واژه هاي اشعار عرفاني حافظ معنا مي شود

گروه ادب و هنر شبكه چهار سيما در نظر دارد مجموعه تلويزيوني را با عنوان «واژه شناسي حافظ» كه اكنون مراحل نهايي تدوين را پشت سر مي گذارد، براي اواخر پاييز امسال آماده پخش كند.

به گزارش خبرنگار هنري  "مهر"، اين مجموعه تلويزيوني كه در حال حاضر مراحل نهايي تدوين را به وسيله احمد صادقي سپري مي كند، نگاهي به واژه هاي بلند و عرفاني دارد كه در اشعار خواجه شمس الدين محمد متخلص به حافظ آمده است.
اين مجموعه كه تاكنون بيشتر بخش هاي آن آماده پخش است، به وسيله محمد صادقي كارگرداني شده است و محمدرضا راه پيما تهيه كنندگي آن را برعهده دارد.
برنامه «واژه شناسي حافظ» با حضور كارشناسان و اساتيد رشته ادبيات و حافظ شناسي از جمله  دكتر يثربي، دكتر شريعتي و دكتر نيري به دقت نظر در واژه هايي مي پردازد كه به طور گسترده در غزليات اين شاعر آمده واز معاني غامض و چند پهلويي برخوردار است.
صادقي كارگردان برنامه در گفت و گو با خبرنگار "مهر" درباره انگيزه ساخت اين اثر گفت:  حافظ شاعري است كه در بين عامه مردم از توجه و محبوبيت خاصي برخوردار است. اشعار اين عارف بلند مرتبه با آنكه آيينه دل خواننده آن به شمار مي رود، اما از كلمات خاص عرفاني برخوردار است كه فهم آن نياز به شناخت و مطالعه فراوان دارد.
وي تاكيد كرد:  اين برنامه مي كوشد به توضيح الفاظ و واژه هايي بپردازد كه به طور مكرر در اشعار حافظ مورد استفاده قرار گرفته و مراد شاعر در استفاده  از اين كلمات توجه به معاني بلند آن بوده است. كلماتي كه در ظاهر مفهوم ديگري دارد و ممكن است در ذهن عموم مردم مفاهيم روزمره و نخستين آن تداعي شود.  كلماتي چون رند، فقير، خلوت نشين، عاشق، صوفي، عشق، رهزن و ديگر واژه ها،  از جمله لغاتي هستند كه  مورد توجه اين برنامه قرار مي گيرند و  به وسيله كارشناسان حاضر  درباره آنها بحث مي شود. 

کد خبر 28020

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =