حال ناخوش عمران شهری در زنجان/ پيشرفت پروژه ها مطلوب نیست

زنجان-شهر زنجان این روزها با حجم بالایی از پروژه‌های بزرگ وکوچک عمرانی ومسائل شهری روبه‌رواست که یادگار دوره‌های مختلف شهرداران زنجان بوده، به‌گونه‌ای که درحال‌حاضر پیشرفت پروژه‌های شهری مناسب نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه علنی امروز شورای شهر در حالی برگزار شد كه چند تن از اعضای شورای شهر زنجان از كند بودن پیشرفت پروژه‌های شهری گلایه مند بودند.

گوشی شهردار در دسترس نيست

البته موضوع دیگری كه موجب آزردگی خاطر یكی از اعضای شورای شهر شده بود، در دسترس نبودن تلفن‌ شهردار بود، این عضو شورا می‌خواست از بلاتكلیفی درآید و اصرار داشت شهردار تكلیف او را مشخص كند كه در مواقع لزوم با چه كسی باید تماس بگیرد.

 پاسخ شهردار مبنی‌بر اینكه تعداد تماس‌ها بیشمار است و حتی اپراتور مخابرات از پس پاسخگویی به آن‌ها برنمی‌آید نتوانست این عضو شورا را  قانع كند؛ چراكه او معتقد است «شهردار، شهردار ۱۳ عضو شوراست كه نماینده مردم هستند و سایر تماس‌هاس شهردار به آن‌ها ارتباطی ندارد».

از دیگر مباحث مطرح در این جلسه، وضعیت بودجه و تاكید بر پیشگیری از انحراف آن، تعیین تكلیف مشكلات موجود در پروژه سیدالشهدا(ع) و رسیدگی به مناطق محروم بود، به‌گونه‌ای كه یکی از اعضای شورا بر ارائه خدمات به مناطق محروم از جمله سایان و خان‌دره تاکید داشت.

ناگفته نماند سایان و خان‌دره جزو سكونت‌گاه‌های غیررسمی بوده‌اند كه به تازگی وارد محدوده شهری شده‌اند و این عضو شورا خواستار رسیدگی به این مناطق بود و از اینكه شهرداری در شهرك پونك كه یكی از پرجمعیت‌ترین و جدیدترین شهرك‌های زنجان است، انتقاد می‌كرد.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر زنجان گفت: پروژه‌های سبزه‌میدان، پادگان و تقاطع غیرهمسطح سیدالشهدا (ع) از مهم‌ترین پروژه‌های شهر زنجان است كه هیچ‌یك پیشرفت مناسبی ندارد.

رزاق محمدی  با بیان اینكه پیشرفت هیچ‌یك از پروژه‌های شهری را رو به جلو نمی‌بینم، افزود: در حالی كه فصل كاری در حال گذر است و از دست می‌رود، به انجام امور جزئی در شهر بسنده می‌شود.

وی خواستار شفاف‌سازی دلیل ضعف در اجرای پروژه‌های سبزه‌میدان، پادگان و تقاطع غیرهمسطح سیدالشهدا (ع) شد و بیان داشت: باید دلیل ضعف در اجرای آن پروژه‌ها مشخص شود تا شورا در حد توان برای رفع آن حمایت‌های لازم را داشته باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر زنجان تصریح كرد: اگر شریك ما در پروژه سبزه‌میدان توان اجرای كار و تملكات را ندارد، باید فسخ قرارداد صورت پذیرد.

محمدی با اشاره به اینكه عملكردهای ضعیف موجب انحراف بودجه می‌شود، گفت: مراقب درآمد و هزینه بودجه شهرداری باشید، بنده آخر سال به هیچ وجه به متمم و اصلاح بودجه رأی نخواهم داد.

وی بر ضرورت پرهیز از عملكرد سلیقه‌ای در امور شهر تاكید و اظهار كرد: برای مثال می‌توان به وضعیت ساخت و ساز در شهرك كارمندان اشاره كرد كه برخی به راحتی ساخت و ساز دارند و برخی دیگر در گیر و دار دریافت مجوزند.

این عضو شورای شهر زنجان گفت: باید شهرك كارمندان را در كمیسیون ماده ۵ تعیین تكلیف و مجوز پنج طبقه را اخذ كرد تا علاوه‌بر درآمدزایی، وضعیت خط آسمان و سایر مسائل حل شود.

محمدی تاكید كرد: برای تحقق بودجه نباید به امور روزمره بسنده كرد، بلكه باید درپی كدهای درآمدی جدید بود.

شهردار به تلفن‌هایش پاسخ نمی‌دهد

یك عضو شورای اسلامی شهر زنجان با بیان اینكه باید همه بودجه مربوط به مناطق محروم شهر در همان محل هزینه شود، گفت: امسال برای سایان و خان‌دره ۷۵۰ میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده است كه باید تا پایان سال محقق شود.

دویران ادامه داد: خدمات شهری متعلق به من و شما نیست، حق مردم مناطق محروم است و باید ارائه شود. چرا شهركی مثل پونك كه هنوز شهرداری آن‌را تحویل نگرفته آسفالت‌ریزی می‌شود؟ این هزینه‌ها باید در مناطقی كه بودجه مصوب دارند، هزینه شود.

وی مدعی شد: در بودجه مركز و مناطق تغییراتی ایجاد شده كه نباید ایجاد می‌شد.

این عضو شورای شهر زنجان درخصوص هزینه‌های حفاری آب و فاضلاب در شهر، گفت: به‌طور متوسط سالانه دو هزار مورد حفاری با هزینه‌ای بیش از دو میلیارد تومان در شهر زنجان انجام می‌شود كه بخش ناچیزی از آن یعنی حدود ۳۴۰ میلیون تومان را شركت آبفا می‌پردازد و مابقی به شهرداری تحمیل می‌شود که باید این مشكل را رفع كرد.

دویران در بخش دیگری از سخنانش با ابراز گلایه از عدم پاسخگویی شهردار به تماس‌های تلفنی خود، خطاب به شهردار، گفت: شهردار، شهردار ۱۳ عضو شورا كه نماینده مردم هستند است بنابراین باید پاسخگوی ما باشد.

وی ادامه داد: ما باید بدانیم مشكلاتی را که در سطح شهر مشاهده می‌كنیم، از طریق شهردار باید پیگیری كنیم یا مدیران او. وقتی شهردار پاسخ تلفن‌هایش را نمی‌دهد،بسیاری از پیگیری‌ها را به‌صورت دوستانه با مدیرانی كه آشنایی داریم در میان می‌گذاریم.

دیگر عضو شورای اسلامی شهر زنجان پرسش‌هایی درخصوص تقاطع غیرهمسطح سیدالشهدا (ع) مطرح كرد و گفت: آیا نواقص موجود در این پروژه رفع شده است یا بار كج روی دیوار كج می‌گذارید؟

سعید خدادادی اظهار كرد: از ماه‌ها پیش انتقاد ها و گزارش های درخصوص شیب و سازه نامناسب این پروژه مطرح می‌شود و قرار بود از ناظر و پیمانكار شكایت شود اما خبری از آن دست نیست.

وی خاطرنشان كرد: ادامه پروژه باید منوط به رفع مشكلات موجود باشد.

در ادامه شهردار زنجان در پاسخ به اعضای شورای اسلامی شهر زنجان، گفت: در رابطه با پروژه سبزه‌میدان از نحوه اجرا و تملكات، بنده نیز گله‌مندم و آن موضوع را به سرمایه‌گذار اعلام كرده‌ایم.

حبیب ملایی‌یگانه، خاطرنشان كرد: با توجه به اینكه قرارداد سبزه‌میدان جاری است نمی‌توان قضاوتی در این خصوص داشت، ضمن اینكه سرمایه‌گذار باید ظرف سه ماه پس از ابلاغ نظر كارشناسی به پرداخت مبالغ و تملك اقدام كند. حال می‌تواند در ابتدای سه ماه یا پایان این مهلت برنامه را محقق سازد.

وی خاطرنشان كرد: طرح محدوده اولیه پروژه سبزه‌میدان اشكالاتی داشت كه در حال رفع آن هستیم. در خارج از محدوده این طرح نیز شهرداری سعی می‌كند از طریق فاینانس و یا فروش اوراق مشاركت تملكات مورد نیاز را انجام دهد.

شهردار زنجان با اشاره به اتمام زمان قرارداد پروژه سیدالشهدا (ع) و  اتمام اعتبارات آن، لایحه‌ای را تقدیم شورا كرد كه طبق آن قرارداد «ای پی سی» یك ساله منعقد شود و در صورتی كه پیمانكار تا بهمن امسال پروژه را تحویل دهد، مبلغی به‌عنوان پاداش دریافت كند.

یگانه شیب‌های موجود در تقاطع و اجرای پل كابلی را از مشكلات موجود برشمرد و خاطرنشان كرد: با توجه به اینكه هنوز كف‌سازی و آسفالت‌ریزی پروژه به پایان نرسیده، می‌توان شیب‌ها را  اصلاح كرد و از نظر فنی و سازه‌ای در پروژه مشكلی وجود ندارد.

وی با بیان اینكه امنیت پروژه مهم‌تر از هر موضوعی است، ابراز كرد: انتخاب شیوه قرارداد «ای پی سی» برای انسجام‌بخشی به طراحی و اجرا توسط یك مسئول و پیشگیری از بروز مشكلات احتمالی است؛ چراكه اگر طراحی و اجرا به عهده یك گروه باشد، احتمال خطا كاهش می‌یابد. 

شهردار زنجان درخصوص طرح پسماند نیز یادآور شد: در حال تعیین تكلیف اراضی مورد نیاز هستیم. متاسفانه ۲۷ هكتار از ۷۰ هزار هكتار اراضی متعلق به روستاییان است و آن‌ها از پذیرش قیمت كارشناسی استنكاف می‌كنند.

كسی حق ندارد بودجه و مصوبات شورا را به نام یك نفر تمام كند

یگانه با بیان اینكه صرفه‌جویی در مصرف آب مورد تاكید شهردار است، افزود: حفر سه حلقه چاه برای جداسازی آب شرب از آب آبیاری ۱۱ هكتار از فضای سبز شهر، استفاده از سیستم نوین آبیاری و پرهیز از شستشوی غیر ضروری معابر و جداول در دستور كار است.

وی ادامه داد: سال گذشته هزینه‌های حفاری آبفا را به دو برابر افزایش دادیم و امسال هزینه هر ترمیم نوار حفاری را به یك و نیم تا دو میلیون تومان افزایش می‌دهیم.

شهردار زنجان در پاسخ به افرادی كه از انحراف بودجه انتقاد داشتند، گفت: هیچ هزینه‌ای خارج از بودجه مصوب انجام نشده است و افزایش بودجه مناطق و مركز متناسب با افزایش كل بودجه صورت گرفته است.

یگانه با تاكید بر اینكه هیچ‌كس حق ندارد بودجه مصوب شورا و اقدامات شهرداری را به نام یك نفر از اعضا بداند، تصریح كرد: بنده خود را مكلف به انجام مصوبات شورا می‌دانم و اینكه فعالیت‌های جاری را به نام یك نفر تمام كنیم صحیح نیست.

وی از فعال شدن پروژه‌های بلاتكلیف سخن به میان آورد و خاطرنشان كرد: با توجه به اینكه حكم بنده و نیز بودجه از اردیبهشت اعلام شده، در این مدت سعی كردیم پروژه‌ها را به‌روز رسانی كنیم و پیگیر انجام آگهی‌ها باشیم كه خود یك تا دو ماه به طول می‌انجامد.

شهردار زنجان درخصوص عدم پاسخگویی به تماس‌های تلفنی نیز گفت: تلفن بنده تماس‌های بسیار زیادی دارد. همین لحظاتی كه در جلسه هستم چندین تماس داشتم كه حتی اپراتور مخابراتی هم نمی‌تواند پاسخگوی آن باشد، بنابراین تمام سعی خود را می‌كنم تا پس از جلسات به تماس‌ها پاسخ دهم.

یگانه ادامه داد: گاهی برخی از اعضای شورا در امور ریز و جزئی پروژه‌ها كه امور اجرایی است ورود پیدا می كنند. بنده خود را مقید به اجرای مصوبات شورا می‌دانم اما كسی حق ندارد بودجه و مصوبات شورا را به نام یك نفر تمام كند.

معاون عمرانی شهردار نیز در ادامه به تبیین عملكرد شهرداری زنجان پرداخت و گفت: در حال‌حاضر ۳۵ قرارداد در حال مناقصه یا استعلام، ۹۵ پروژه ابلاغ شده به پیمانكار و ۵۸ پروژه فعال در شهرداری زنجان وجود دارد.

عباسی میزان پخش آسفالت در چهار ماه نخست سال‌جاری در زنجان را ۳۱ هزار تن اعلام و بیان كرد: این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۵ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: مطالعات تقاطع غیرهمسطح سیدالشهدا (ع) به پایان رسیده و با خرید كابل‌های مورد نیاز كه وارداتی و زمان‌بر است، امیدواریم تا پایان خرداد ۹۵ به بهره‌برداری برسد.

معاون عمرانی شهردار زنجان یادآور شد: ساختمان كنترل ترافیك شهرداری، سوله ورزشی و سالن مدیریت بحران واقع در پارك بانوان، خیابان پادگان، ساماندهی بهشت زهرا، ساماندهی جمعه بازار و آسفالت‌ریزی معابر، فعال شده و در دست اجراست.

عباسی میزان پیشرفت هوشمندسازی تقاطع‌های شهر را ۹۵ درصد اعلام و اظهار كرد: تجدید مناقصه مركز نگهداری متكدیان انجام شده و كانال راه‌آهن نیز با ۳۰ درصد پیشرفت و اعتبار پیش‌بینی شده هشت میلیارد ریالی به‌دلیل كمبود اعتبار سال آتی اجرایی می‌شود.

وی ضمن ابراز خرسندی از عملكرد مطلوب شهرداری زنجان در مناسب‌سازی معابر، گفت: ۵۴.۱ میلیارد ریال اعتبار تجمیعی مناسب‌سازی معابر شهر زنجان است كه در سطح كشور كم‌نظیر است.

مقرر شد در جلسه آتی شورا، شهردار پاسخ انتقادات اعضای شورا را بیان كند و برای لایحه قرارداد سیدالشهدا (ع) نیز پس از بررسی در كمیسیون رأی‌گیری شود.

کد خبر 2853987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =