بهترين راه پيشگيري از بيماري ايدز پاي بندي به اصول اخلاقي و خانوادگي است

اگر زن يا مرد، آلوده به ويروس باشد مي تواند از طريق آميزش جنسي، ويروس را به طرف مقابل خود انتقال دهد و سن، جنس و نژاد تاثيري در انتقال ندارد.

دكتر " مينو محرز " استاد بيماري هاي عفوني دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت و گو با خبر نگار علمي خبرگزاري« مهر» ، ضمن معرفي بيماري ايدز ، راه هاي انتقال و چگونگي پيشگيري ازآن را تشريح كرد.

بيماري ايدز چيست؟
دكتر محرز: كلمه AIDSايدز ازاول Acquired Immune Deficiency Syndrome  گرفته شده است ،  يعني نشانه هايي از نقص ايمني اكتسابي . عامل ايجاد كننده اين بيماري HIV ناميده ميشود كه از حروف اول Human Immunodeficiency Virusگرفته شده  است ، يعني ويروس نقص ايمني انسان .

آيا اين بيماري واكسن يا درمان مناسبي دارد ؟
تاكنون واكسن و يا درماني براي ايدز در دنيا شناخته نشده است، اگرچه تحقيقات اخير افقهاي روشني را در مقابل ديد گان بشر قرار داده است .

خطر اين بيماري براي انسان چيست ؟
خطرايدز از بين بردن قدرت دفاعي بدن است. ويروس ايدز به تدريج قدرت دفاعي بدن را كم ميكند بطوريكه فرد مبتلا حتي درمقابل بيماريها و يا عفونتهاي خيلي سبك هم نميتواند مقاومت كند .

ايدز چگونه سرايت ميكند؟ 
اين ويروس از سه راه اصلي به بدن سرايت ميكند:
 1- آميزش جنسي با افراد آلوده به ويروس ايدز
 2- انتقال خون و فرآورده هاي خوني آلوده به ويروس ايدز
 3 - مادر آلوده به ويروس ايدز
 
اگر خوني آلوده به ويروس باشد به هر شكل كه وارد بدن شخص سالم شود او را آلوده مي سازد. مثلا اگر در تزريقات از سرنگ و سر سوزني استفاده شود كه قبلا براي شخص آلوده به ويروس بكار رفته است، احتمال دارد فرد سالم را آلوده كند. و يا اگر خوني كه به شخص تزريق مي شود آلوده باشد، سرايت تقريبا حتمي است. البته لازم به ذكر است كه از سال 1364 به بعد كه خون و فرآورده هاي خوني در اغلب كشورها از جمله ايران از نظر آلودگي به ويروس ايدز مورد بررسي قرار مي گيرد، انتقال از راه خون و فرآورده هاي آن تقريبا منتفي است.
مادراني كه به ويروس آلوده اند، در 33% از موارد در هنگام زايمان يا كمي قبل از وضع حمل و يا بلافاصله پس از آن، ويروس را به كودكان خود انتقال مي دهند.

آيا از ظاهر افراد مي توان به بيماري ايدز پي برد؟
خير. هيچگونه علامت و نشانه ظاهري در شخص آلوده به ويروس ديده نمي شود و حتي ممكن است انسان از آلودگي خودش هم بي خبر باشد. اما همين شخص مي تواند به آساني ويروس را از راههاي ذكر شده به ديگران منتقل كند و بيشترين خطر سرايت و انتقال ويروس مربوط به همين افراد است.  علت بي اطلاعي فرد و نداشتن علامت و نشانه اي از آلودگي اين است كه هر بيماري داراي دوره نهفتگي مشخصي مي باشد. يعني از ورود ميكروب يا ويروس به بدن تا بروز علايم بيماري مدتي طول مي كشد. دوره نهفتگي ايدز از زمان آلودگي شخص به ويروس تا ظهور علائم ممكن است از چند ماه تا ده سال متغير باشد. 

خطر آلوده شدن به ويروس ايدز بيشتر متوجه چه كساني است؟
1-  افراد بي بندوبار كه روابط جنسي مشكوك دارند.
2 - كساني كه معتاد به مواد مخدر تزريقي هستند و از سرنگ و سرسوزن مشترك استفاده مي كنند.
3 - كودكي كه مادرش آلوده به ويروس ايدز باشد. 

آيا روابط عادي اجتماعي با اشخاص آلوده به ويروس ايدز موجب سرايت و آلودگي مي شود؟ 
خير. ويروس ايدز از راه هوا، غذا، آب، دست دادن، حرف زدن، بوسيدن و تماسها و روابط عادي اجتماعي مانند سوار شدن در اتوبوس و تاكسي از شخص آلوده به شخص سالم سرايت نمي كند.

چه راههايي براي پيشگيري از بيماري ايدز وجود دارد؟ 
  بهترين راه پيشگيري از بيماري ايدز پاي بندي به اصول اخلاقي و خانوادگي و اجتناب از بي بندوباري هاي جنسي است.
  همچنين استفاده اختصاصي از لوازمي كه ممكن است در قسمتي از بدن بوسيله آنها بريدگي ايجاد شود مانند تيغ خود تراش و
  استفاده از سوزن و سرنگ يكبار مصرف در پيشگيري از اين بيماري موثر است.

کد خبر 28279

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =