پارلمان اروپا در نظر دارد در نشست امروز خود بحث پيرامون عملكرد سازمان سيا در كشورهاي اروپايي را ادامه دهد .

به گزارش خبرگزاري مهر ، " ولفگانگ كرايسل - دورفلر " نماينده سوسيال دمكرات پارلمان اروپا با اعلام اين خبر افزود : من معتقدم كه تمامي كشورهاي اروپايي علاقمند به همكاري هاي لازم در راستاي مشخص شدن وضعيت عملكرد سازمان اطلاعات مركزي آمريكا ( سيا ) در كشورهاي اروپايي هستند .

كميته تحقيق پارلمان اروپا انتظار دارد طي 4 ماه آتي گزارش مبسوطي در اين زمينه دريافت كند .

" سارا لودفورد " نماينده انگليسي پارلمان اروپا در اين زمينه اظهار داشت : اين امكان وجود دارد كه برخي از مقامات ارشد آمريكا در نشست هاي پارلمان اروپا كه به منظور بررسي عملكرد سيا برگزار مي شود ، حاضر شوند .

شوراي اروپا نيز كه بطور جداگانه از اتحاديه اروپا عمل مي كند همچنين از چند ماه گذشته تحقيق پيرامون مسئله سيا را آغاز كرده است .

رئيس كميسيون تحقيق اتحاديه اروپايي كه مسئول تحقيق در خصوص زندان هاي مخفي سيا در اين اروپا است از شواهدي دال بر وجود شكنجه زندانيان در ديگر كشورها خبر داد.

در اين گزارش كه به همت "ديك مارتي" سناتور سوئيسي تدوين شده  همچنين آمده است : " احتمالاً دولت هايي اروپايي از اين شكنجه ها خبر داشته اند".

مارتي همچنين گفته است كه هنوز شواهدي رسمي  مبني بر وجود مراكز بازداشت پنهاني سيا در روماني و لهستان وجود ندارد،  كه پيشتر ديده بان حقوق بشر در نيويورك اين دو كشور را به آن متهم كرده بود.

مارتي در گزارش خود كه به شوراي اروپا ارائه داد، آورده است : " شواهد منطقي و بسيار نزديك به هم موجود است كه از وجود سيستم هاي جابجايي يا شكنجه در خارج از آمريكا حكايت دارد ".

وي گفت: اين بسيار بعيد است كه دولت هاي اروپايي و يا حداقل  مقامات اطلاعاتي آنها از اين موضوع مطلع نبوده باشند.

 اين گزارش حاكيست :" از طرف ديگر ثابت شده است كه افراد ( شكنجه شده ) ربوده شدند ، از آزادي خود محروم شدند و آزادي و تمام حقوق آنها پايمال شده و به مكان هاي ديگري دراروپا منتقل شده به كشورها مربوطه تحويل داده شدند و در آنجا شكنجه و مورد بدرفتاري واقع شدند ".

سال گذشته گزارشي در رسانه هاي غربي منتشر و در آن افشا شد كه آمريكا به بهانه مبارزه با تروريسم ، افراد مظنون به اعمال تروريستي را از كشورهاي مختلف ربوده و آنان را به مكان هاي نامعلومي براي شكنجه منتقل مي كرده است.

همچنين در اين گزارش ها عنوان شده بود كه آمريكا بخشي از اين منظنونان را در كشورهاي اروپايي در مراكز مخفي نگهداري كرده است و كشورهاي اروپاي شرقي و تا حدودي كشورهاي اروپاي غربي در صف اول اين اتهامات بودند كه اين مسئله موجب اعتراض هاي شديد  شهروندان اروپايي و مجامع حقوق بشر بين المللي به اين مسائل شد.

کد خبر 282759

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =