرد: همچنین این استان در زمینه بانک خون و پزشکی قانونی کمبودهای بی شماری دارد که اگر بخواهیم نظام سلامت به طور کامل اجرائی شود باید برای این امر چاره اندیشی کرد.

هاشمی افزود: باید برنامه ریزی ها و طرح های حمایتی بگونه ای باشد که میل به مهاجرت در میان فعالان حوزه انتقال خون و پزشکی قانونی نیز کمتر شود.

 ۱۶ مورد بيماري مالاریا در پايگاه های مرزی سراوان شناسائی شد

 معاون  اجرائی مركز بهداشت سیستان و بلوچستان در این باره به خبرنگار مهر گفت: ۱۶ مورد بیماری مالاریا در پایگاه های مرزی سراوان که از آن سوی مرز وارد خاک ایران شده بودند، شناسائی شد.

دكتر ملك كيانی بیان کرد: هر چند کشف این تعداد بیماری با کاهش ۵۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو بود اما همچنان تهدید سلامت مردم از آن سوی مرز ادامه دارد، در تلاشیم تا روز به روز با اهتمام تیم های سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان موارد مثبت مالاریای شدید و فالسیپارم را کاهش دهیم.

معاون اجرائی مرکز بهداشت استان یاد آور شد: امسال را مطابق برنامه ریزی ها به سال حذف مالاریا فالسيپارم شديد نامگذاری کرده ایم و و تلاش داریم تا روز به روز این سیاست را به بهترین شکل اجرائی کنیم.

وی راه اندازی چهار پایگاه سیار مراقبت مالاریا در مبادی مرزی استان را یکی از راهکارهای موفق مبارزه با این بیماری بر شمرد و گفت:با ایجاد این پایگاه ها، از کلیه افراد و مهاجران که در مرز های استان تردد می کنند، در صورت مشاهده علائم مشکوک، با استفاده از کیت تشخیص مالاریا،   لام تهیه شده و درهمان روز پاسخ داده می شود.

کیانی حضور فعال داوطلبان سلامت را در اجرای این برنامه، از نقاط قوت دانست و گفت: در راستای تسریع در برنامه های پیشگیرانه، سه واحد آزمايشگاهی سيار (کانکس) به صورت ۲۴ ساعته در محل بيمارستان رازی سراوان و گذرگاه های مرزی شمسر و حق آباد جهت نمونه گيری، تشخيص و درمان سريع موارد مشكوك راه اندازی شد که نقش مثبتی خواهند داشت.

گزارش: میلاد جهان تاب

کد خبر 2785250

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =