دونالد رامسفلد وزير دفاع آمريكا، نتايج تحقيقات و بررسي هايي را كه از تاثيرات منفي تداوم حضور نظامي آمريكا در عراق و افغانستان بر روحيه نظاميان آمريكايي خبر مي دهد، رد كرده است.

به گزارش خبرگزاري مهربه نقل از روزنامه واشنگتن پست، رامسفلد گفت : تصميم اخير پنتاگون(وزارت دفاع) مبني بر كاهش نظاميان آمريكايي در عراق موجب ايجاد تزلزل و ضعف روحيه و گسستن زنجيره نظاميان آمريكا نشده است.

وي تصريح كرد:" اين زنجيره پاره نشده است و من نمي توانم تصور كنم كه كسي امروز به نيروهاي مسلح آمريكا نگاه كند و بگويد كه آنها در حال جدا شدن هستند؛ نه اينگونه نيست."

رامسفلد مدعي شد:" بلكه بر عكس ارتش آمريكا استوار و محكم و يك نيروي بسيار توانا است و سقوط رژيم هاي عراق و افغانستان آن را تضعيف نكرده است."

 رامسفلد در پاسخ به سوالات مطرح شده در دو بررسي انجام شده - يكي توسط يك گروه مشاوره ازحزب دموكرات و ديگري توسط يك تحليلگر نظامي از مركز ارزيابي هاي بودجه و استراتژيك آمريكا- كه روز گذشته منتشر شد، اين سخنان را بيان كرد؛ در اين دو بررسي درباره پيامدهاي طولاني مدت تداوم جنگ بر روحيه نظاميان آمريكايي هشدار داده شده است.

اين دو گزارش نشان مي دهد كه نظاميان آمريكايي در پي عملياتهاي نظامي مكرر در عراق و افغانستان دچار تنشهاي روحي و رواني و ضعف شديد روحيه شده اند.

بر طبق مطالعات انجام شده اگر اين مسئله تداوم پيدا كند، مي تواند بر جذب نيروهاي جديد تاثير منفي يا كاهش نيروهاي موجود را در پي داشته باشد و تهديدي براي نيروهاي داوطلب باشد.

در يكي از اين مطالعات آمده است:" تعداد زيادي از نظاميان آمريكايي براي مدت طولاني در اين مناطق مستقر مي شوند و براي رهبران ارتش روشن نيست كه اين  مسئله تا چه زماني ادامه خواهد داشت."

رامسفلد نيز گفت :"هيچ دليلي وجود ندارد كه چرا ما نيروهاي خود را در عراق نگاه مي داريم ؛ با فرض كل نيروي 2 ميليون نفري فعال و ذخيره ،چرا ما نبايد 138 هزار نيرو در عراق داشته باشيم."

در بررسي دوم  از دولت بوش به خاطر طرح نامناسب آن براي جنگ عراق انتقاد و گفته شده كه دولت بوش با اعزام نكردن نيرو و تجهيزات كافي به عراق، ارتش و نيروهاي دريايي را در معرض " تنش شديدي " قرار داده و اين مسئله امنيت ملي را كاهش مي دهد.

در اين بررسي از پنتاگون خواسته شده تا بودجه خود را براي جذب نيروهاي جديد افزايش دهد و تعداد تيپ هاي جنگي نيز از 37 به 48 تيپ افزايش يابد.

از سوي ديگر پنتاگون اعلام كرده است: آمريكا نيروهاي خود در عراق را به 136 هزار تن كاهش داده است و اين در حالي است كه پنتاگون از سال گذشته سربازان خود را از 160 هزار تن به اين عدد رسانده است.

کد خبر 282591

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 6 =