تحمیل بیماری از مرزهای شرقی تمامی ندارد/ تب کنگو مهمانی ناخوانده

زاهدان-سیستان و بلوچستان به دلیل مرز های طولانی و نبود نظارت لازم در ان سوی مرزها همواره در زمینه سلامت مورد تهدید بوده که بیماری تب کنگو نمونه‌ای از این تهدید است.

به گزارش خبرنگار مهر، تب کنگو از جمله بیماری های وارداتی از کشورهای همسایه در سیستان و بلوچستان به شمار می رود که سال های متمادی در فصل گرما به وسیله دام های قاچاق وارد این دیار شده است.

بر اساس آمارهای ارائه شده، آثار این بیماری برای نخستین بار به دنبال ورود دام های آلوده از کشورهای افغانستان و پاکستان در سال ۱۳۷۹ در سیستان بلوچستان مشاهده شد که عمده مبتلایان در شهرهای شمالی و مرکز استان بودند، با توجه به ناشناخته بودن تب کریمه کنگو در آن سال ها حدود ۴۰۰ نفر از مردم سیستان و بلوچستان به این بیماری مبتلا شدند.

به مرور زمان با آگاهی از نحوه شیوع تب کریمه کنگو به عنوان بیماری مشترک بین انسان و دام، توسعه مراکز درمانی تخصصی، اجرای برنامه های آموزشی و پیشگیرانه، روند ابتلا به این بیماری در سیستان و بلوچستان کاهش یافت به طوری که در سال گذشته تنها، ۲۰ مورد و امسال تا کنون سه مورد مبتلا به این بیماری در استان تایید شده که در معیار مقایسه با سال قبل با کاهش ۳۳ درصدی روبرو است.

بر اساس آمارهای مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان، به سبب آشنائی کامل کادر درمانی با این بیماری، بیشترین موارد بروز این بیماری (حدود ۷۰ درصد) در استان سیستان و بلوچستان رخ داده، ولی به دلیل شناخت قابل قبولی که کادر بهداشتی و درمانی و مردم از این بیماری دارند، درصد موارد مرگ ناشی از بیماری در مقایسه با سایر استان‌ها بسیار پایین‌تر بوده و در حد ۰.۱۳ در ۱۰۰ هزار نفر است.

تا چه زمانی شاهد تحمیل بیماری باید بود

در همین رابطه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ماه پیش در سفر به سیستان و بلوچستان در کارگروه سلامت و امنیت غذائی استان هشدار داد که تا چه زمانی شاهد تحمیل بیماری از آن سوی مرز به مردمان این دیار باشیم.

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی افزود: باید بگونه ای رفتار کرد تا دیگر شاهد تحمیل بیماری از آن سوی مرز به این استان نباشیم چرا که این مردم لایق بهترین خدمات هستند.

مقام عالی وزارت بهداشت افزود: تا کی باید مردم سیستان و بلوچستان رنج سرخک، وبا، تب مالت، کنگو و غیره را به سبب مرزی بودن تحمل کنند، مسئولان با هم افزائی بیشتر برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند.

این سخن وزیر را می شود تذکری جدی به مدیران و برنامه ریزان حوزه سلامت سیستان و بلوچستان دانست و حال که وزیر بهداشت با چنین دغدغه ای به مسایل بهداشتی استان نگاه می کند، باید به بهترین شکل از چنین رویکردی برای رفع مشکل و کاهش فاصله استانداردهای بهداشتی این دیار بهره برد.

سه نفر در سیستان و بلوچستان به تب کریمه گنگو مبتلا شدند

رئیس مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۴ تعداد سه نفر در استان سیستان وبلوچستان به تب کریمه کنگو مبتلا شده‌اند،  یک مورد از این افراد ساکن جنوب سیستان و بلوچستان و دو نفر دیگر ساکن زاهدان بودند که با درایت کادر بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تمامی بیماران به صورت سرپائی درمان و بهبود یافتند.

دکتر سید مهدی طباطبائی با اشاره به این بیماری بیان کرد: بیماری خونریزی دهنده‌ی تب‌دار حاد که عامل آن از گروه آربوویروس‌ها بوده و از طریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود، در آسیا، اروپا و آفریقا وجود داشته و ضمن مرگ و میر بالا، همه گیری‌های داخل بیمارستانی آن شایع است، کنه‌ها در انتقال بیماری نقش مهمی داشته و قصابان، سلاخان، کارکنان کشاورزی، کشتارگاه‌ها، دامپزشکان، پزشکان، شاغلان در آزمایشگاه‌ها از افراد در معرض خطر محسوب می‌شوند.

وی یاد آور شد: در سال‌های اخیر بیش از صدها مورد انسانی مبتلا به بیماری در کشور مورد تایید قرار گرفته و ده‌ها مورد فوت در استان‌های خوزستان، بوشهر، چهار محال و بختیاری، سیستان وبلوچستان، آذربایجان غربی، یزد، کرمان، تهران، اصفهان و فارس گزارش شده‌اند و با توجه به ورود بی رویه دام به خصوص قاچاق آن از کشور پاکستان و افغانستان، نگهداری دام‌ها در جوار اماکن مسکونی، فرهنگ مصرف بالای گوشت توسط مردم منطقه و تامین بخشی از گوشت مصرفی مورد نیاز از طریق کشتارهای غیر‌مجاز و غیر بهداشتی در سطح شهر ملاحظه می‌شود.

دکتر طباطبائی بیان کرد: احتمال مشاهده بیماری تب کریمه کنگو در تمام طول سال وجود دارد اما عمده فعالیت ناقل این بیماری در فصل بهار و تابستان به سبب شرایط جوی است.

رئیس مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به اینکه تب کریمه کنگو عمدتا یک بیماری شغلی است که قصاب ها، دامداران و سلاخان بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند، متاسفانه یک چهارم مبتلایان به این بیماری در استان زنان خانه دار و در بعضی موارد دانش آموزان بودند.

وی ادامه داد: مهمترین دلیل گسترش شیوع این بیماری در زنان خانه دار و دانش آموزان می تواند نگهداری دام در منازل و خرد کردن گوشت دام به محض کشتار باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آمار خطرناک مرگ بر اثر بیماری تب کریمه کنگو در منابع علمی را ۳۰ تا ۵۰ درصد عنوان کرد و گفت: میانگین ۱۵ درصدی مرگ بر اثر این بیماری در سیستان و بلوچستان نسبت به سایر نقاط کشور و دنیا خیلی پایین تر است.

وی ۴۲ درصد از موارد بیماری به گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال یعنی جمعیت فعال جامعه تعلق داشته و ۸۰ درصد آنها را مردان شامل می‌شوند، ضمنا افراد در تماس با دام، کارگران کشتارگاه و کارگاه‌های بسته‌بندی گوشت و قصابان از جمله گروه‌های درمعرض خطر بیماری بوده و ۶۰ درصد موارد را در بر می‌گیرند و خانم‌های خانه‌داری که در محل‌های مسکونی خود دام نگهداری کرده یا سابقه خرد کردن گوشت را دارند با اختصاص حدود ۲۰ درصد از موارد بیماری در رتبه بعدی قرار دارند.

دکتر طباطبائی بیان کرد: تب کریمه کنگو به راحتی قابل کنترل است و می توان به آسانی و با رعایت اصول بهداشتی شامل آموزش نکات ایمنی و بهداشتی به مردم و نظارت بر خرید گوشت ذبح شده از محل های معتبر و استاندارد توسط شهروندان، عوارض ناشی از این بیماری را به حداقل رساند.

وی تاکید داشت: شهروندان باید بیمار مشکوک به تب خونریزی دهنده را به سرعت به بیمارستان منتقل کرده و در هنگام ملاقات یا تماس با بیمار از وسایل حفاظت فردی شامل کلاه، ماسک، عینک، دستکش، روپوش، پیش بند پلاستیکی، و چکمه یا روکفشی استفاده کنند و از تماس با خون یا ترشحات بدن بیمار پرهیز کنند.

رئیس مرکز بهداشت سیستان و بلوچستان گفت: دوره نهفتگی این بیماری حدود ۱۰روز است و اگر بیمار به محض بروز علایمی که ذکر شد، با مراجعه به پزشک، اقدامات درمانی روی او انجام گیرد، بهبود می‌ یابد اما درصورتی که تشخیص و درمان بیماری دیر باشد احتمال مرگ فرد مبتلا زیاد است.

تب کنگو

تب کنگو در دام دارای علائمی خاص نیست

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان به خبرنگار مهر گفت: دام های وارداتی به استان پس از قرنطینه در روز اول پلاک کوبی و سپس  علیه انگل های خاطی که عامل انتقال تب کنگو هستند،  سم پاشی می شوند و به طور مرتب در دوران قرنطینه سلامت دام مورد ازیابی قرار خواهد گرفت.

دکتر مهدی حسینی بیان کرد: به دلیل نداشتن علامت این بیماری در دام، الزام به سمپاشی وجود دارد و برای حفظ سلامت فعالان این حوزه، ذبح به با رعایت تمامی استانداردهای بهداشتی، در کشتارگاه های صنعتی استان، صورت می گیرد و  قبل از کشتار نیز در این مراکز مجددا معاینات بالینی بر روی دام انجام خواهد شد.

وی تاکید کرد: پس از کشتار نیز لاشه این دام های وارداتی، مورد ارزیابی قرار گرفته و با توجه به تجهیز کشتارگاه های صنعتی به سیستم پیش سرد، لاشه در دمای بین دو تا چهار درجه به مدت ۲۴ ساعت باقی مانده که این کار باعث کیفیت بیشتر گوشت و نابودی عوامل عفونی از قبیل تب کنگو می شود.

حسینی ضمن تاکید بر سالم بودن گوشت کشتارگاه های سیستان و بلوچستان، افزود:  گوشت پس از کشتار و رعایت چرخه استاندارد، به قصابی ها و کارخانه ها بسته بندی ها منتقل و سپس به دو صورت منجمد و تازه به سایر استان ها منتقل می شود.

وی گفت: امسال، ابتلا به تب کنگو نسبت به سال های گذشته با توجه به اقدامات انجام گرفته از قبیل برگزاری کلاس های آموزشی برای پرسنل کشتارگاه ها و کارخانه های بسته بندی ها کاهش چشمگیری داشته است،

حسینی تاکید کرد: اگر دام‌ ها از مراکز تحت نظارت دامپزشکی خریداری شوند به علت سمپاشی ‌های مکرر و تست سلامت، انتقال آلودگی به دام از طریق کنه به حداقل رسیده و بدین ترتیب خطر مرگ و ابتلا به بیمای تب کریمه کنگو کسی را تهدید نمی‌ کند.

وی با اشاره به اینکه ویروس این بیماری به سادگی قابل کنترل است، اضافه کرد: افرادی که با دام زنده سر و کار دارند باید در محیط کار از لباس مناسب استفاده کنند، ضمن آنکه از لباس های کار خود در محل زندگی استفاده نکرده و در هنگام کشتار دام نیز از البسه و دستکش های بهداشتی استفاده کنند.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان با اطمینان دادن به مردم نسبت به مصرف گوشت های ذبح شده ای که تحت نظارت این سازمان صورت گرفته، تاکید کرد: مصرف کنندگان با اطمینان خاطر توجه داشته باشند که تمام اصول و موارد بهداشتی به هنگام کشتار در کشتارگاه های صنعتی رعایت شده و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر،با توجه به همسایگی و دارا بودن مرز مشترک هزار و ۳۰۰ کیلومتری با دو کشور آسیب پذیر افغانستان و پاکستان نگاه به پیشگیری از شیوع و ورود بیماری ها باید جدی باشد تا از تحمیل هزینه های جدی به کشور جلوگیری کند.

 ۵۱ درصد از جمعت این استان در نقاط روستائی زندگی می کنند که این امر گواهی بر حساسیت مرز و نگاه ویژه به آن است که باید با جدیت از سوی وزارت بهداشت دنبال شود.

رها بودن بیماری ها در مرز مشکلی جدی است، نقیصه ای که بارها و بارها استاندار سیستان و بلوچستان نیز از آن انتقاد داشته است، باید با توجه به شرایط خاص بهداشتی تحمیل شده از آن سوی مرز، حلقه مفقوده دامپزشکی، حفاظت آب و دانشگاه علوم پزشکی شناسائی شود تا روز به روز چالش های این حوزه کمتر شود.

خبرنگار: فاطمه بهرک

کد خبر 2848758

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =